Booking.com
Travel

Opreza nikad dosta: Ovo je sedam najčešćih turističkih prevara

turizam

Nisu svi dobri domaćini, pojedini jedva čekaju da zloupotrebe to što ste vi gosti u njihovoj zemlji, pomalo izgubljeni, pomalo zbunjeni i na potpuno novom terenu.


 

Iako je odmor vreme za opuštanje, postoje situacije u kojima treba da se skoncentrišete da biste izbegli najčešće turističke prevare.

Mi smo pobrojali čak sedam načina varanja naivnih turista:

  1. „Besplatni“ pokloni za 5 evra

U nekim državama naići ćete na nasmešene lokalce koji će vam nasred ulice pokloniti ružu uz neki kompliment ili dobrodošlicu. Ipak, na kraju se ispostavi da „besplatan“ poklon ipak košta.

U ovu zamku najčešće upadaju parovi. Nakon što daju ružu devojci, pokušaće to da naplate njenom dečku, znajući da on (verovatno) ne želi da ih odbije.

Postoje situacije i kada su pokloni klasična diverzija za krađu. Dok vi ozareno primate ružu, drugi lopov će začas da vam ukrade stvari iz torbe ili džepa. To se može dogoditi i kad vas neko „slučajno“ polije pićem, pa pokušava da vas očisti.

  1. Lažni policajci koji „opraštaju“ za neke male pare

Nije isključeno da će vam u taksiju ponuditi neke „supstance“ za bolju zabavu. Ako ih uzmete, zaustaviće vas policajac koji naplaćuje veliku kaznu. Taj policajac je verovatno lažan.

Isto tako je moguće i da vas na ulici zaustavi lažni policajac koji će izmisliti problem zbog kog su mu potrebna vaša dokumenta, pa će vam „oprostiti“ prestup uz mito.

  1. Lopovi koji „brinu o vama“

Neki lopovi će vam, naizgled dobronamerno, prići na ulici i reći vam kako se u okolini vrzmaju kradljivci. Vi ćete refleksno da se udarite po džepu, a oni će zapamtiti gde držite novac. Naravno, to će kasnije da iskoriste protiv vas.

  1. Naizgled nesposobni prodavci

Kada uđete u prodavnicu ne treba samo cene da gledate i dobro se preračunavate. Pored cena popularna varka u prodavnicama je ona u kojoj prodavac glumi da priča telefonom dok vas uslužuje, a zapravo fotografiše vašu karticu. Policija je najviše ovih slučajeva zabeležila u Barseloni.

Drugi čest scenario jeste nepodnošljivo spor prodavac koji broji kusur „po sto godina“. Vama avion kreće za par sati i cupkate s noge na nogu, a on baš na to i računa. Nestrpljivi turisti zgrabiće pruženi kusur, zahvaliti se i produžiti dalje, ne primetivši da su dobili manje nego što bi trebalo.

  1. Lažne karte za preskakanje reda

Dok čekate u dugačkom redu ispred muzeja, naročito u gradovima kao što su London ili Pariz, možda vam priđe naizgled zvanična osoba i ponudi skuplje karte pomoću kojih možete da „preskočite“ red. Ako ih kupite, ne samo da ćete zaobići red, već možete odmah da zaobiđete i muzej, jer su karte lažne.

  1. Prepoznajte lažne novčanice

Zabeleženi su i slučaje da su prodavci kupcima govorili da im je novčanica neispravna. Potom bi otišli u prostoriju iza blagajne da je „ispitaju“, i onda se vraćaju, dajući vam je nazad. Samo, to nije vaš novac. Pogađate – vaša novčanica bila je sasvim u redu, a nazad dobijate lažnu.

Ovo je bio čest slučaj s famoznom novčanicom od 1.000 bahta na Tajlandu, koja je zadala glavobolje i tajlandskim vlastima.

  1. „Hotel Glavobolja“ – od poziva sa recepcije do nepostojeće dostave hrane

Nažalost, i u hotelima postoji mnogo načina da budete prevareni. Ponekad vas u sobi može dočekati letak za dostavu hrane, a kad ih pozovete i naručite, tj. date svoj broj kartice, dobijete samo dug na računu i da ostanete gladni.

Tu je i lažni „besplatni Wi-Fi“ koji zvuči primamljivo i zvanično, ali nemojte da rizikujete, već se raspitajte na recepciji.

Takođe, ne verujte pozivima sa recepcije, naročito u kasne noćne sate, koji sa vama žele da razreše problem u vezi sa karticom. Brojni su pali na ovaj trik, baš zato što im je bilo mrsko da siđu do recepcije i vide u čemu je problem… Naravno, problema uglavnom i nema.

(24sedam.rs/pixabay)

PRess Serbia