“Večiti” igrali derbi kao da sutra NE POSTOJI, crno-beli odbranili trofej Kupa!

"Večiti" igrali derbi kao da sutra NE POSTOJI, crno-beli odbranili trofej Kupa!

Crvena zvezda je ispustila dobijen Kup, na minut do kraja je imala pet poena razlike – ali nije imala znanja i hrabrosti. To je u produžetku imao Jaramaz i doneo Partizanu treći trofej Kupa Radivoj Korać zaredom, rezultat je bio 85:84.

Utakmica je u dodatnih pet minuta stigla nakon potpuno lude završnice, prekršaja u napadu Kevina Pantera i hladnokrvnog Marksua Pejdža u prepunom “Čairu”. U produžetku je Ognjen Jaramaz preuzeo odgovornost i vodio crno-bele do velike pobede u finalu Kupa.

Tvrd početak, po dva poena u prva tri minuta na obe strane. Zvezda je povela, ali je Partizan bio bolji, predvođen Jaramazom (6 poena) i Veličkovićem (5 poena), imao +7, igrao odličnu odbranu sa preuzimanjima (naročito Janković), što nije dovoljno materijalizovao, da bi prvu četvrtinu završio vođstvom 19:13. Šakota nije ništa menjao 7 minuta, počeo je sa Dženkisnom na pleju, a najkorisnijim Štimcem (6 poena, 2skoka) na petici, pokušavajući i da ga upari sa Gistom, da bi potom uveo Odža kog su crno-beli faulovima zaustavljali na ofanzivnom skoku.

rsz kup finale 160220200179

Posle brojnih grešaka Mekadua za samo jedan minut na parketu, u igru se vratio Janković, na čijim je krilima Partizan stigao od maksimalnih +8, ali je Lorenco Braun serijom od 9 vezanih poena vratio crveno-bele na pola koša zaostatka. Štimac i Birčević su dobili obostranu tehničku zbog koškanja, potom i Tomas (koji je tako rano zaradio četvrtu ličnu) zbog proslave koša, kojim je, uz trojku Jaramaza, vratio crno-bele na +5. Zvezda je odgovorila leđnom igrom Davidovca, ali ga je mladi Trifunović odlično čuvao, tako da se na poluvreme otišlo rezultatom 31-34, uz Brauna (11 poena) i Jaramaza (9 poena) kao najefikasnije. Oba tima su šutirala za tri ispod 30%, Zvezda je bila skočnija (21-14), naročito u napadu (8-4), ali Partizan vodio zahvaljujući boljem šutu za dva (54%-43%), većem broju ukradenih lopti (6-2) i manjem izgubljenih (6-12), iako je imao slabiji doprinos klupe (18-9).

U trećoj četvrtini, koja je počela tehničkom Šakoti zbog prigovora, Partizan je odlično odbranom došao do +6, ali nije prelomio, dopustivši Gistu da sa pet vezanih poena vrati Zvezdu na -1. Birčević i Pejdž su važnim trojkama vratili crno-bele na +7. Šakota je na Trinkijerijevu petroku sa tri visoka (Birčević-Tomas-Mozli) odgovorio sa Davidovcem na četvorci, zbog čega je i Italijan kasnije spustio Zagorca na mesto krilnog centra. Zvezda je kaznila dva Partizanova promašena šuta za dvocifrenu prednost, izjednačivši u 29. minutu, ali je treća četvrtina završena 49:52 nakon dve vrlo važne trojke Zagorca, odnosno jednu Dženkinsa na drugoj strani.

rsz kup finale 160220200149

Prvi put od 2-0, Zvezda je povela na nešto manje od sedam minuta do kraja, iako je Partizan imao +6 nakon trojke Pejdža, što su anulirali Panter sa tri penala, Gist poenima iz ofanzivnog skoka posle rampe Mozlija nad Štimcem i Dženkins nakon ukradene lopte na polovini. Uz znatno bolju odbranu, Zvezda je došla i do +4, dok je Partizan teško dolazio do koša, izuzev solo krecija Voldena. Na tri minuta do kraja Pejdž je trojkom izjednačio, ali su Beron i Gist doveli crveno-bele na maksimalnih +6. U finišu je viđeno hrabro preuzimanje odgovornosti Davidovca sa jedne, odnosno sa druge strane Jarmaza i naročito heroja Pejdža, koji je postigao koš-faul, trojku, iznudio faul u napadu, a potom i faul na 1,8 sekundi do kraja, da bi sa penala bio oba puta precizan i tako odveo crno-bele u produžetak 78:78.

Umor i pad koncentracije osetio se u dodatnih pet minuta, faulovima u napadu, istekom napada, promašenim celim konstrukcijama. Sa 7 vezanih poena, Jaramaz je posle dugo vremena vratio crno-bele na +5, ali su novi problemi za Trinkijeri usledili kada je Volden na minut i po do kraja dobio petu ličnu. Slobodnim bacanjima Štimca i Davidovca, Zvezda se vratila na pola koša zaostatka. Beron je promašio trojku, Štimac je napravio peti faul nad Mozlijem, koji je promašio oba penala. Zvezda to nije kaznila, Braun je promašio ulaz, nakon čega je usledio faul nad Trifunovićem. I on je bio opa puta neprecizan, ali drugi put namerno, što je bilo dovoljno da Zvezda nema vremena da izgradi poziciju za šut. Na kraju, Partizan je treći put uzastopno osvojio Kup Radivoja Koraća, rezultatom 85:84.

Izvor: PRessSerbia/Blic