Booking.com
Lepota i zdravlje

Evo koliko VODE smete da popijete u toku dana, a sve preko toga može NAPRAVITI PROBLEM!

Zašto nikada ne bi trebalo da ČUVATE ČAŠE NAOPAČKE: Navika koja donosi više štete nego koristi

Poznato je da je voda neophodna za život i normalno funkcionisanje organizma. Ali, treba znati i da konzumiranje prevelike količine vode može negativno da utiče na zdravlje. Nutricionista Vedrana Dučkić ukazala je na opasnost koju  vašem organizmu može prouzrokovati velika količina vode.


Ona tvrdi da ukoliko pijete više vode nego što vaši bubrezi mogu podneti, možete poremetiti prirodnu ravnotežu natrijuma u krvi i izazvati hipohidraciju i hiperhidraciju, a posledice mogu biti i smrtonosne.

– Kao što su poznate sve posledice dehidracije tela i hiperhidracija može štetno da deluje na organizam. Ako unosimo više vode od naših stvarnih potreba, telo će da izbaci višak putem bubrega. Međutim, problem je što se eliminisanjem viška vode gubi i deo natrijuma u plazmi, te dolazi se poveća volumen unutarstanične tečnosti i nastaje oticanje ćelija svih organa, naročito mozga i pluća – kaže Vedrana.

Simptomi hiperhidracije

Najpre se javlja oticanje, te visok pritisak, mučnina, povraćanje, konfuzija, a može doći i do slabosti celog tela i grčenja mišića što dovodi do stanja hiponatremije.

Hiponatremija može da prouzrokuje trovanje vodom, komu ili smrt usred zastoja rada srca ili otkazivanja rada drugih vitalnih organa poput pluća i mozga.

Iako nema ničeg zabrinjavajućeg u tome da za vreme velikih vrućina popijemo veću količinu vode, problem je kada istu tu količinu pijete odjednom i prebrzo.

Naime, bubrezi mogu probaviti tek oko pola litre vode po satu pa voda koju ne mogu izbaciti putem mokraće postaje opasna po zdravlje.

Količina vode je potpuno individualna i zavisi od čitavog nizu faktora  zdravstvenog stanja pojedinca do fizičke aktivnost i znojenja, mase tela, doba i pola. Kada bismo odjednom uneli šest litara vode u telo ta količina bi predstavljala tzv. letalnu dozu za vodu. Ali, ovoliku količinu nije moguće popiti odjednom, pa je verovatnoća postizanja letalne doze manje verovatna.

Može li doći do trovanja i koje su preporučene doze?

Mala je verovatnoća, ali da bismo unosili vodu u količinama koje će telo dovesti u stanje euhidracije, pripazite da ne dođe do hiperhidracije i gubitka elektrolita natrija, kalijuma, kalcijuma, magnezijuma i cinka.

Preporučeni unos vode

  • za žene oko 2 litra vode dnevno
  • za muškarce 2,5 litra vode i više dnevno.

Ali, s obzirom na to da se stvarne potrebe zaista razlikuju zbog zdravstvenog stanja pojedinca, ukupne energetske potrebe, nivo fizičke aktivnosti, ove potrebe mogu znatno da se razlikuju i treba se  individualno prilagođavati”, navodi Vedrana.

Potreba za tečnošću može da se izračuna na osnovi ukupne energetske celodnevne potrošnje kalorija. Preporuka je unositi 1 mL vode/kcal prosečne energetske potrošnje kod aktivnosti koje ne podrazumevaju jači fizički napor ili ekstremnije uslove okoline.

“Međutim, promena intenziteta fizičke aktivnosti, kao i promene vremena, mogu znatno da utiču na preporučeni dnevni unos, pa to može iznositi i pet ili više litara  dnevno kod sportista, a preporuka je i nadoknada elektrolita”.

Pratite boju svoje mokraće

  • Tamna boja- dehidriranost.
  • Svetla boja – preopterećenje bubrega.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/SrbijaDanas

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia