Čim zahladni i svi smo više unutra nego napolju, virusi i bakterije izlaze na svetlost dana i kreću u invaziju na najslabije i najneotpornije: na decu.
Najčešće su infekcije respiratornog sistema, od kojih deca obole od četiri do sedam puta godišnje, a ako su u kolektivima, taj broj je i veći.
– Respiratorne infekcije se brzo šire jer se prenose kapljičnim putem (kijanje, kašljanje ili neposrednim kontaktom obolelih sa zdravim osobama), a svi znamo koliko su klinci revnosni u korišćenju maramica i stavljanja ruke na usta prilikom kašljanja ili kijanja – kaže Jelena Šteković, farmaceut.
Ove infekcije su najčešće virusnog porekla, uglavnom traju kratko, protiču bez komplikacija i ne zahtevaju primenu antibiotika.
– Međutim, iako su najčešće bezazlene i prolaze bez komplikacija, akutne respiratorne infekcije ipak remete svakodnevni ritam porodice. Kako bolesno dete nije za kolektiv, to neminovno vodi tome da roditelji izostaju sa posla, što stvara dodatni stres celoj porodici. Da bismo decu zaštitili od infekcija, ne možemo ih držati pod staklenim zvonom, ali im možemo ojačati imunitet. Da bi se sprečilo oboljevanje, najvažnija je prevencija, posebno sada kada je sezona respiratornih infekcija pred nama – kaže naša sagovornica.
Ono što se manje zna jeste da su creva najveći organ imunog sistema čoveka jer se u njihovom zidu nalazi više od 70 odsto ukupnog broja imunih ćelija organizma. Zbog toga je crevna mikrobiota, koju čine milijarde korisnih (probiotskih) bakterija prirodno nastanjenih u crevima, veoma važna za pravilan razvoj organizma, objašnjava Šteković. – S obzirom na to da se bebe rađaju sa potpuno sterilnom crevnom florom, za njih je i te kako važno brzo i pravilno sazrevanje digestivnog sistema jer je to prva barijera u odbrani organizma. Deca tek u drugoj godini života stiču imunitet odraslih. Upravo u tom periodu je važno delovati preventivno, odnosno pomoći u formiranju mikrobiote creva deteta, čime se smanjuje rizik od eventualnog nastanka alergijskih i akutnih bolesti. Održavanjem prirodnog balansa crevne mikrobiote jača se imunitet deteta. U tu svrhu se danas sve više koriste sinbiotici, preparati koji predstavljaju kombinaciju probiotskih bakterija i prebiotika – kaže mr ph.spec. Šteković.
Preporuka je da se za postizanje optimalnog efekta preparat kontinuirano koristi tokom nekoliko uzastopnih meseci.
– Naročito na imunitet treba misliti sada, kada će deca posle dužeg perioda raspusta opet biti u kolektivu. Trebna spremno dočekati novu sezonu respiratornih infekcija. Saveznik u toj borbi nam svakako može biti ProbioKid immuno – kaže mr Šteković.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/Žena.Blic
<section id="contentexchange_widget-3" class="widget_contentexchange_widget"></section>
Dodajte komentar