Booking.com
Lepota i zdravlje

Zbog čega kosa sedi? Zbog stresa, starosti ili gena?

seda kosa

Ako pogledamo fotografije nekih političara pre nego što su ušli „u vatru“ i nakon prestanka njihove funkcije, često možemo primetiti mnogo veći broj sedih vlasi. Da li je stres taj koji je glavni „krivac“ zbog kojeg kosa sedi ili su to starost i genetika?


 

Kod većine ljudi, seda kosa nije povezana sa stresom. Zapravo, kosa uopše ne postaje „seda“. Kada folikul dlake proizvede vlas, postavlja se boja. Ako izvestan pramen kose započinje sa smeđom, crvenom, plavom ili crnom bojom, nikada neće promeniti boju (osim ako ne obojite kosu). Vaši folikuli dlake proizvode manje boje kako stare, tako da kada kosa prođe kroz svoj prirodni ciklus odumiranja i regeneracije, veća je verovatnoća da će postati seda nakon 35. godine. Genetika može igrati ulogu po pitanju kada će taj proces započeti.

Iako pod stresom, vaša kosa ne može da posedi, stres može izazvati uobičajeno stanje koje se zove telogenski efluvijum, zbog čega kosa opada oko tri puta brže nego inače. Kosa ponovo raste, tako da ovo stanje ne izaziva ćelavost. Međutim, ako ste srednjih godina i vaša kosa opada i brže se regeneriše zbog stresa, moguće je da će „nova“ kosa biti seda umesto svoje prvobitne boje.

Ipak, studija na miševima iz 2020. pokazala je kako stres može dovesti do toga da njihovo krzno pod stresom postane sivo. Nejasno je da li se ovo odnosi na ljude i koliko često igra ulogu u sedenju kose.

Bolesti koje uzrokuju sedu kosu

Ogromna većina ljudi sa sedom kosom ima sedenje koje je povezano sagodinama. Međutim, ponekad seda kosa ukazuje na bolest, posebno ako se javlja u posebno mladom dobu. Zdravstveni problemi koji mogu biti najavljeni sedom kosom uključuju:

  • nedostatak vitamina B12
  • neurofibromatoza (takođe nazvana Fon Reklinghausenova bolest): ova grupa naslednih bolesti uzrokuje rast tumora duž nerava i abnormalni razvoj kostiju i kože.
  • tuberozna skleroza: neuobičajeno, nasledno stanje koje uzrokuje benigne tumore u više organa (uključujući mozak, srce, bubrege, oči, pluća i kožu).
  • bolesti štitaste žlezde
  • vitiligo: ovo stanje uzrokuje gubitak ili uništavanje melanocita (ćelije u osnovi folikula dlake koje proizvode boju), možda zato što imuni sistem „ispali“ i napada kožu glave, a ne infekciju.
  • alopecija areata: poremećaj u kome delovi kose mogu iznenada izgubiti, posebno obojene (nesede) dlake. Ovo može dovesti do sedenja „preko noći“, jer ranije prisutne sede ili bele dlake odjednom postaju očiglednije. Kada se rast kose nastavi, može biti bela ili seda, ali obojena kosa se na kraju može vratiti.

Zaključak

Na to kada i koliko temeljno će vaša kosa posedeti, najviše utiču geni koje ste nasledili od roditelja. Iako stres može igrati ulogu u tom procesu, bilo bi korisnije da se osvrnete na prošle generacije, a ne na svoje trenutne nivoe stresa kako biste mogli da predvidite kada ili da li ćete posedeti.

(edukacija.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia