Home Travel Skriveni Dunav: Postavljanje turističko informativnih tabli!

Skriveni Dunav: Postavljanje turističko informativnih tabli!

od Renata Kulic
0 komentara

Dunav, stanište jedne od prvih cilizacija u svetu. Vinča i Lepenski vir, i dalje nedovoljno poznate javnosti. Ova reka davala je život civilizacijama, bila je granica civilizacija i uvek bitna lokacija i u ratu i u miru. Svi znamo gde su piramide, kineski zid i Ajfelov toranj. Da li znate gde je rimski Car Trajan napravio most koji povezuje dve obale tada divljeg Dunava?


 

Unutar hidroelektrane Đerdap nalazi se jedan od najlepših skrivenih bakroreza u Srbiji koji prikazuje Donje Podunavlje kroz vekove. Sedamdesetih godina prošlog veka, čuveni trogirski umetnik Frano Delale stvorio je ovu mapu kao remek-delo u znak puštanja u rad hidroelektrane. Produkcija Trivalija oživela je ovaj bakrorez i kreirala tri animirane epizode o istoriji Donjeg Podunavlja, počevši od prve civilizacije u ovom delu planete – Lepenskog vira, pa sve do puštanja u rad Hidroelektrane Đerdap. Ovaj animirani serijal podržan je od Ministarstva kulture Srbije, a Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja ga je preporučio i podržao kao dodatno edukativno sredstvo u osnovnim školama.

Kako bi se turistički promovisao ovaj najlepši deo Dunava u celom njegovom slivu, sa bogatim istorijskim, kulturnim i prirodnim nasleđem, planira se postavljanje informativnih tabli. Na tri turističke tačke sa srpske strane planirano je postavljanje mapa. Na tablama će biti postavljeni i QR kodovi koji turiste vode na YouTube kanal sa animiranom pričom. Nikola Džoni Novaković iz kuće “Slika Vest” biće zadužen za kreiranje video klipova za društvene mreže kako bi afirmisao projekat.

Sa rumunske obale Dunava turističke lokacije su bolje predstavljene posetiocima. Tu su mape, crteži i objašnjenja, sa posebnim naglaskom na mestima gde se nekada nalazio Trajanov most. Sa obe obale ostao je po jedan stub ove najveće megastrukture starog doba. Trajanov most je sledećih 1000 godina bio najveća gradjevina koju je ljudska ruka napravila. Rimske arhitekte i inženjeri iz Damaska došli su u pontes (utvrđenje) koje se nalazilo nedaleko od Kladova kako bi napravili branu koja je zaustavila ovu brzu reku.

Ovaj ogroman turistički potencijal može postati srpski brend koji pokreće jedan od najlepših delova Dunava u celom njegovom slivu. Za uspeh ovog projekta ključno je osmišljavanje kvalitetnih marketinških strategija i saradnja sa lokalnim i nacionalnim institucijama radi očuvanja i promocije kulturnog i prirodnog nasleđa ovog područja.

(Bojan T. Dragićević/PRESSSERBIA/YOUTUBE)

Može vam se svideti

PRess Serbia