Booking.com
Lepota i zdravlje News

Urološki problemi: sve prisutniji izazov današnjice

Urološki problemi: sve prisutniji izazov današnjice

Urološki problemi su postali sve češći u današnjem društvu, posebno kod muškaraca.


Urološke tegobe često uključuju probleme sa prostatom kao što su bakterijske infekcije, benigno uvećanje i rak prostate. Godišnje se u Srbiji otkrije oko 1250 novih slučajeva raka prostate, što ga čini drugim najčešćim malignim tumorom kod muškaraca u Evropi i Srbiji, odmah nakon raka pluća.

Razlozi za posetu urologu su raznoliki, uključujući uporne infekcije urinarnog trakta, inkontinenciju, bol ili krvarenje prilikom mokrenja, upalu mokraćne bešike, upalu prostate, uvećanje prostate, bubrežne kamence, seksualnu disfunkciju i karcinome urinarnog trakta.

Studije su pokazale da su infekcije urinarnog trakta najčešće bakterijske infekcije kod žena u Evropi i Srbiji. Ešerihija koli je najčešći uzročnik u 86% slučajeva. Zbog anatomski kraće mokraćne cevi kod žena, bakterije lako dolaze do mokraćnih puteva i izazivaju infekciju. Preventivni pregledi su ključni u borbi protiv uroloških problema. Preporučuje se da muškarci stariji od 40 godina obave preventivni pregled kod urologa jednom godišnje kako bi se otkrio rak prostate u ranim fazama i efikasno lečio. Zato je važno naći urologa kojem možete verovati.

Hipokratija je sajt gde možete pretraživati bazu medicinskih ustanova u Srbiji i pronaći lekare specijalizovane za urologiju. Na sajtu se pored osnovnih informacija mogu pronaći i iskustva drugih pacijenata sa određenim lekarima i ustanovama, što može biti korisno pri odabiru urologa.

Povećana incidencija problema sa prostatom

Prostata je ključna komponenta muškog reproduktivnog sistema, koja s godinama može postepeno da se uveća. Ova pojava može dovesti do pritiska na uretru, što može ometati normalno funkcionisanje. Istraživanja pokazuju da su bolesti prostate vrlo česte. Tri glavna stanja prostate su uvećanje, upala i rak.

Upala prostate, ili prostatitis, obično pogađa mlađe muškarce. Može biti akutan ili hroničan, što dovodi do bolova, infekcija i problema sa mokrenjem. Benigno uvećanje prostate je stanje koje se često javlja kod muškaraca starijih od 45 godina. U ovom slučaju, prostata se uvećava i vrši pritisak na susedna tkiva i uretru, što uzrokuje poteškoće sa mokrenjem. Regularne provere prostate su ključne za rano otkrivanje ovih oboljenja. Kod benignog uvećanja prostate, simptomi se mogu javiti ali se često i ne opaze, međutim, važno je prevenirati teže komplikacije poput oštećenja bubrega ili bešike kroz redovne kontrole.

Karcinom prostate je lečiv ukoliko se dijagnostikuje u ranim fazama. Simptomi se često ne pojavljuju do kasnijih stadijuma bolesti, zbog čega su redovne provere od suštinskog značaja. Stoga je važno da muškarci vode računa o svom zdravlju i redovno se podvrgavaju pregledima, kako bi se mogući problemi sa prostatom identifikovali i tretirali na vreme.

Infekcije mokraćnih puteva – prepoznajte simptome

Infekcija mokraćnih puteva predstavlja invaziju mikroorganizama u inače sterilni urin. Najčešće su uzrokovane bakterijama, posebno u letnjim mesecima kada su ljudi izloženi povećanom riziku od infekcija tokom plivanja u bazenima ili morima sa lošom higijenom. Dugo nošenje mokrog kupaćeg kostima i kupanje u hladnoj vodi mogu dodatno povećati rizik, naročito kod osoba sa osetljivijim mokraćnim putevima. Visoke temperature i nedovoljan unos tečnosti mogu dovesti do dehidracije i smanjenog mokrenja, što doprinosi zadržavanju bakterija. Simptomi infekcije mokraćnih puteva uključuju učestalo mokrenje, peckanje i bol prilikom mokrenja, promenu boje urina i bol u donjem delu trbuha. Žene su posebno podložne ovim infekcijama zbog anatomskih razlika. Po pojavi simptoma, potrebno je proveriti urin, a lečenje može uključivati povećan unos tečnosti, biljne preparate ili antibiotike.

Kamen u Bubregu – potencijalno ozbiljan problem

Kamen u Bubregu može biti otkriven slučajno tokom rutinskog ultrazvučnog ili rendgenskog pregleda, ali često prvi put privuče pažnju kada se pojave simptomi kao što su jaki probadajući bolovi u leđima koji se šire niz bok do prepona i donjeg dela stomaka, često praćeni prisustvom krvi u urinu. Najčešći uzroci ovog problema su infekcije urinarnog trakta, kamenje u urotraktu, oboljenja prostate i poremećaji mokrenja. Dehidracija igra ključnu ulogu u formiranju kamena, a osećaj žeđi je signal da organizmu nedostaje tečnosti. Povećana koncentracija određenih materija može dovesti do stvaranja prezasićenog rastvora koji je sklon kristalizaciji. Kada se premaši kapacitet organizma da luči inhibitore kristalizacije, dolazi do formiranja kamena, koji se najčešće stvaraju u bubregu i bešici gde je protok urina ograničen. U početnom stadijumu, bolest često prolazi bez simptoma. Međutim, prvi simptomi se obično javljaju kada već formirani kamen dospe u uzane kanale koji povezuju bubreg i bešiku. Za kamence veće od 6 mm, preporučuje se primena invazivnih metoda lečenja, s obzirom na to da je verovatnoća da se oni prirodno izbace gotovo zanemarljiva.

PRessSerbia

About the author

Dalibor Katic

Novinar je sa skoro dvadesetogodišnjim iskustvom u medijima. Stotine ekskluzivnih priča, ali i brojni intervjui sa domaćim i svetskim zvezdama samo su deo njegove novinarske karijere.

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia