Sakupljena suma za obnovu oštećenog Notr Dama u sredu je dostigla milijardu evra. Greška u sistemu vatrogasce poslala na pogrešno mesto.
NOTR Dam je, možda, planuo zbog varnice na liftu
To je jedna od pretpostavki na kojoj u ovom trenutku ozbiljno rade istražni organi. Naime, sumnja se u problem s električnom instalacijom, koja je napajala lift postavljen uz skele za radove na obnovi. Utvrđeno je da je vatra buknula u dnu tornja, gde se nalazila početna tačka za restauraciju.
Drugi trag po kome se kreće istraga, ovoga puta u vezi s mogućom zakasnelom intervencijom, odnosi se na eventualnu grešku u informatičkom sistemu! Sumnja se da su indikatori požara navodili na pogrešno mesto, zbog čega je izgubljeno dragoceno vreme. Jer, kada su vatrogasci stigli, plamen je već bio visok tri metra.
Zaključeno je da se alarm uključio u 18 sati i 20 minuta, ali da je, izgleda, uputio radnike obezbeđenja na drugo mesto od onog gde se pojavila vatra. Bogorodičina crkva je opremljena savremenim sistemom za otkrivanje požara i da je informacija bila ispravna, bilo bi potrebno tri do pet minuta za reakciju. Ovako, vatrogasci su alarmirani tek u 18 i 43. Istraga tek treba da utvrdi tačnost ovih pretpostavki. Do srede je ispitano tridesetak osoba. Pesimisti kažu da se možda nikada sa sigurnošću neće znati šta je izazvalo tragediju.
Istovremeno, sve snage su sada okrenute obnovi. Svi koji budu dali pomoć, biće oslobođeni poreza u visini od 75 odsto za donaciju do 1.000 evra, odnosno 66 odsto preko ove sume.
Velikodušnost iskazana u Francuskoj, ali i celom svetu, probija sve granice. U sredu se sakupljena suma već graničila sa fantastičnih milijardu evra!
Francuski predsednik Emanuel Makron izašao je sa optimističnom procenom da bi radovi mogli da budu završeni već za pet godina, iako su stručnjaci poručili da će biti potrebno dva, pa i tri puta više vremena. Razlog za žurbu su Olimpijske igre koje će u Parizu biti održane 2024.
Javljeno je da će međunarodni konkurs za obnovu tornja uskoro biti raspisan. Takođe će se razmatrati da li će biti identičan uništenom, ili adaptiran prema današnjoj tehnici gradnje. Već traje i polemika o opštem pristupu obnovi. Jedni su za tradicionalnu srednjovekovnu izgradnju, drugi za korišćenje najmodernijih procedura i materijala, uz pomoć savremenih tehnologija. Neke arhitekte zagovaraju korišćenje trodimenzionalnih štampača, koji omogućuju obnovu Trijufmalne kapije u Palmiri.
KLESAČI KAMENA
VEĆ se krenulo u potragu za obučenom radnom snagom. Računa se da će od septembra biti potrebno 100 klesača kamena, 150 majstora za postavljanje potpornih greda i 200 za rad na krovu.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/Novosti
<section id="contentexchange_widget-3" class="widget_contentexchange_widget"></section>
Dodajte komentar