Booking.com
Lepota i zdravlje

Može li česta upotreba sredstava za dezinfekciju ruku oštetiti kožu?

dezinfekcija ruku

Može li česta upotreba sredstava za dezinfekciju ruku oštetiti kožu? Nemački stručnjak Johanes Knobloh, šef odeljenja za higijenu Univerzitetsko medicinskog centra u Hamburgu, odgovara negativno.


 

On tvrdi da je povećana upotreba sredstava za dezinfekciju ruku, koju praktikujemo otkako je počela pandemija koronavirusa, potpuno bezopasna, te da bi samo u retkim slučajevima bakterije mogle postati otpornije na ta sredstva – mada ne i imune, ističe, samo nešto otpornije.

Ali takva pojava nije primećena kod virusa, rekao je Knobloh. Osnovni sastojak većine sredstava za dezinfekciju je alkohol.

Nema dokaza da to na bilo koji način stvara rezistenciju bakterija i virusa, kaže stručnjak.

Kada je reč o uticaju ovih sredstava na kožu, Knobloh tvrdi da se radi o proizvodima koji su dermatološki ispitani, dobro se podnose i neće uzrokovati reakciju kože.

Otprilike 15.000 zaposlenika u Univerzitetskom medicinskom centru u Hamburgu svakodnevno ih koristi, medicinske sestre i do četrdesetak puta u smeni.

Veoma se retko događaju neke netolerancije ili alergijske reakcije, a i tada je to uglavnom posledica aromatičnih ili dodataka za ovlaživanje, kaže nemački stručnjak. Hirurzi, pojašnjava Knobloh, pre operacije dezinfikuju ruke tri minute.

Oni doslovno natapaju kožu alkoholom i pritom nema nikakvih posledica, kaže.

Napominje i da je dezinfekcija ruku alkoholom verojatno “prijateljskija” prema koži od prečestog pranja sapunom.

I nemačko dermatološko društvo savetuje da je za kožu bolje koristiti dezinficijens nego sapun, a nakon toga bi bilo idealno namazati ruke kremom.

(zadovoljna.hr/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia