Booking.com
Travel

Zašto se Tajland još uvek ne otvara za turiste?

Tajland

Nakon vesti o otvaranju granica velikog broja država, turisti širom sveta su nestrpljivi da se upute ka svojim omiljenim destinacijama. Zašto se Tajland još uvek ne otvara za turiste?


 

Za sada, oni koji maštaju o Tajlandu, moraće da sačekaju još nekoliko meseci pre pakovanja i planiranja puta.

Zašto je to tako?

„Još uvek ne znamo kako će se situacija sa otvaranjem razvijati, ali mislim da ćemo pravi povratak turista imati u poslednjem kvartalu godine“, izjavio je Yuthasak Supasorn, direktor TAT-a za CNN.

Supasorn je takođe naglasio kako će i tada na snazi biti određene mere i restrikcije za sve oni koji uđu u zemlju.

„Svakako ne planiramo da otvorimo granice odjednom za sve. Oprez i dalje postoji, a moramo i da pratimo kako se situacija sa virusom razvija u drugim zemljama, posebno u susednim. Očekivanja su da se zemlja recipročno otvori ka državama koje imaju sličnu ili identičnu situaciju sa virusom.“

Kada se granice Tajlanda otvore za međunarodne goste, najave su da bi samo određena mesta bila otvorena za posetu.

To je potvrdio i Yuthasak za CNN.

„Razmišljamo da ponudimo specijalne pakete aranžmana koji bi se odnosili na izolovana područja i destinacije koje su u blizini zdravstvenih ustanova, ukoliko se pojavi zaraza među posetiocima. Na primer, mesta kao što su Koh Pha Ngan i Koh Samui. Ovo bi verujemo značilo i nama, ali i turistima. Zapravo, to bi bilo u neku ruku kreiranje svojevrsnog kontrolisanog karantina.“

Čekaju se bilateralni dogovori između zemalja

Iako su turističke vlasti Tajlanda vrlo nestrpljive da pokrenu turizam koji čini veliki udeo u ukupnom BDP-u, sve zavisi od CCSA – Centralnog komiteta za Covid-19, koji ima finalnu reč kada je u pitanju otvaranje granica.

Bil Barnet, menadžer konsultantske firme C9 Hotelworks, smatra da su „bebi“ koraci potrebni kada je u pitanju pokretanje turizma.

„Sledeći korak su bileteralni razgovori između zemalja.“

Tajland dobro stoji u poređenju sa susednom Kinom i zemljama u okruženju, ali moramo da budemo oprezni prilikom donošenja kratkoročnih i dugoročnih odluka.“

U međuvremenu, CAAT (Civilna avijacija Tajlanda) je produžio zabranu međunarodnih letova do 30. juna.

Tajlanđani koji se vraćaju iz inostranstva imaju obavezu dvonedeljnog karantina.

U isto vreme, vlada je produžila vanredno stanje isto do kraja juna…

Fokus na domaćem turizmu

Tajland je trenutno u potpunosti posvećen oporavku domaćeg turizma.

Rizortima i sezonskim hotelima već je dato zeleno svetlo za otvaranje. Isti je slučaj sa turističkim destinacijama i plažama. Hua Hin – popularan beach rizort koji se nalazi 200 kilometara od Bangkoka je otvoren, na primer.

Mere strogog karantina su već počele da se popuštaju krajem marta.

Tržni centri, pijace, muzeji i određene turističke atrakcije su u prvoj fazi popuštanja mera otvoreni. Neki još čekaju zeleno svetlo, a neki znaju i datum kada će moći da otvore svoja vrata. Tako će kompleks palata Grand Palace u Bangkoku, biti otvoren 4. juna.

Nacionalni parkovi, stadioni, spa centri i bioskopi još uvek ostaju zatvoreni, ali lokalni mediji prenose uverenja da će i oni tokom juna biti otvoreni.

Restorani koji su radili samo dostavu, sada mogu da poslužuju hranu u svom prostoru, ali bez serviranja alkohola i sa merama socijalnog distanciranja.

Barovi i noćni klubovi ostaju zatvoreni…

Prevoz?

Gradski prevoz, autobuske linije i železnica su u funkciji, dok avio-kompanije imaju samo dozvole za domaće letove.

Ipak, Međunarodni aerodrom na Puketu, ostaje zatvoren do daljneg…

„Nema smisla otvarati aerodrom, dok god stoji zabrana internacionalnih letova. Sa druge strane trenutna situacija je takva da na je hitno potrebno rešenje za turizam koji je bačen na kolena“, rekao je Barnet.

Drastičan pad turističkih poseta mogao bi da ubrza otvaranje Tajlanda

Prošle godine Tajland je imao oko 40 miliona turista koji su ga posetili.

Nažalost, zvaničnici ne očekuju da ta brojka na kraju ove godine bude veća od 16 miliona.

„Lepo je što država otvara hotele i pokreće transport, ali zemlja u kojoj turizam čini i do 14 odsto ukupnog BDP-a mora da razmišlja mnogo ozbiljnije o sledećim koracima. Hitno je potrebno napraviti bileteralne dogovore, otvoriti aerodrome i skinuti zabranu letenja. To je ono što nama treba.“

Pijaca Chatuchak u Bangkoku, jedna od najpopularnijih u prestonici je počela da radi 9. maja.

Međutim, iako su se lokalci vratili ovde da kupuju potrepštine, to nije dovoljno da prodavci ostvare dobit od koje mogu da žive.

„Turisti su čini 50 odsto ljudi koji kupuju na ovoj pijaci. I to turisti iz Singapura, Hong Konga i Malazije. Njih sada nema…“

Da je situacija alarmantna, dokaz je podatak jednog trgovca koji je pre februara imao četiri butika u okviru ove pijace. Nakon toga, dve je morao da zatvori, a sada se razmišlja da trajno zatvori i treću, te ostane na samo jednom butiku.

U trenucima pisanja ovog članka Tajland je imao 3.065 slučajeva zaraze, i 57 smrtnih slučajeva.

(travelmagazine/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia