Booking.com
Saveti Lifestyle

Za čišćenje kuće postoji razrađen sistem! 

Za čišćenje kuće postoji razrađen sistem! 
Foto: Promo

Čišćenje kuće ponekad zna da bude najveća noćna mora. Pitate se odakle krenuti, čime čistiti, koje proizvode koristiti? 


Mnogi misle da je čišćenje samo gubljenje vremena, ali pomislite samo koliko je lepo uživati u uređenom, osveženom i mirisnom prostoru. Da vas obradujemo, nema potrebe da odvojite ceo dan za čišćenje! Uz neke od naših saveta sve će ići lakše i brže.

Napravite plan

Skraćivanje vremena čišćenja na pola započinje dobrim planom. To znači da svaki put čistite kuću istim redosledom. Spremajte jednu po jednu sobu, tako što ćete napraviti krug, tj započeti I završiti na istom mestu u sobi, koako ne biste gubili vreme jureći napred-nazad bez nekog jasnog redosleda. 

Da biste skratili vreme potrebno za čišćenje, morate dosledno poštovati plan, a čišćenje istim redosledom svaki put, brzo će preći u rutinu. Rutina je metod, nije trik. 

Za čišćenje kuće postoji razrađen sistem! 
Foto: Promo

Čistite odozgo na dole i s leva na desno

Ne započinjte sobu brisanjem stočića za kafu, jer kad krenete da čistite roletne  shvatićete da prašina sa roletni pada diretno na stočić koji ste upravo očistili. Zato čišćenje uvek počnite od plafona prema podu. Očistite prvo površine poput plafonskog ventilator, lustera, gornjeg dela ormara i spuštajte se na niže delove inventara. Čišćenje završite brisanjem poda, kako ne biste morali da dva puta čistite iste površine. 

Isto tako, čišćenje levo-desno osigurava da očistite celu sobu, komad po komad nameštaja, tačnim redosledom i bez preskakanja bilo kojeg dela. Tako je mnogo bolje nego da skačete sa mesta na mesto, tako da na kraju ne znate šta ste očistili a šta niste.

Prozori bez pruga i mrlja

Ne možete dobiti sjaj stakla kakav želite pomoću običnih krpa? Pokušajte na drugačiji način. Stavite kap tečnosti za sudove u litar vode, očistite prozor, a zatim upotrebite neki specijalizovani brisač za staklo. Idite odozgo prema dole i očistite brisač svaki put na dnu okna. Dobićete prozor koji nema mrlje.

Ako ne želite da koristite brisač za staklo, preporučujemo vam sredstvo za čišćenje stakla i krpu od mikrovlakana. Pri brisanju krpom koristite vodoravne poteze i odozgo prema dole. Ne čistite prozor trljajući u krug, jer će tako ostati tragovi. Takođe, izbegavajte brisanje stakla novinama ili papirnim ubrusom.

Držite odgovarajuće alate čiste i u pripravnosti

Ako imate alat i sredstva za čišćenje koji su vam potrebni uvek na dohvatu ruke, znači da nećete gubiti vreme šetajući tamo-ovamo do ormara i ispod sudopere tražeći alatke po kući. Preporučujemo vam nošenje kecelje sa džepovima u koje možete staviti najvažnije stvari (krpe, male bočice…). 

Zamislite da ste angažovali tesara da vam popravalja krov, a on je išao gore-dole niz merdevine svaki put kada mu je bio potreban ekser. Priznaćete, to nikada ne biste tolerisali, jer bi njegov posao trajao danima. 

Uklonite masnoću

Masnoća neminovno završava na kuhinjskim ormarima, posebno onima iznad ili pored šporeta. Možete da kupite sredstvo za čišćenje sa uljem narandže da biste obrisali masnoću ili možete koristiti standardni deterdžent za pranje sudova za rastvaranje. Deterdžent će probiti masnoću na ormarima kao što to čini i na posuđu.

Pomešajte jednu kašiku tečnog deterdženta sa litrom tople vode. Utrljajte rastvor na zamašćeno mesto, a zatim obrišite čistim sunđerom ili vlažnom krpom. Potom isperite drugim sunđerom i čistom toplom vodom. Na kraju uvek ide brisanje suvom krpom.

Za jake mrlje ili naslage koje se neće odvojiti deterdžentom, probajte sa sodom bikarbonom – pomešajte je sa vodom, a zatim natopite krpu rastvorom i istrljajte problematičnu površinu.

Limun kao sredstvo za čišćenje rđe

Za uklanjanje rđe ne treba vam ništa drugo osim jednog limuna! Kiselina u limunovom soku rastvoriće rđu, a možete ga koristiti i za druge mrlje. Limun prepolovite, iscedite sok na mrlju i ostavite da se natapa oko 10 minuta. Za uporne mrlje možete ostaviti i duže. Zatim istrljajte, pa isperite hladnom vodom. 

Rešite se buđi

Buđ vrlo često možemo naći u kupatilima koja nisu dobro provetravana jer para ostaje na zidovima nakon tuširanja. Za borbu protiv buđi upotrebite vodonik-peroksid u boci sa raspršivačem. Isprskajte željeno mesto i ostavite da odstoji 3 do 5 minuta.

Da se ​​buđ ne bi navratila, nakon tuširanja uključite ventilator ili otvorite prozor. Kada završite s tuširanjem, odvojite nekoliko minuta da prebrišete vodu sa zidnih pločica i sa vrata tuš kabine.

Za čišćenje kuće postoji razrađen sistem! 
Foto: Promo

A šta sa kamencem?

Ako su naslage kamenca iz tvrde vode prekrile vaše vodovodne instalacije, ne čistite ih četkicama ili sunđerima. Oni mogu izgrebati slavinu, posebno ako su u pitanju slavine sa grejačem, koje u sebi imaju elekrtonsku instalaciju. Umesto toga, koristite belo sirće. Sipajte malo sirća na čistu krpu i obrišite slavine, neće vam trebati mnogo napora da postanu sjajne.

Otisci prstiju, mrlje i vodene fleke, neprijatelji su sudopera i površina od nerđajućeg čelika. Mineralno ulje može vam pomoći da ih pobedite. Sipajte malo mineralnog ulja na krpu i obrišite ga jednom nedeljno. Mineralno ulje takođe pomaže da se predmeti ne zalepe za sudoperu, što olakšava čišćenje.

Očistite mikrotalasnu

Unutrašnjost mikrotalasne pećnice verovatno liči na ratnu zonu, a ulepljeni komadići pečene hrane, posebno ako stoje zalepljeni na površinama mikrotalasne pećnice danima, mogu biti veoma teški za uklanjanje. 

Evo saveta i za to. Stavitte šolju napunjenu vodom u mikrotalasnu i zagrejete dok voda ne prokuva. U vodu možete da rastvorite i malo sode bikarbone. Ovo stvara paru unutar mikrotalasne koja će rastvoriti bilo koju tvrdokornu mrlju na vrhu, stranama ili dnu mikrotalasne pećnice. Zatim uzmite vlažnu krpu i prebrišite površine.

Ne zaboravite na sudomašinu

Sudomašine su veoma podložne nakupljanju bakterija jer se u njima osim hrane zadržava i masnoća, ostaci deterdženta i kamenac. Operite ih alkoholnim sirćetom ili limunvim sokom. Jednom u nekoliko meseci upalite mašinu da odradi jedan ciklus pranja. Neka bude prazna, bez upotrebe deterdženta. Kad voda počne puniti dno mašine, otvorite je i sipajte jednu do dve šoljice alkoholnog sirćeta ili limunovog soka u vodu i pustite da odradi ciklus do kraja. 

Treba naglasiti da se ovo odnosi na starije tipove sudomašina. Na sreću, noviji aparati poznatih proizvođača, poput LG sudomašine, imaju posebne funkcije za održavanje i senzore za nivo zaprljanosti.

Čistite češće

Ako zaista želite da skratite vreme čišćenja, onda razmislite o tome da počnete sa češćim čišćenjem. Redovno održavanje kuće znači njeno kompletno čišćenje na svakih svakih par nedelja. Tako će vaš dom izgledati uvek uredno, a vi ćete biti pošteđeni dugog, mučnog čišćenja, jer ništa neće biti preterano zaprljano. Veliko spremanje je baš takvo – veliko i naporno. Međutim, kada sve jednom dovedete u red posle vam ostaje samo redovno održavanje, koje je znatno lakše i brže.

Foto: Promo

Izvor: PRessSerbia

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia