Booking.com
Travel Zanimljivosti

10 gradova u kojima je stvorena muzička istorija!

10 gradova u kojima je stvorena muzička istorija!

Predlažemo vam da otkrijete zaboravljene lokacije u Ujedinjenom Kraljevstvu koje su deo istorije svetske pop muzike.  Ovo je 10 gradova u kojima je stvorena muzička istorija!


 

Biće vam inspirativno da posetite niz lokacija koje su relevantne za ljubitelje muzike. Poseta rodnoj kući Van Morisona ili mestima gde su grupe „The Who“ i „The Specials“ snimale svoje albume uživo, predstavlja neku vrstu modernog hodočašća.

Univerzitet Lids

Album „Live At Leeds“ rok grupe „The Who“ snimljen je na Dan zaljubljenih 1970. godine u svečanoj sali Univerziteta u Lidsu. Bend je tek bio objavio rok operu „Tommy“ (1969). Ovaj album snimljen uživo pokazao je njihovu hevi metal stranu. Poznat je po petnaestominutnoj verziji hita iz 1965. godine „My Generation“.

Na samom ulazu u zgradu Univerziteta u Lidsu nalazi se plava ploča koja je postavljena u čast ove grupe i njihovog albuma. Svečana sala je i dalje važno mesto za ljubitelje muzike. Turisti – ljubitelji roka i dalje obilaze ovo mesto koje je okupilo publiku davne 1970. godine na legendarnom nastupu grupe „The Who“. Tokom dana to je studentska kafeterija, ali se na zidovima nalazi lista muzičara koji su tokom godina nastupali u ovom prostoru. Samo tokom 1977. godine nastupale rok grupe „AC/DC“, „Sly and the Family Stone“ i američki muzičari Roger McGuinn, Chris Hillman i Gene Clark iz benda The Byrds.

Kuća Van Morisona u Belfastu

Kuća u kojoj je rođen i u kojoj je u ranom detinjstvu živeo Van Morison, nalazi se u nizu klasičnih porodičnih kuća u istočnom delu Belfasta. Na zidovima u ulici su oslikani politički motivisani murali Ulsterskih lojalista koji na taj način pokazuju rešenost da ostanu deo Ujedinjenog Kraljevstva. Kuća u kojoj je odrastao je tipična za Belfast i sastoji se od dve sobe u prizemlju i dve spavaće sobe na spratu. Na kući se nalazi mala mesingana ploča koju je postavilo „Belfast Blues Appreciation Society„. Okolne ulice su značajno uticale na veći deo Morisonovog stvaralaštva, a posebno na njegov album „Astral Weeks“ iz 1968. godine. Prošetajte se uzbrdo od njegovog doma do luksuzne Kiparske avenije oivičene drvoredom, koja je inspirisala jednu od njegovih najpoznatijih pesama.

Centralna biblioteka u Koventriju

Popnite se stepeništem do tržnog centra u središtu Koventrija gde se nalazi Centralna biblioteka. Nekada je to bio klub „Locarno“ u kojem je nastupala rok grupa „The Specials„. Tu je u jednom trenutku stalni DJ bio poznati producent i tekstopisac Pete Waterman. Neke od numera rok grupa „The Specials“ sa albuma „Too Much Too Young“ iz 1980. godine snimljene su uživo u klubu „Locarno“ koje je tada preimenovan u „Tiffany„. Pesma „Friday Night, Saturday Morning“ na B strani albuma „Ghost Town“ dočarava buran tragikomičan noćni izlazak u klub.

Legendarni američki muzičar Čak Beri svoje jedino prvo mesto na Britanskoj top-listi osvojio je pesmom „My Ding A Ling“ koja je snimljen uživo u klubu „Locarno“ 1972. godine.

Kuća Pola Hitona u Halu

Pol Hiton, pevač grupa „The Housemartins“ i „The Beautiful South„, živeo je u kući nekoliko kilometara severno od grada Hala (Kingston na Halu). Početkom osamdesetih tamo su nastale mnoge pesme grupe „The Housemartins“. Ovaj bend je 1985. godine potpisao rekordni ugovor sa izdavačkom kućom „Go! Discs“. Nakon toga ubrzo je usledio i debitantski album „London 0 Hull 4„. Deo ugovora koji su potpisali podrazumevao je i promenu imena lokalnog fudbalskog tima „Dane Villa“ u “ Housemartins AFC“.

Klub Lakota, Bristol

Klub Lakota pruža opipljivu vezu sa muzičkom prošlošću Bristola. Smešten je u prostoru stare pivare u kvartu Saint Paul. U klubu su održavani brojni legendarni nastupi koji su obeležili noviju muzičku istoriju u Britaniji. Muzički žanr drum’n’bass nastao je upravo u Bristolu tokom devedesetih godina prošlog veka. Svetski poznati muzički producent i DJ Roni Sajz održao je ovde niz legendarnih koncerata o kojima se i danas priča. Klub Lakota je i danas važan deo gradske klupske scene.

Muzičku scenu početkom jula meseca u Bristolu dodatno obogaćuje godišnji karneval karipske muzike koji se održava u kvartu Saint Paul. Ovde se tokom sedamdesetih godina prošlog veka nalazio i rege klub Bamboo. U njemu su nastupali najpoznatiji rege muzičari,između ostalog Bob Marli i Dezmond Deker. Klub je prestao sa radom jer je izgoreo u decembru 1977. godine, samo 10 dana pre nego što je pank bend Sex Pistols zakazao svoj nastup u njemu. Predlažemo vam da posetite i ulicu Stokes Croft u kojoj se nalazi niz kafea i barova.

Strawberry recording studios, Stokport

Muzički studio „Strawberry recording studios“ u Stokportu, predgrađu Mančestera, bio je aktivan u periodu od 1968. do 1993. godine. U njemu su snimljene najbolje kompozicije grupa Joy Division, The Smiths, The Stone Roses, ali i Pola Makartnija i Klifa Ričarda. Studio je dobio ime u čast grupe „The Beatles“ i njihove legendarne pesme „Strawberry Fields Forever“.

Vlasnici studija su članovi benda „10cc„, koji su često svirali na proslavama fudbalskih klubova „Everton“ i „Mančester Siti“. Producentu Martinu Hanetu se dopao visokotehnološki studio tog vremena, pa je odlučio da 1979. godine producira debitantski album Joy Division-a „Unknown Pleasures„. Iako je zgrada od 1993. godine pretvorena u poslovni prostor, očuvana je fasada iz tog vremena. Na zgradi se nalazi prepoznatljiv retro znak i plava ploča koja govori o muzičkom značaju ove zgrade. Muzej Stokport sadrži fascinantnu stalnu izložbu o studiju „Strawberry recording studios“. Ulaz u muzej je besplatan (ponedeljkom je zatvoren za posetioce).

Smithdown Place, Liverpul

Ulica Penny Lane u Liverpulu postala je poznata po istoimenoj pesmi „Penny Lane“ iz 1967. godine grupe „The Beatles“. Likovi koji se spominju u pesmi kao što su bankar, berberin, vatrogasac i medicinska sestra kao da su preuzeti sa tramvajske stanice Smithdown Place, raskrsnici na kojoj se završava Ulica Penny Lane. Na saobraćajnom ostrvu nalazi se čudna zgrada, napušteni bistro.

Članovi fenomenalne četvorke iz Liverpula, kako su nazivali „The Beatles“, odrasli su u Liverpulu. Džon Lenon i Džordž Harison pohađali su osnovnu školu „Dovedale“ u neposrednoj blizini. Pol Makartni je pevao u crkvenom horu pri crkvi St Barnabas, koja gleda na obližnju raskrsnicu. Sa te raskrsnice jedan put vodi do kuće tetke Džona Lenona, a drugi do kuće porodice Makartni. Ovaj deo Liverpula dobro je polazište za putovanje pejzažima detinjstva članova grupe „The Beatles“, naročito autobiografskih pesama: „In My Life“, „Strawberry Fields Forever“, „Penny Lane“

Noćni klub „Crazy Daisy“, Šefild

Noćni klub „Crazy Daisy“ u Šefildu postojao je od 1972 . do 1988. godine. Autobiografski stih „Radila si kao konobarica u koktel-baru kada sam te upoznao“ svedoči o susretu pevača grupe „The Human League“ sa budućim članicama benda. Samo godinu dana ranije Phil Oakey je na plesnom podijumu noćnog kluba „Crazy Daisy“ upoznao Susan Ann Sulley i Joanne Catherall. Ovaj susret ovekovečen je u pesmi „Don’t You Want Me“ i objavljen kao singl 1981. godine. Oakey ih je uključio u grupu „The Human League“ kao plesače i prateće vokale, nakon što su Ian Craig Marsh i Martyn Ware napustili bend 1980.godine i formirali grupu „Heaven 17“. Slučajni susret predstavljao je prekretnicu za grupu. To je dovelo do njihovog trećeg albuma „Dare“ koji predstavlja remek-delo sint popa. Proglašen je za singl broj jedan na top listama u Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji.

Hatton Gallery, Njukasl

Britanske umetničke škole izvršile su ogroman uticaj na rok grupe. Ovaj uticaj je očigledan u slučaju benda „Roxy Music„. Frontmen Brajan Feri studirao je likovnu umetnost na Univerzitetu Njukasl sredinom šezdesetih godina. Njegov profesor bio je umetnik Richard Hamilton, koji je dizajnirao omot za „White Album“ grupe „The Beatles“. Ferijevi prvi bendovi, „The City Blues“ i „The Gas Board“, bavili su se soul i R&B muzikom. To je kasnije preoblikovano u „Roxy Music“. Galerija Hatton ovog univerziteta održava redovne izložbe. U okviru njene stalne postavke je umetnička instalacija „Merz Barn Wall“ nemačkog umetnika Kurta Schvitters-a.

Fabrika ploča RCA, Vašington

Samo retkim poznavaocima diskografske industrije poznato je da američka kompanija „Radio Corporation of America – RCA“ imala fabriku ploča i u Evropi. Na severu Engleske nadomak grada Sanderlenda 1970. godine otvorena je RCA fabrika gramofonskih ploča. Dejvid Bouvi je nakon potpisivanja ekskluzivnog ugovora za etiketu RCA posetio fabriku i tim povodom je isekao tortu za zaposlene. Već posle pet godina, narudžbina za ploče bilo je sve manje, pa se činilo da je sudbina postrojenja neizvesna.

Lokalne nezavisne diskografske kuće i izvođači objavljivali su svoje gramofonske ploče u RCA fabrici u Engleskoj. „The Police“ je objavio svoj prvi singl „Fall Out“ za RCA, pa je tim povodom grupa i posetila fabriku ploča 1977.godine. Sudbina fabrike da usled male proizvodnje bude zatvarena, sprečena je 1977. godine, kada je umro Elvis Prisli, najveća zvezda čiju je muziku kompanija RCA izdavala. Proizvodnja je odmah povećana kako bi se zadovoljila potražnja za ponovljenim izdavanjima Elvisove muzike. To je pomoglo fabrici da nastavi sa radom sve do 1981. godine. Danas je ovo zapušteno mesto, obraslo šibljem, ali pre 40. godina to je bila vrhunska fabrika za proizvodnju prvoklasnih vinilnih izdanja.

(travelmagazine/pixabay/youtube)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

мај 2024.
П У С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia