Booking.com
Lepota i zdravlje Lifestyle Saveti Zanimljivosti

Zašto je važno istuširati se prije ulaska u bazen? I da li je hlor štetan za vaše zdravlje?

clean water

Ako ste ikada koristili javni bazen verovatno ste se ponekad zapitali u kolikoj meri hlor u bazenskoj vodi šteti vašem zdravlju, s obzirom na to da je poznato da se taj hemijski element koristi kao sredstvo za izbeljivanje, a snažan miris hlorisane vode često je odbojan.


Ipak, stručnjaci tvrde da zbog svega navedenog ne treba brinuti.

Osoblje koje brine o javnim bazenima redovito sprovodi kontrolu vode kako ne bi došlo zdravstvenih problema njihovih korisnika
. Čak i osobe koje svakodnevno odlaze da plivaju na bazen, pri čemu prosečno progutaju oko 100 mililitara hlorisane vode, ne moraju strahovati od negativnih posledica, kaže Christian Hoera iz nemačke Agencije za zaštitu okoline.

“‘Preporuka je da se pre ulaska u bazen temeljno istuširate i operete sapunom i vodom da bi se s tela i lica uklonila šminka i ostali kozmetički preparati koji uzrokuju neželjene reakcije prilikom spajanja sa hlorom’

Oštar miris, koji ljudi generalno povezuju sa mirisom hlora, ne potiče od hlorisane vode, već od nusproizvoda hemijskih reakcija s hlorom, a jedan od njih je trikloramin koji najviše utiče na karakterističan miris. Nemački naučnici ističu da hlor sam po sebi nije toliko štetan, no da se prilikom mešanja sa znojem, urinom, bakterijama i telesnim uljima razvija taj hemijski spoj koji stvara probleme.Postupkom dezinfekcije bazenske vode hlorisanjem u toj se vodi, uz trikloramin, stvaraju znatne količine drugih neželjenih nusprodukata: aldehida, trihalometana i ostalih halogeniranih ugljovodonika. Neki naučnici veruju da je upravo trikloramin glavni “krivac” za razvoj astme kod dece koja redovno koriste bazene.

Zašto je važno istuširati se prije ulaska u bazen? I da li je hlor štetan za vaše zdravlje?

U bazenima za kupanje, bez obzira na to rade li sezonski ili tokom cele godine obvezno je jedanput godišnje pročistiti celi protočni sistem, uključujući i bazene, potpuno ih isprazniti, očistiti, isprati, napuniti i hiperhlorisati u trajanju od dva sata.

Redovna dezinfekcija bazenske vode obavlja se automatskim hlorinatorom s redukcijom pH vrednosti, čiji rad kontroliše stručna osoba. Dodano dezinfekcijsko sredstvo treba ravnomerno raspodeliti u celom bazenu. Koncentracija slobodnog rezidualnog hlora treba biti u rasponu od 0,12 do 1,02 mg/l, a voda u predbazenima (dezbarijerama) mora biti hiperhlorisana ili da obvezno sadrži dezinfekcijsko sredstvo.

 

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

мај 2024.
П У С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia