Zašto vozači uglavnom drže jednu ruku na volanu?

Zašto vozači uglavnom drže jednu ruku na volanu?

Nekada se vozačima prigovaralo što jednom rukom drže volan, a drugu drže na ručnom menjaču.


Dolaskom automatskih menjača, multimedije u vozilima i sve veće zavisnosti od pametnih telefona, automobili i navike u vožnji su se promenile. Mnogi će reći nagore…

Vožnja vozila zahteva preciznost, kontrolu i sigurnost. Jedan od ključnih aspekata efikasne i sigurne vožnje je način na koji držimo upravljač.

Preporuka za položaj ruku na volanu oduvek je bila držanje po položaju kazaljki na satu, odnosno simulacija kazaljki na vreme 10.10 ili 9.15. Međutim, tehnološki napredak je to promenio pa su navike kod vozača evoluirale na novi nivo, piše Klix.ba.

Klizav kolovoz, loše prijanjanje, brža vožnja, sve to može ugroziti upravljanje i povećati rizik od nesreća. Tehnika držanja volana bi uvek trebalo da bude ista i počinjemo da je učimo još u auto-školi. Međutim, mnogi vozači vremenom razviju loše navike koje mogu ugroziti njihovu i sigurnost drugih u saobraćaju.

Ispravno držanje volana omogućuje bolju upravljivost, brži odgovor u hitnim slučajevima i manje umora na dugim putovanjima. Tu je i veća kontrola nad vozilom, manji umor u rukama i ramenima i smanjeni rizik od povreda u slučaju aktiviranja vazdušnog jastuka.

Dodatno, postoji još jedan prihvaćeni položaj, s kazaljkama na položaju 8.20 sati, posebno povezan sa vožnjim na velikim razdaljinama. To je zato što smanjuje umor, iako smanjuje kontrolu u hitnim manevrima.

Međutim, praksa govori da često držimo samo jednu ruku na upravljaču, a to bi trebalo da izbegavamo, posebno na otvorenim, krivudavim i generalno bržim deonicama. To smanjuje kontrolu nad vozilom i povećava rizik od naglih manevara.

Vožnja s jednom rukom na volanu nije novost, ali je sve učestalija iz nekoliko razloga. Automatski menjač je sve zastupljeniji, a vozači opušteniji. Prema poslednjim podacima, oko 70 odsto novoprodatih vozila u Evropi poseduje automatski menjač. To je delom razumljivo, jer su se preferencije kupaca promenile, a drugačiji su i automobili, jer je sve više hibirda, električnih vozila i generalno svih ostalih koji imaju neki od tipova automatskih menjača.

Uz lošu staru naviku držanja desne ruke na ručnom menjaču, koju bi uz samokritiku bar povremeno vratili na upravljač, došli smo do faze da više nema ni palice (automatskog) menjača. Zato su vozači pronašli novu zanimaciju u vidu držanja telefona.

Vožnja s telefonom u ruci je takođe loša navika. Mimo toga što nemamo drugu ruku na volanu, najčešće nemamo ni oči na kolovozu. Vožnja uz periferni vid sve više donosi nesreća u saobraćaju.

Takođe, novi automobili su delom krivci zašto nemamo punu pažnju na putu i obe ruke na volanu. Multimedijalni sistemi s manjim ili veći ekranima često su jedina adresa za podešavanje klima uređaja, audio sistema, start-stop sistema ili neke druge sekundarne komande. Zato vozač često odluta podešavajući neku od navedenih funkcija, a da pri tome gubi vizuelni kontakt s okolinom i tek jednom rukom drži „kormilo“.

Na kraju, nije važno samo kako držite upravljač, već je bitan i celokupni položaj tela u sedištu. To znači da leđa treba da imaju ravan položaj s celom površinom prislonjenom na naslon. Tada će i ruke imati ispravan položaj na upravljaču i vožnja će biti sigurnija, naravno, sve pod uslovom da ne „čačkamo“ po nekom od ekrana.

Scroll to Top