Zbog ovoga mogu da vas vrate sa granice: Ukoliko ste isplanirali put, obavezno proverite jednu stvar

Izdavanje i produženje pasoša Ovo je sve što treba da znate

Veliki broj građana iz Srbije je već isplanirao prolećni odmor, a važan korak pre polaska na put jeste i provera pasoša.


Važeći biometrijski pasoš je obavezan za ulazak u zemlje Šengena, odnosno u zemlje u koje putnici iz Srbije najčešće putuju kao što su Italija, Grčka, Nemačka, Španija, Hrvatska i mnoge druge.

Ono što obavezno morate da znate jeste da za zemlje koje su u Šengenskoj zoni važi pravilo da pasoš mora da važi najmanje tri meseca od datuma planiranog za napuštanje šengenskog prostora.

Ukoliko to nije slučaj, možete da imate poteškoće na graničnim prelazima.

Trenutno, šengen zona se sastoji od 29 država članica: Austrija, Bugarska, Belgija, Češka Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska.

Za neke zemlje, pasoš mora da važi i duže od tri meseca od datuma planiranog za napuštanje zemlje.

Kada je reč o Turskoj, stranim državljani koji ulaze u Republiku Tursku potrebno je da poseduju pasoš čiji je rok važenja najmanje 60 dana duži od dana isteka vize ili dozvole boravka, odnosno dozvoljenog boravka bez vize (bezvizni boravak za naše građane je 90 dana u periodu od 6 meseci), što znači da rok važenja putne isprave mora biti najmanje 150 dana, tj. 5 meseci od dana ulaska u Tursku.

Sa druge strane, u Crnu Goru, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Severnu Makedoniju možete da putujete i samo sa važećom ličnom kartom.

Policijska uprava, odnosno policijska stanica u kojoj je podnet zahtev za izdavanje putne isprave dužna je da reši zahtev u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, navodi se na sajtu mup-a. Ukoliko je zahtev za izdavanje putne isprave podnet u diplomatsko-konzularnom predstavništvu rok za rešavanja zahteva je 60 dana od dana podnošenja zahteva.

U izuzetno hitnim slučajevima (potreba za hitnim lečenjem u inostranstvu, obaveštenje o smrti ili teškoj bolesti člana uže porodice, neodložan službeni put) ili iz drugih opravdanih razloga, ako su uz zahtev priloženi dokazi koji potvrđuju razloge hitnosti, nadležni organ je dužan da putnu ispravu izda najkasnije u roku od 48 sati od trenutka podnošenja zahteva.

Izvor: PressSerbia/b92

Scroll to Top