Uz mnoštvo različitih zdravstvenih saveta, lako je usvojiti navike koje deluju zdravo, ali mogu imati negativne posledice po vaše zdravlje.
Evo nekoliko takvih navika na koje treba obratiti pažnju, prema savetima dijetetičara.
Eliminacija ugljenih hidrata
Iako su popularne, dijete sa malo ugljenih hidrata, poput keto dijete, mogu dovesti do nutritivnih nedostataka. Umesto potpunog eliminisanja ugljenih hidrata, bolje je odabrati integralne žitarice, mahunarke i povrće.
„Ukidanje svih ugljenih hidrata nije rešenje“, objašnjava dijetetičarka Melisa Mitri za EatingWell, te dodaje:
„Oni su glavni izvor energije za mozak i mišiće, a njihov nedostatak može izazvati umor i mentalnu maglu.“
Preterano vežbanje
Prekomerno vežbanje može dovesti do povreda i osećaja preopterećenja. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju odraslima 150 do 300 minuta umerenog aerobnog vežbanja ili 75 do 150 minuta intenzivnog aerobnog vežbanja nedeljno.
Izbegavanje glutena
Gluten treba izbegavati kod osoba sa celijakijom ili intolerancijom, ali bez medicinskog razloga, takva praksa može nepotrebno ograničiti ishranu.
„Žitarice poput cele pšenice, ječma i raži bogate su vlaknima, vitaminima B i mineralima koji podržavaju zdravlje“, objašnjava Mitri. „Dve do tri porcije dnevno mogu smanjiti rizik od dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti.“
Povremeni post
Povremeni post je popularan na društvenim mrežama, ali preskakanje doručka može smanjiti nivo energije i povećati želju za hranom kasnije tokom dana.
„To otežava dugoročno držanje uravnotežene dijete“, objašnjava Mitri. Pre nego što se odlučite na post, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom, piše EatingWell.
Veganstvo
Biljna ishrana može biti korisna za zdravlje, ali bez pažljivog planiranja može dovesti do nedostataka u ishrani, poput vitamina B12, cinka i kalcijuma.
„Fleksibilan pristup, sa naglaskom na biljnu hranu, omogućava raznovrsnu ishranu i dovoljne količine hranljivih materija“, savetuje Mitri.
Prekomerno pijenje vode
Hidratacija je ključna za zdravlje, ali prekomerno unošenje vode može dovesti do hiponatremije – stanja niskog nivoa natrijuma u krvi.
„Pijte vodu prema svojoj žeđi i pratite boju urina: svetlo žuta znači da ste hidrirani, bistra znači da pijete previše, a tamnija znači da pijete premalo“, savetuje Mitri.
Izbegavanje sunca
Zaštita kože od sunca je važna, ali potpuno izbegavanje sunčeve svetlosti može smanjiti proizvodnju vitamina D, koji je neophodan za zdravlje kostiju i imunitet. Kratko izlaganje suncu, od 10 do 30 minuta nekoliko puta nedeljno, stimulisaće sintezu vitamina D, uz obaveznu upotrebu zaštite pri dužem izlaganju suncu, ističe Mitri.
Previše spavanja
Dovoljno sna je važno za zdravlje, ali ako redovno spavate duže od devet sati i osećate se umorno, to može ukazivati na zdravstveni problem.
„Ako se i dalje osećate iscrpljeno nakon dugog sna, proverite moguće uzroke kao što su apneja u snu, depresija ili problemi sa štitnom žlezdom“, savetuje Mitri.
Izvor: PressSerbia/Danas