Booking.com
Travel Svet

Najpoznatije KUHINJE širom sveta!

hrana

Ukoliko planirate da posetite neku od ovih destinacija, ne propustite njihove specijalitete.


Gastronomija je važan deo putnog iskustva, a marokanski tažin od jagnjetine i kruške, tajlandski zeleni kari ili španski gaspačo najukusniji su kada ih degustirate u zemljama iz koji potiču.

Hrana je i univerzalna tema koja spaja ljude širom sveta, i upoznavanje specijaliteta kuhinje destinacije je ujedno i najbolji način da upoznate njene stanovnike. Predstavljamo vam neke poznate svetske kuhinje, koje vas mogu podstaći da i sami krenete na gastro putovanje.

Gastronomija Maroka

Da bi nacija razvila veliku svetsku kuhinju, stručnjaci kažu da mora da ispuni nekoliko uslova. Mora se nalaziti na plodnoj zemlji iz koje će dobijati raznovrsne kvalitetne sastojke, da pripada velikoj civilizaciji, da je istorijski bila izložena stranim kulturnim uticajima i da ima kraljevsku porodicu čiji će kuvari udariti osnove razvoja vrhunske gastronomije. Maroko je ispunio sva četiri uslova i ovde možete probati neka od najukusnijih jela i najdelikatnijih kombinacija ukusa i začina na svetu.

U ovoj zemlji bićete oduševljeni i ukusom običnog pečenja, zahvaljujući brojnim začinima koji se koriste da oplemene njegov ukus. Ali aromatični gulaši, tažini, kuskus, začinjene i zaslađene salate, najrazličitije vrste peciva i orijentalnih slatkiša pokazaće vam bogatstvo gastronomije ove zemlje. Jedno od najcenjenijih marokanskih jela je bastilla, koja se nekada pravila od golubijeg mesa, ali danas se umesto nje koristi piletina. Ona se preliva sosom od luka, začinjenim šafranom i travama. Zatim se uvija u kore kao za naše pite i posipa cimetom i šećerom.

Jedno od najpoznatijih marokanskih jela, koje ćete imati priliku da jedete u raznim varijacijama, je tažin. Ime je dobilo po posudi sa poklopcem konusnog oblika u kojoj se sprema. U zanimljive kombinacije mesa i povrća često se dadaju limun, sušeno i orašasto voće, leblebije, a sve se to zatim dugo kuva na laganoj vatri. Najpoznatije kombinacije su jagnjetina sa kruškama i piletina sa zelenim maslinama i ušećerenim limunom. Tažin se služi sa svežim hlebom, koji se umače u bogati sos.

Ulična hrana

Ali i ulična hrana u Maroku vredna je istraživanja. Na tezgama je naslagano slasno voće od koga vam na licu mesta prave osvežavajuće sokove (obavezno probajte sok od nara ili pomorandže), zatim sušeno voće i najslađi paradajz. Čitave radnjice pune su svakakvih vrsta maslina. Osetićete miris sveže nane koja se koristi za spremanje omiljenog čaja, a na pijaci začina mešaju se mirisi i arome mlevene paprike, turmerika, cimeta, kumina, anisa i mešavina koje ćete poželeti da kupite i ponesete kući.

Ako poranite ujutru, potražite na ulicama neku od tezgi na kojima se sprema msemen – omiljeni marokanski doručak. Ove tanke četvorougaone palačinke služe se sa puterom i medom i probudiće vam sva čula.

Gastronomija Tajlanda

Kao jedno od važnih azijskih raskršća, Tajland je vekovima svoju kuhinju obogaćivao uticajima iz Indije, Kine, Malezije i Indonezije. Usvojio je kulinarske tehnike i sastojke iz svake od ovih zemlja i spojio ih sa svojim gastronomskim nasleđem. Tajlandska ulična hrana je praktično zasebna atrakcija. O njenom bogatstvu i raznovrsnosti govori činjenica da se na ulicama svakodnevno hrane milioni ljudi. Sedamdesetih godina prošlog veka bekpekeri koji su dolazili u Tajland otkrili su zdravu, ukusnu i izuzetno jeftinu hranu. Tada je krenuo talas popularizacije ove kuhinje na zapadu. Danas je to jedna od najcenjenijih gastronomija sveta.

Karakteristika tajlandske kuhinje je kombinovanje četiri osnovna ukusa – slanog, slatkog, gorkog i kiselog. U velikoj meri se koriste lišće korijandera, limun trava, sok limete, beli luk, ljute papričice, sok tamarinda, riblja pasta, đumbir i kokosovo mleko. Kombinujući ove sastojke sa svežim mesom, ribom, morskim plodovima i povrćem, tajlandski ulični „šefovi“ tehnikama kratke termičke obrade mešaju sve ukuse i zadržavaju svežinu i delikatnu aromu hrane.

Ulične tezge su specijalizovane za određena jela. Među omiljenim su kariji, posebno gaeng kiow wan gai – zeleni kari sa piletinom. U svetu je poznat pad thai – pržene nudle sa klicama, kikirikijem, jajima i čilijem. Svakako treba da probate i kai ho bai toei (začinjena pržena piletina uvijena u lišću) i tomyam (ljuto-kisela supa). Ako niste preterano gladni, za grickanje tokom šetnje idealni su ražnjići sa mariniranim svinjskim ili pilećim mesom. Omiljeni desert je khao niew mamuang – sutlijaš od kokosovog mleka sa mangom, a popularna je i pržena banana, kao i razne varijante pudinga od kokosa i voća. Istraživanje tezgi sa hranom jedno je od nezaobilaznih turističkih iskustava u Tajlandu.

Najpoznatije KUHINJE širom sveta!

Gastronomija Španije

Jedinstvena španska gastronomija je spoj regionalnih specijaliteta, specifičnih sastojaka i mavarskog kulinaskog nasleđa. Među brojnim receptima iz cele Španije, nekoliko njih je omiljeno u celoj zemlji. Beli luk je jedan od najpopularnijih začina i Španci ga stavljaju gotovo u sve. Masline su takođe integralni deo kuhinje, kao maslinovo ulje (Španija je jedan od najvećih proizvođača maslinovog ulja na svetu) ili marinirane, kao aperitiv i u jelima. Svinjsko meso je omiljeno i osim u kuvanju, koristi se u proizvodnji prerađevina (među najpoznatijim je chorizo -začinjena kobasica). Na meniju su i jagnjetina i divljač. Supe i gulaši od zeca i jarebice su popularni u ruralnim delovima zemlje. Šunka, odnosno, jamón, takođe je cenjena u kulinarstvu i postoji više vrsta. Jedna od najkvalitetnijih je planinska jamón serranoor.

Riba i plodovi mora redovno su na meniju. Kozice, inćuni, jastozi, školjke i sardine nalaze se u mnogim jelima, od kojih je najpoznatije paelja. Recept za ovo jelo, simbol španske kuhinje, razlikuje se od regije do regije. Omiljena riba je grdobina. Gaspačo, supa poznata po tome što se služi hladna, pravi se od paradajza, maslinovog ulja, belog luka, krastavca i krutona. Španija je poznata i po sirevima, od kojih su među poznatim manchego iz La Manče i mekani kremasti tetilla iz Galicije.

Odličan način da upoznate špansku gastronomiju i isprobate više različitih ukusa je da posetite tapas bar. Tapas je zapravo generičko ime za male porcije svega što je jestivo. Podrazumeva sve, od jednostavnih zalogaja do gastro-avangardnih jela. u najjednostavnijoj varijanti, može se odnositi na činiju maslina ili pržene lignje, tortilla española (omlet od luka i krompira), pimientos de padrón (usoljene grilovane zelene paprike sa maslinovim uljem), inćune ili chorizo na hlebu.

Indija

Rano jutro u Panadžiju, prestonici Goe. Sunce obasjava crvene krovove starih zgrada i bujnu vegetaciju. Žene u sarijima jarkih boja aranžiraju voće i povrće koje će prodavati u korpama pored puta. U daljini, čuju su dečaci koji na biciklima nose sveže pecivo u predgrađe. Daleko od turističkih rizorta na obali, Panadži posetiocima nudi priliku za autentično kulinarsko iskustvo. Ovde možete isprobati ne samo lokalne specijalitete, već ćete upoznati gastronomiju cele Indije.

Od tezgi sa sveže pripremljenom uličnom hranom do luksuznih klimatizovanih restorana, u Panadžiju postoji široka paleta mesta za obedovanje. U njima možete probati svašta – od tradicionalnih jela države Goa, do omiljenih specijaliteta iz drugih krajeva Indije. Popularna lokalna jela su sorpotel (bogato začinjeni mesni gulaš), xacuti (piletina kuvana u kokosovom mleku i začinima) i andrecheiado (riba punjena aromatičnim crvenim sosom).

Vegeterijanci će imati veliki izbor jela u „udipi“ restoranima, Da biste uživali u gastronomiji, ne morate potrošiti puno novca, a najbolja hrana se može naći u malim, autentičnim porodičnim restoranima.

Thali je sveprisutni indijski ručak i jedna od najisplativijih opcija za obrok. Na poslužavniku od nerđajućeg čelika naći će se više manjih činija. U njima je obično komad pržene ribe, jela od povrća, roti (hleb), pirinač, slatko-kiselo-ljuti sos od konzerviranog voća i dal (kari od sočiva). Thali vam omogućava da po veoma povoljnoj ceni probate mnoga indijska jela. Najpopularnije jelo u Goi, koje se često jede dvaput dnevno, je riblji kari sa pirinčem.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ COSMOPOLITAN

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia