Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Vitamini i minerali koji jačaju imunološki sistem i štite vas od virusa!

Namirnice za blistav TEN

U periodu gripa organizam je izložen različitm štetnim uticajima koji oslabljuju imunološki sistem. No redovnim i dovoljnim unosom određenih vitamina i minerala možete ga osnažiti. Proverite koji su vitamini i minerali neophodni vašem organizmu.


 

“Pored zdrave ishrane, koja isključuje rafinisanu, prerađenu hranu i šećer, ciljana i specifična prehrambena podrška jedan je od načina jačanja imuniteta koji će pomoći u sprečavanju ili rešavanju bilo kakve virusne infekcije uz odgovarajuće vežbe, dovoljno sna i zdravu higijenu”, napisala je nutricionistkinja Amela Ivković O’Rajli.

Prema podacima postojećih recenziranih radova na PubMedu i drugim organizacijama, kao što su komplementarno medicinsko udruženje (CMA), Orthomolecular Medicine News Service (OMNS) u SAD-u i Britansko društvo za ekološku medicinu, vitamin C, D, Cink, Selen, humična kiselina, ekstrakt maslinovog lista i S. Boulardii mogu vam pomoći u borbi protiv gripa.

Vitamin C

Epidemija virusa može se dramatično usporiti ili zaustaviti uz neposrednu široku upotrebu velikih doza vitamina C. Naime, lekari već decenijama ukazuju na snažan antivirusni efekt vitamina C.

“Veoma je važno maksimizovati antioksidativni kapacitet tela i prirodni imunitet kako bismo sprečili i minimizovali simptome kada virus napada ljudsko telo.

Osnova upotrebe visokih doza vitamina C u prevenciji i borbi protiv bolesti uzrokovanih virusima može se pratiti kao rani uspeh vitamina C protiv polia, prvi put registrovanog krajem 40-ih. Dalji klinički dokazi prikupljeni tokom decenija doveli su do antivirusnog protokola objavljenog 1980”, rekla  je Ivković O’Rajli.

Preporučena doza vitamina C je 3.000 miligrama dnevno u nekoliko doza.

Vitamin D

Osim vitamina C, istraživanja pokazuju da je vitamin D nesumnjivo ključni sastojak koji utiče na imuni odgovor, a više istraživanja je pokazalo kako poseduju i stimulišu antivirusna svojstva.

Ivković O’Rajli kaže kako bi u proceni statusa vitamina D i održavanje optimalnog nivoa u serumu trebalo uzeti u obzir kod starijih osoba i dece, a mikronutrijente treba smatrati jednim od bitnih faktora koji u celini poboljšavaju naše zdravstveno stanje i podržavaju našu borbu protiv bolesti.

Preporučena doza vitamina D je 2.000 međunarodnih jedinica dnevno.

Cink

Cink igra veoma bitnu ulogu u našem imunološkom sistemu, a osobe kojima nedostaje cink imaju povećanu osetljivost na razne patogene. Cink je ključan za normalan razvoj i funkciju ćelija koje posreduju nespecifični imunitet, poput neutrofila i prirodnih ćelija ubica.

“Generalno gledano, cink pokazuje svoj antivirusni efekat interferirajući u četiri faze životnog ciklusa, što uključuje gubitak infektivnosti virusa, inhibiciju ulaska virusa u domaćina, inhibiciju prerade virusnog polipeptida i inhibiciju aktivnosti virusne proteaze i/ili viralno-kodirana RNA polimeraza zavisna o RNA (RdRp)”, rekla je Ivković O’Rajli.

Zbog toga je osiguravanje optimalnog statusa cinka jedan od faktora koji doprinosi jačanju imuniteta prema virusnim infekcijama. Preporučena doza cinka je 20 miligrama dnevno.

Selen

Ovaj mineral u tragovima ima antivirusnu aktivnost te doprinosi smanjenu vrsta reaktivnih kiseonika i reaktivnih azotnih vrsta. Manjak selena povećava ranjivost na infekcije virusima kao što su pokazala istraživanja širom sveta poslednjih nekoliko decenija od Kube do Kine.

Preporučena doza unosa selena je 100 mikrograma dnevno.

Humična kiselina

Nalazimo je u specifičnom tlu na određenim lokacijama u svetu. Veruje se da ova kiselina inhibira sve viruse. Humična kiselina s najefikasnijim antivirusnim delovanjem izvedena je iz slatkovodnih biljaka koje su u osnovi drevni kompost star hiljadama godina.

“Humična kiselina sadrži mnogo vrsta “funkcionalnih grupa” (specifične grupe atoma) koje se mogu vezati za veliki broj virusa. Istraživanja su pokazala da su određene humusne kiseline efikasne in vitro protiv svih poznatih virusa, uključujući gripu, HSV i HIV”, objašnjava Ivković O’Rajli.

Preporučena doza humične kiseline je 375 mg dva puta dnevno.

Ekstrakt maslinovog lista

Glavni aktivni sastojci maslinovog ulja uključuju oleinsku kiselinu, fenolne sastojke i skvalen. Glavni fenolni spojevi, hidroksitirosol i oleuropein daju ekstra devičanskom maslinovom ulju njegov gorak, oštar okus.

Istraživanja su takođe pokazala da oleuropein koji se nalazi u ekstraktu maslinovog ulja pokazuje značajno antivirusno delovanje protiv respiratornog sincicijskog virusa i virusa para-gripa tipa 3. Preporučena doza ekstrakta maslinovog lista je 500 mg dva puta dnevno.

S. Boulardii

Prema rečima Ivković O’Rajli, ovaj probiotski kvasac podržava sekretorni imunoglobulin A, glavni imunoglobulin urođenog imunog sistema koji štiti od infektivnih uzročnika. Vrlo je dobro proučen i jedan je od najbitnijih probiotskih organizama na zemlji.

(klix.ba/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia