Zimska sezona donosi nam duži boravak u zatvorenim ugrejanim prostorijama sa suvim vazduh, a sve to doprinosi razvoju upornog kašlja.
Sa početkom sezone grejanja dolazi i sveprisutni problem suvog vazduha, što stvara idealne uslove za iritaciju disajnih puteva. Kako temperature padaju, a unutrašnji prostori postaju suvi, mnogi od nas počinju da se suočavaju sa problemima sa kašljem, naročito suvim kašljem koji je čest pratilac ove hladne sezone. Na sve to, novembar je mesec kada i virusi počinju da se šire, čineći da respiratorni problemi postanu još učestaliji.
Iako smo uvek skloni da posegnemo za farmaceutskim lekovima, mnogi ljudi, posebno starije generacije, sve više se vraćaju starim, prirodnim receptima za koje znaju da su delotvorni. Jedan od najpopularnijih i najdelotvornijih lekova za suvi kašalj, koji je prešao kroz generacije, jeste sirup od lovorovog lista i žalfije. Ovaj prirodni melem ne samo da ublažava kašalj, već i smiruje iritaciju sluznice disajnih puteva, stvarajući zaštitu od daljeg iritiranja.
Sirup za suvi kašalj od lovorovog lista i žalfije:
Sirup napravljen od lekovitog bilja, poput lovorovog lista i žalfije, pokazao se kao izuzetno efikasan u smanjenju suvog kašlja, naročito kada je sluznica u grlu ili plućima iritirana. Ovaj sirup ima blagi efekat oblaganja, što znači da stvara zaštitu za sluznicu i usporava suvi kašalj. Pored toga, ne morate se brinuti o neželjenim efektima, osim ako niste alergični na neku od ovih biljaka. U tom slučaju, važno je preduzeti mere opreza i konsultovati se sa lekarom.
Potrebni sastojci:
– 3 suva lista lovora (sitno izmrvljena)
– 1 supena kašika osušene žalfije
– 100 grama šećera
– voda
Priprema:
- U manjoj posudi, sipajte malo vode i dodajte šećer. Polako ga karamelizujte dok ne postane zlatno smeđi, a zatim dodajte 1,5 dcl vode.
2. U provrelu vodu stavite osušenu žalfiju i lovor, pa sve polako mešajte.
3. Poklopite šerpu i sklonite sa vatre. Ostavite sirup da se ohladi.
4. Nakon što se ohladi, procedite ga kroz sitno cedilo i prespite u staklenu teglu.
Ovaj sirup možete čuvati u frižideru i koristiti nekoliko puta dnevno, po kašičicu, kako bi se olakšao suvi kašalj. Zbog prirodnih sastojaka, može ga koristiti i deca, ali u manjim dozama.
Deca mogu koristiti ovaj sirup, ali preporučuje se da se koristi sa oprezom, u manjim količinama i u skladu sa uzrastom. Posavetujte se sa pedijatrom ako niste sigurni da je ovaj prirodni tretman odgovarajući za vaše dete.
VAŽNO:
Iako su prirodni melemi kao što je sirup od lovorovog lista i žalfije efikasni u ublažavanju simptoma, važno je naglasiti da oni nisu zamena za medicinski tretman. Ukoliko imate ozbiljnije simptome, kao što su dugotrajan kašalj, povišena temperatura, otežano disanje ili ako simptomi ne prolaze, obavezno se obratite lekaru. Samo stručni zdravstveni radnik može postaviti dijagnozu i preporučiti odgovarajući tretman.
Ovaj prirodni recept je koristan dodatak u prevenciji i lečenju blagih oblika kašlja, ali nije zamena za stručnu medicinsku negu.
(sd.rs/pixabay)