Booking.com
Travel

Mesta za zimski odmor na krajnjem severu Italije!

5 gradova koji će vam plaćati ako živite u njima!

Većina putnika posećuje severne regione Italije zbog predivnih planinskih odmarališta. Međutim, u ovom delu zemlje se nalaze i očaravajući gradovi koji pružaju drugačiji doživljaj čak i onima koji su već putovali po Italiji.


 

Gradovi Bolcano (Bolzano) i Merano, smešteni u Južnom Tirolu, uprkos razlikama u običajima, estetici i jeziku, zanimljiv su spoj germanske i mediteranske kulture. U oba grada, nekada pod vlašću Austro-Ugarske, govore se i nemački i italijanski jezik. Grad Udine, smešten u regionu Friuli Venecija Đulija, u 19. veku bio pod uticajem austrijske vlasti. Ipak, Venecijanska republika je ostavila daleko veći trag u ovom skrivenom kulturnom utočištu. To je slučaj i sa gradom Rovereto u regiji Trentino.

Iako su u pitanju destinacije zanimljive same po sebi, nije zanemarljiva činjenica to što se ova četiri grada nalaze u neposrednoj blizini poznatih skijališta. Skijalište Val Gardena je udaljeno 50 minuta vožnje od Bolcana, a skijalište Merano 2000 je na 15 minuta od grada Merana. Ukoliko posetite Udine, do skijališta Sella Nevea stižete za nešto više od jednog sata vožnje. Skijalište Paganella je 50 minuta udaljeno od Rovereta. Ovo je idealno rešenje ako želite da tokom zimskog odmora iskombinujete skijanje sa boravkom u nekom gradu.

Bolcano

Iako je jedan od najvećih gradova u Alpima, Bolcano nudi šarm pravog seoceta. U srednjovekovnom kvartu naći ćete ulice sa načičkanim pastelno obojenim fasadama zgrada. Zanimljive prodavnice su smeštene u pasažima sa staklenim krovovima. Sa svojim urbanim okruženjem i veoma dobrim životnim standardom ne čudi što se ovaj šarmantni gradić Južnog Tirola nalazi na listi najboljih mesta za život u Italiji. U Bolcanu ćete na jednom mestu doživeti ne samo spoj austrijske i italijanske kulture, već i neverovatan kontrast modernog i tradicionalnog.

Arheološkom muzeju Južnog Tirola možete videti najstariju prirodnu ljudsku mumiju “Oci” (Ötzi) staru 5.300 godina. Nakon susreta sa njom, srednji vek vam može izgledati kao nedavna prošlost. Muzej moderne i savremene umetnosti (Museion) raspolaže sa 4.500 eksponata. Sama građevina je impozantnih dimenzija sa prednjom i zadnjom fasadom od stakla. Takođe, u gradu su i brojne crkve u stilu romaničke i gotičke arhitekture. Ceo region je dom stotine zamkova, od kojih je najupečatljiviji obližnji zamak Runkeltajn (Runkeltein), oslikan freskama iz 13. veka.

Gastronomska ponuda u Bolcanu je mešavina austrijske i italijanske kulinarske tradicije, ali to ne znači da se u jelovnicima samo nude italijanska testenina i austrijske knedle. Odlični kuvari daju svoj pečat i smišljaju moderna jela poput kombinacije raviola od krompira sa suvim šljivama ili brancina sa kiselim kupusom, bundevom i đumbirom.

Merano

Zahvaljujući Austro-ugarskoj carici Elizabeti, poznatoj i po nadimku Sisi, južnotirolski gradić nedaleko od granice sa Austrijom, Merano, postao je elegantno i luksuzno utočište još u 19. veku. Zbog svoje blage klime i okrepljujućih tretmana ostao je do danas popularna wellness destinacija. Bez obzira na to da li ste došli na neki spa tretman ili samo da biste uživali u umetničkim i prirodnim atrakcijama Merana, ovo prelepo mesto ima mnogo toga za ponuditi. Srednjovekovni šarm i elegancija sa kraja veka, gotička katedrala, botaničke bašte i vrtovi, brojne ulice sa arkadama i dvorci, samo su neke od atrakcija.

Pešačka staza Sisi, koja je dobila ime po nadimku carice Elizabete, vodi vas iz centra grada do dvorca Trautmanzdorf (Trauttmansdorff). On je letnja rezidencija Habzburške dinastije i mesto gde je carica odsedala. Tu se nalazi i jedinstveni muzej na svetu “Touriseum” koji je isključivo posvećen istoriji turizma. Austrijski vojvoda Zigmund je u centru Merana sagradio zamak Principesco u 15. veku. On danas pruža sjajan uvid u život sa kraja srednjeg veka. Zanimljivo je da ovde, ali i u drugim delovima regiona, jesenja tradicija uključuje degustaciju novih vina sa pečenim kestenjem. Festival vina u Meranu održava se od 8. do 12. novembra. Tamo možete uživati u svim vinima Južnog Tirola i cele Italije.

Pešačka staza Sisi, koja je dobila ime po nadimku carice Elizabete, vodi vas iz centra grada do dvorca Trautmanzdorf (Trauttmansdorff), letnje rezidencije Habzburške dinastije i mesta gde je carica odsedala
Rovereto

Otkako se Muzej moderne i savremene umetnosti Trenta i Rovereta (MART) preselio u grad 2002. godine, privlači ljubitelje umetnosti iz celog sveta. Ujedno je postao i jedan od najvažnijih italijanskih centara za umetnička dela od 19. veka do današnjih dana. U njemu je izloženo oko 20.000 umetničkih dela, uključujući slike, crteže, gravure i skulpture. Dela italijanskih umetnika Đorđa De Kirika i Đorđa Morandija, kao i velikih svetskih imena poput Vasilija Kandinskog i Sola Levita, samo su deo ove kolekcije. Deo muzeja “Futuristička kuća umetnosti” posvećen je umetniku futuristi Fortunatu Deperu. Zgradom muzeja dominira staklena kupola koja doprinosi posebnoj atmosferi tokom posete.

Osim umetnosti, ne treba smetnuti sa uma da je Rovereto bio drevni grad tvrđava koji je stajao na granici između austrijskog Tirola i Italije. Istoimeni dvorac je iz srednjeg veka, a obnovljen je pod mletačkom vlašću. U okviru njega se danas nalazi muzej posvećen Prvom svetskom ratu. Crkva Svetog Marka je iz 15. veka, a na njenoj fasadi koralne boje nalazi se skulptura venecijanskog krilatog lava. Spolja može izgledati jednostavno, ali je njena unutrašnjost obložena raskošnim freskama i ukrašena pozlaćenim štukaturama. U ovoj crkvi je kompozitor Volfgang Amadeus Mocart održao svoj prvi javni koncert u Italiji.

Rovereto je bio drevni grad tvrđava koji je stajao na granici između austrijskog Tirola i Italije. Istoimeni dvorac je iz srednjeg veka, a obnovljen je pod Mletačkom vlašću
Udine

Udine je dugo bio pod vladavinom Venecije, koja je ovde ostavila svoj izrazit trag. Grad je bogata kulturna destinacija još uvek nedovoljna poznata velikom broju stranih posetilaca. Smešten na krajnjem severoistoku zemlje blizu granice sa Slovenijom, nudi mnogo toga. Ovde se nalazi jedan od najlepših gradskih trgova u Italiji, Trg slobode (Piazza della Libertà). Na trgu je smešteno i remek-delo venecijanske arhitekture iz gotskog perioda, kamena građevina pastelnih boja, Lođa del Lionelo (Loggia del Lionello).

Veliki renesansni arhitekta Andrea Paladio radio je u Udinama. Ovde je sagradio palatu Antonini, kao i Trijumfalnu kapiju Arco Bolani (Arco Bollani). Kapija se nalazi na putu  do dvorca u Udinama. U dvorcu je smešten veliki broj značajnih gradskih muzeja, uključujući muzeje posvećene fotografiji, arheologiji i umetnosti. Ovde su izložena dela slikara Karavađa i Tijepola, najznačajnijeg venecijanskog slikara iz 18. veka. Ljubitelji moderne umetnosti treba svakako da posete Muzej moderne i savremene umetnosti. U njemu se, između ostalih, mogu videti dela Pikasa i Šagala. Nakon obilaska muzeja završite dan uz aperitiv u nekom od barova na Trgu Mateoti (Piazza Matteotti), koji se često naziva „srcem grada“.

(travelmagazine/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia