Booking.com
Lifestyle Saveti Travel

Muči vas džet-leg? Pridržavajte se ovih saveta i uživajte u putovanju

Muči vas džet-leg? Pridržavajte se ovih saveta i uživajte u putovanju

Iako putovanja donose poznanstva sa novim mestima, kulturama i ljudima, džet-leg može da “uradi svoje” i pokvari vam ushićenje koje putovanje donosi.


Ukoliko ste leteli na daleku destinaciju, prošli ste kroz različite vremenske zone i sigurno doživeli da se prvih par dana na novoj destinaciji pretvorilo u noćnu moru. Da ne bi došlo do toga da biološki sat bude toliko poremećen da zapravo ne znate gde ste, postoje saveti koji mogu da ublaže ovo stanje.

Promena faza između biološkog i fiziološkog ciklusa praćena džet-legom koji se javlja kao odgovor na remećenje bioloških ritmova u organizmu, najčešće se ispoljava simptomima kao što su umor, nesanica, mučnina, gubitak apetita. Mnogu putnici objašnjavaju da je ovaj poremećaj sličan mamurluku i potrebno je vreme da dođu sebi.

Ipak, sunčeva svetlost, hidriranje, preskakanje kofeina i konzumiranje obroka u lokalno vreme mogu vam pomoći da smanjite posledice džet-lega, tvrde naučnici.

“Obilniji obrok u ranim jutarnjim satima u novoj vremenskoj zoni može pomoći da se prevaziđe džet-leg. Takođe se ne preporučuje da jedete noću ili da stalno menjate rasporede obroka”, kaže naučnik Itong Huang sa Univerziteta Nortvestern u Ilinoisu.

Jedan od saveta za prevazilaženje džet-lega je taj da biološki ritam tela bude usklađen sa rasporedom izlaska i zalaska sunca sa vašem odredištu.

“Za vremenske razlike od 10 do 12 sati preporučljivo je ostati budan sve dok ne stignete na destinaciju. Kratke dremke pomažu da se izdrži dan, a i dnevno svetlo pomaže da ostanemo budni. Na taj način se prihvata obrazac spavanja koji važi za mesto u koje idemo”, smatra doktor Hans Ginter Vajs.

Blaga dehidracija je uobičajena kada se putuje avionom. Zato je važno da unosite dosta tečnosti pre, tokom i posle leta. Preporučljivo je da izbegavate kofein i alkohol, jer oni mogu da poremete san, ističe se na portalu Helt Harvard.

Od posebnog interesa za istraživače Univerziteta Nortvestern u Ilinoisu su bili efekti starenja na biloški ritam, gde je zaključeno da je starijim ljudima generalno potrebno više vremena da se oporave od džet-lega, što može biti zato što se njihovi biološki ritmovi lakše poremete.

Kada je džet-leg teži – kada se leti na zapad ili na istok?

Neuronima je lakše da se izbore sa produženim trajanjem dana nego sa njegovim skraćenjem. Stručnjaci objašnjavaju da letenjem ka zapadu, tj. vremenski unazad, dan se produžava, tako da duže ostajemo budni danju, što je prirodna težnja organizma. A kad se leti na istok, duže ostajemo budni tokom noći, što organizam teže podnosi, tvrde naučnici sa Univerziteta Merilend.

“Naš unutrašnji sat ima ciklus koji traje malo duže od 24 sata. Zato se lakše organizam prilagođava kada letimo na zapad, nego kada letimo na istok, gde nam se dan skraćuje i gde duže ostajemo budni noću”, objašnjavaju naučnici.

Foto: Printscreen

Izvor: PRessSerbia/ RT.rs

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

мај 2024.
П У С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia