Booking.com
Travel

Kazne do 300 evra za “rezervisanje” mesta na plaži: Zabranjeno čuvanje i ostavljanje peškira

Kazne do 300 evra za "rezervisanje" mesta na plaži: Zabranjeno čuvanje i ostavljanje peškira

Ovim merama gradovi žele da garantuju korišćenje plaža kao javnog dobra, sprečavajući rezervisanje prostora i obezbeđujući svim građanima jednake mogućnosti uživanja u pesku i moru.


Obalni gradovi oko španskog grada Malage objavili su rat kupačima koji su rano u toku dana postavili suncobrane na plaži kako bi rezervisali mesto, što je sve raširenija praksa koja ih sada može koštati i do 300 evra.

Takozvani “rat sa kišobranima” već je godinama uobičajena praksa u Levanteu, na jugoistočnoj obali Španije, gde ranoranioci ostavljaju svoje stvari na plaži, ponekad u zoru, da bi dobili dobro mesto na pesku pre nego što počne gužva.

U britanskim novinama završili su i stanovnici grada Alikantea pod optužbom da su pre izlaska sunca zauzeli položaje na prvoj liniji “fronta” kako bi turistima oduzeli komad peska.

Ova letnja bitka je sada stigla do obale Malage, na jugu Španije, gde su neka mesta već preduzela mere da obuzdaju kontroverznu praksu.

Gradovi Algarrobo, Velez Malaga i Toroks odobrili su kazne do 300 evra za one koji ostave svoje stvari bez nadzora sa jedinom svrhom da čuvaju mesto na plaži. Pri tome su sledili primer iz okoline Valensije, sa pomenute obale Levantea, gde za istu praksu gradovi Kuljera, Oropesa i Kalpa primenjuju strože kazne koje dostižu 3.000 evra.

“Nepravedno je da je prva linija uz more, koju svi toliko žele, rezervisana“, rekla je za agenciju EFE Vanesa Lopez, zadužena za plaže u gradskoj većnici Toroksa.

“Redovno nalazimo napuštene stolice, suncobrane i druge stvari“, dodala je ona u tom gradu sa 19.000 stanovnika pored Sredozemnog mora.

Lopez kaže da odmaralište sada ima uredbu koja zabranjuje “rezervisanje fizičkog prostora na plažama, u bilo koje doba dana ili noći, postavljanjem bilo koje vrste predmeta ili stvari u pesak bez fizičkog prisustva vlasnika te osobe“.

Mera je rezultat “brojnih pritužbi” stanara i kupača koji tvrde da je prvi red plaže satima zauzet bez prisustva vlasnika ovih objekata.

U Toroksu, lokalna policija patrolira plažom kako bi osigurala poštovanje. Policijski službenici, u slučaju otkrivanja nepravilnosti, satima uklanjaju predmete koji nisu pod kontrolom vlasnika. Ako žele da ih vrate, vlasnici moraju da plate naplatu od 30 do 50 evra, u zavisnosti od lokacije.

Vlasnici mogu preuzeti svoje stvari u policijskoj stanici u roku od 14 dana, pre nego što steknu kategoriju “otpad”.

Ovim merama gradovi žele da garantuju korišćenje plaža kao javnog dobra, sprečavajući rezervisanje prostora i obezbeđujući svim građanima jednake mogućnosti uživanja u pesku i moru.

“Rezervisanje mesta nikako nije dobro jer nas ima mnogo na plaži“, kaže Anđela, stanovnica Toroksa koja podržava usvajanje mera za sprečavanje ove prakse, iako smatra da je kazna “malo preterana“. Zalaže se za podizanje svesti građana o pravilnom korišćenju javnog prostora.

Foto: Printscreen

Izvor: PRessSerbia/ Poslovni.hr

PRess Serbia