Kada čujete „poruka u boci”, verovatno prvo pomislite na dirljiva lubavna pisma koja zaljubljeni spuštaju u more. Međutim, prvobitna funkcija poruka u boci bila je više praktična nego romantična. Otkrivamo vam gde je otkrivena i kakvu je funkciju imala najstarija poruka u boci.
Dok je Tonja Ilman, australijski fotograf, šetala jednom od zapadnih australijskih paža, naišla je na bocu sa porukom u njoj. Bocu je Tonja ponela sa sobom u nameri da je upotrebi kao dekoraciju u svom domu. Međutim, nije ni slutila da se unutar boce krije pismo na nemačkom jeziku koje je napisano 12. juna 1886. godine.
Australijski muzej potvrdio je verodostojnost poruke i u svom izveštaju navodi da su bocu u more bacili mornari sa nemačkog broda kako bi okrili put do kopna. Ros Anderson iz Australijskog muzeja kaže da su, da bi utvrdili njegovu autentičnost, obratili pažnju na ime Paula, koje je navedeno u pismu. Kada su ga uporedili sa izveštajima sa nemačkog broda, otkrili su da se ime u poruci zaista poklapa sa kapetanovim meteorološkim izveštajem „Paula”. Otkrićem poruke na australijskoj obali oboren je rekord za najstariju poruku u boci, koji je iznosio 108 godina, 4 meseca i 18 dana.
Novine „Independent” navode da je u periodu između 1864. i 1933. bilo uobičajeno da posada sa nemačkih brodova baci na hiljade boca u more kako bi pratili morsku struju. Pisma su uglavnom sadržala koordinate, datum i ime broda, kao i zahtev da onaj ko pronađe poruku zabeleži mesto i vreme pronalaska i da poruku prenese Nemačkoj pomorskoj opservatoriji u Hamburgu ili najbližem nemačkom konzulatu.
Iako su velike šanse da poruka u boci nikada ne nađe svog adresata, vidimo da njena sudbina nekada može biti veoma neobična, pa je danas možemo i mi čitati ‒ 132 godine od trenutka kada je nastala.