Booking.com
Entertainment Lepota i zdravlje Saveti Zanimljivosti

Važne stvari kod prehlade kod beba i kod zapušenog nosa

Važne stvari kod prehlade kod beba i kod zapušenog nosa

Infekcije gornjih disajnih puteva su kod dece češće nego kod odraslih, a čak ni sasvim male bebe nisu pošteđene.


Najčešći uzročnici infekcija disajnih puteva su brojni virusi, koji se šire kroz vazduh putem sićušnih, nevidljivih kapljica iz usta i nosa obolelog na okolinu. U hladnim danima, više se boravi u zatvorenim prostorijama, pa je i koncentracija mikroorganizama u vazduhu znatno veća nego leti. Stoga, retko koje odojče i malo dete ne „zakači“ prehladu. Prvi simptom je, po pravilu – zapušen nos.

Da li kijanje predstavlja uvod u prehladu?

Kijanje ne znači obavezno i kijavicu. Naime, beba koja kija, ne mora da bude i prehlađena. Kod novorođenčeta, kijanje može da bude reakcija na neku jaku draž – na primer, na jaku svetlost. Odojče kija kada mu je hladno. Ako ga ne utoplite, uskoro će da se prehladi.

Kako da bebi pravilno očistite nos od sekreta?

U prvoj godini života, nos se ispira fiziološkim rastvorom (0,9-oprocentni rastvor kuhinjske soli u sterilnoj vodi). Bebu položite leđima na podlogu, u visini koja vam najviše odgovara (najbolje oko 80 centimetara). Ako je u pitanju starije odojče, ono će da pruža otpor vašim pokušajima da mu sipate bilo šta u nos. Da ga ne biste povredili, veoma je važno da ga prethodno dobro fiksirate. Ruke mu stavite pod leđa, a noge koje vise preko ivice stola – pritisnite vašim telom. Jednom rukom mu fiksirajte glavu, a drugom sipajte fiziološki rastvor u obe nozdrve. To ćete, najjednostavnije, da uradite tako što ćete da otkinete vrh plastične ampule u kojoj je fiziološki rastvor, i štrcnete sadržaj u obe bebine nozdrve (jednim stiskom potrošite oko četvrtinu sadržaja, tako da cela ampula može da posluži za dva ispiranja). Ako beba posle toga kine, i sama izbaci sekret, samo ga obrišite pelenom ili maramicom. U protivnom, aspirirajte ga malim usnim aspiratorom, ili specijalnom pumpicom za nos.

Aspirator se koristi tako što pipak stavite u jednu nozdrvu, a nastavak u svoja usta, i povučete sadržaj – koji će da se zadrži u maloj komori. Zatim na isti način očistite i drugu nozdrvu. Ukoliko je sekret skoren, posle sipanja fiziološkog rastvora sačekajte oko pola minuta da se razmekša, pa onda aspirirajte. Kod odojčeta starijeg od tri meseca, možete da koristite i pumpicu sa mehom, dok je za manju bebu ona nepodesna, jer stvara preveliki negativan pritisak. Posle podoja, spravicu koju ste koristili – rasklopite na delove, dobro operite toplom vodom i deterdžentom za sudove, pa lepo isperite i ostavite da se osuši. Nemojte da je otkuvavate, jer većina njih ne trpi visoku temperaturu, a i nije potrebno ako je koristi samo jedno dete. Možete da je dezinfikujete šumećim tabletama na bazi aktivnog kiseonika, koje služe za „hladnu“ sterilizaciju.

Da li je dozvoljeno čistiti bebi nos štapićima sa vatom?

Jeste, ali tako možete da očistite samo izlazni deo nosnih kanala. Za izbacivanje sekreta iz dubine, to nije dovoljno.

 

 

 

 

 

 

(yumama)

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia