Booking.com
Travel

Velika Britanija iz ugla kultnih romana Džejn Ostin!

engleska

Rualna Engleska, Džejn Ostin, gospodin Darsi i sestre Benet…


 

Vodimo vas na jednu turu po mestima koja su bila deo života i stvaralaštva čuvene britanske spisateljice.

Ko god je pročitao bar jednu knjigu koju je napisala Džejn Ostin (Jane Austen), na tren je odlutao mislima u rualnu Englesku, gde je na umu mladih dama tada, bilo samo jedno: kako se dobro udati!

Džejn Ostin –  jedna od najvećih spisateljica Velike Britanije

O tome je brinula i 21-godišnja Džejn dok je pisala svoj možda i najpoznatiji roman “Gordost i predrasude” (Pride and prejudice).

Delo o mudroj Elizabet Benet i gordom Darsiju, koje se u početku zvalo “Prvi utisak” (First Impressions), danas se smatra jednim od najpopularnijih književnih dela sveta.

Kada ga je Džejn daleke 1797. godine predala za štampanje, izdavač je odbio roman. Trebalo je da prođe punih 16 godina pa da neko konačno prihvati ovo delo.

Moderne adaptacije priče sačekale su nas u čuvenoj romantičnoj komediji Dnevnik Bridžet Džouns, bolivudskoj verziji knjige i čudnom spin-off ostvaranju koje uključuje zombije.

Džejn Ostin – oblikovala moderne i nezavisne heroine

Zanimljivo je da iako se celo britansko društvo od tada prilično promenilo, njene heroine su već tada bile moderne, vrlo nezavisnog duha i uma, te obrazovane i angažovane.

Naravno, tu je i romansa bez koje njeni romani ne bi sigurno privukli toliko fanova. Mi dodajemo i činjenicu da je svaki njen roman preneo i bajkovite engleske predele, te i posebna zdanja i mesta koja i dan-danas možete da posetite ukoliko vas put navede ka Velikoj Britaniji.

Evo koja mesta bi mogla da budu na vašem spisku za obilazak…

Crkva sv. Nikola (St. Nicholas Church) u Stiventonu, Hempšir

Skoro svaki roman koji je napisala Džejn Ostin, završava se scenom venčanja.

S obzirom da je Ostin punih 25 godina živela u ovom mestašcu, logično je bilo da će upravo crkva cv. Nikole u Stiventonu bude njena inspiracija za izbor mesta u kome će zaljubljeni par izreći sudbonosno “da”.

Izgrađena je početkom 13. veka u normanskom stilu, sa zidovima debljine tri metra i srednjovekovnim slikama. Ostin je inače za vreme života u Stiventonu napisala većinu svojih najpoznatijih dela – Gordost i predrasude, Razum i osećajnost i Mansfild park.

Četsvort kuća (Chatsworth House) u Derbširu

Pre nego što je ustanovljen “Downton Abbey”, daleko poznatija “knjiška” palata je bila Darsijeva kuća, čuveni Pamberli, u kojoj je Elizabet Benet pala pod šarm aristokrate.

Za ovaj dom, mnogi veruju da je poslužila raskošna palata Četsvort kuća (Chatsworth House—dom vojvode i vojvotkinje od Kevendiša i njihovih 16 generacija) koju je Džejn posetila u jednom periodu.

Zanimljivo je da je jedna od najpoznatijih filmskih verzija romana, iz 2005., u kojoj Elizabet igra Kira Najtli, snimljena baš u ovoj palati.

Danas je Chatsworth pretvoren u muzej koji ima 30 soba, impresivan hol nalik rimskim palatama, uređenu viktorijansku baštu i privatnu art kolekciju koja sadrži dramatične neoklasične skulpture koje su prikazane u holivudskom filmu.

Manydown Farm Shop u Bejsingstoku, Hempšir

Nedaleko od gradića Bejsingstok, nalazi se Manydown Park u kojem je Ostinova plesala svoj prvi ples sa udvaračem Tomom Lefrojem, koji je kasnije postao glavni sudija Irske.

Šest godina kasnije, Ostin se ponovo uplela u romantičnu aferu nakon što je dobila predlog bogatog Harisa Big-Vitersa, čija je porodica bila vlasnik kuće.

Iako je prvobitno prihvatila, Ostin je kasnije skandalozno odbila njegovu ponudu za brak i do kraja života ostala usedelica.

Park Manydown uništen je šezdesetih godina prošlog veka, ali Manydown Farm Shop postoji na imanju, i nudi autentični doživljaj ovog dela Engleske – upotpunjen domaćom pitom od mesa, domaćim sirom i jagnjetinom sa istoimene farme.

Godmersham Park u Kentu

“Mogućnost da sedite kraj kamina u sobi koja ima savršene proporcije, svakako je spektakularan luksuz”, umela je da kaže Džejn početkom 19. veka.

Njeno oduševljenje lepim stvarima u životu proisteklo je perioda kada je posećivala Godmersham Park, u kojoj je živeo imućni rođak spisateljice, Tomas Najt.

Džejn je često ovde provodila i po nekoliko nedelja, igrajući se tokom dana sa omiljenim rođakom, Džordžom, dok je večeri provodila u biblioteci ispravljajući svoj roman “Razum i osećajnost”.

Muzej „Jane Austen Centre“ u Batu, Somerset

Džejn Ostin nije bila oduševljena kada je njen otac, inače parohijski sveštenik, celu porodicu preselio iz Stiventona u Bat.

Iako je to bio težak period za spisateljicu tokom kog je i njen otac preminuo, Džejn je bila inspisana Batom. Upravo ovde je napisala dva od svojih šest romana – Nortingersku opatiju i Pod tuđim uticajem.

Danas u gradu Batu svi fanovi spisateljice mogu da posete njen muzej.

Muzej „Jane Austen’s House Museum“, Čoton u Hempširu

Nakon očeve smrti, Džejn se sa majkom i sestrom Kasandrom preselila u Čoton, gde je živela poslednjih osam godina svog života. Ostin je umrla u 41. godini i to od posledica retke Adisonove bolesti.

Njena kuća danas je pretvorena u muzej, u kojem se nalazi nekoliko predmeta koje je spisateljica posedovala za života, uključujući njen radni sto, pero sa kojim je pisala, kao i pačvork prekrivač koji su napravile Džejn, njena sestra i majka im.

U muzeju je pre sedam godina, priređena velika izložba povodom 200 godina od izlaska njenog najpoznatijeg romana – „Pride and Prejudice“.

(travelmagazine/pixabay/instagram)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia