Booking.com
Entertainment Lepota i zdravlje Saveti Zanimljivosti

Znake koje ne treba zanemarivati u trudnoći, jesu otoci

Edemi (otoci) su česta i normalna pojava u trudnoći. Najčešći uzroci oticanja nogu, ruku i stopala u ovom periodu su povećanje telesne težine i višak vode koja se zadržava u organizmu


Osim što se javljaju kao posledica povećanja težine, edeme nekada može da izazove i manjak proteina u krvi, što se utvrđuje analizom i koriguje ishranom. Oticanje zavisi i od spoljnih faktora: na primer, više je primetno uveče, kao i nakon dužeg sedenja ili stajanja u istom položaju. Njegovom smanjenju pomaže umerena fizička aktivnost (šetnja, plivanje, istezanje). U poslednja tri meseca trudnoće, ova pojava je gotovo neizbežna, a obično nestaje nakon porođaja. Ako su krvni pritisak i nalaz urina u redu, nema razloga za brigu. Važno je smanjiti unos soli, a istovremeno unositi dovoljno tečnosti. Poželjno je popiti osam čaša vode dnevno.

Smanjite mogućnost za pojavu edema

Izbegavajte neudobnu i tesnu odeću i obuću, kako ne biste dodatno usporavali cirkulaciju. Nosite ravne cipele, udobne patike i anatomski prilagođenu obuću.

Masaža stopala će vam doneti veliko olakšanje. Kad god ste u mogućnosti, podignite noge prilikom sedenja, pogotovo ako ste prinuđeni da duže sedite u istom položaju (zbog posla, na primer). Kada sedite,  nemojte da prekrštate noge – to otežava cirkulaciju, zbog čega nastaje otok. Tokom velikih vrućina, otoci su izraženiji, pa izbegavajte direktno izlaganje suncu. Večernji otoci uglavnom nestaju nakon odmora.

Kada oticanje ukazuje na veći problem

Oticanje u trudnoći je neizbežno. Ali, ako ga prate povišen krvni pritisak (hipertenzija) i određen nalaz urina, to ukazuje na ozbiljniji problem. Naime, kod preeklampsije se uz oticanje ruku i nogu javljaju povišen krvni pritisak i belančevine u mokraći. Ukoliko izostane lečenje, dolazi do znatno ozbiljnijeg zdravstvenog problema – eklampsije. Tečnost prelazi iz krvnih sudova u tkiva, što je i okom vidljivo (otoci ruku, nogu i lica).

Znake koje ne treba zanemarivati u trudnoći, jesu otoci

Povišen krvni pritisak u trudnoći mora da se ozbiljno shvati, jer  može da uzrokuje velike probleme tokom porođaja, i da ugrozi život majke i deteta. On često dovodi do preeklampsije, zbog čega je neophodno da se proverava na svakom pregledu. Osim toga, to je jedini način da se utvrdi postojanje pomenutog oboljenja.

Preekalmpsija je najčešća kod prvorotki, vrlo mladih trudnica, ili žena koje imaju preko 35 godina. U velikom broju slučajeva postoji nasledna sklonost, što treba pomenuti lekaru tokom kontrole. Uglavnom se javlja u drugom i trećem tromesečju trudnoće. Posledice njenog nelečenja mogu da budu prevremeni ili težak porođaj, i ozbiljno ugroženo zdravlje majke i bebe.

Znaci koje ne treba zanemariti

Da nešto nije u redu, trudnica primećuje i sama, a to se pre svega odnosi na oticanje ruku, nogu, stopala, šaka i lica. Neki od ovih simptoma nisu razlog za paniku, ali oticanje ruku i lica je jasan signal da hitno treba uraditi dodatne analize i otkloniti sumnju. Lekaru se treba obratiti i ako dođe do naglog povećanja telesne težine. Gojaznost u trudnoći nije samo estetski, već i mogući zdravstveni problem. Po opšteprihvaćenom pravilu, žena ne bi smela da dobije više od 12 do 15 kilograma tokom trudnoće.

Pritisak se meri na svakoj kontroli kod ginekologa, a „očekivani“ rezultat je oko 120 sa 80, ili nešto niži. Viši pritisak (130 sa 90, na primer) zahteva lečenje i nadzor lekara, ali i promenu ishrane i životnih navika u trudnoći. Ako uz hipertenziju nalaz mokraće pokazuje preko 0,5 grama belančevina, dijagnoza preeklampsije je sigurna. Drugi znaci na koji će trudnica reagovati su glavobolja i problemi sa vidom.

Terapija i redovne kontrole

Ukoliko je reč o početnom stadijumu, lekar će da propiše lekove, redovno praćenje promena pritiska i telesne težine, kontrolu urina, kao i što više odmora. Radi majčine i detetove sigurnosti, pojačana pažnja je potrebna do kraja trudnoće.

Redovna kontrola je obavezna zbog sprečavanja mogućih posledica, a ako je stanje ozbiljnije, ponekad je potrebno i bolničko lečenje. Problem sa preeklampsijom kod žena koje su je već iskusile, ponekad se ponavlja i u narednim trudnoćama.

 

 

 

(yumama)

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia