Čak i muzika u marketu ima “zadatak” da utiče na kupce.
„Supermarketi imaju nekoliko načina da nateraju potrošače da provode više vremena u prodavnicama i na kraju potroše više“, rekao je Nikita Garg, profesorka u Školi marketinga Univerziteta Novog Južnog Velsa u Australiji i istraživačica ponašanja konzumenata.
Osnovne namirnice poput mleka, hleba, sira i svežih proizvoda, na primer, često se postavljaju daleko jedna od druge, tako da se kupci podstiču „da prođu kroz što je moguće više delova u prodavnici“, otkrila je profesorka Garg.
Prodavnice se takođe oslanjaju na zvukove i druga čula da uspore ljude u kupovini.
„Na primer, supermarketi imaju i svoje muzičke kanale, i oni ih biraju posebno za doba dana, za godišnje doba kako bi pomogli potrošačima da se kreću sporije ili brže u zavisnosti od toga šta im je potrebno i rasporeda prodavnice“, objasnila je ona.
Šezdeset četiri procenta kupaca impulsivno kupuju u prodavnici, pokazalo je nedavno istraživanje koje je sprovela kompanija za finansijsko planiranje KDM Financial.
Jednostavan način da sprečite da upadnete u ovu zamku ili pređete budžet, ističe profesorka Garg, jeste da napravite listu i da se toga držite.
„Pre nego što kupite sniženi proizvod, važno je da razmislite da li ćete je zaista koristiti. Čak i ako je odgovor potvrdan, da li ćete sve to koristiti sada?“, dodala je ona, a prenosi NY Post.
„Zaista treba da obratite pažnju na to šta stavljate u korpu i zašto. Znam da je malo stresno, ali to je ono što je potrebno ako zaista želite da uštedite novac.“