Booking.com
Reč psihologa Saveti

Vampir na poslu – šef ili kolega koji se hrani vašom dušom

Osobe rođene u ovim horoskopskim znakovima najbolji su ŠEFOVI

Ne napadaju noću. Ne piju krv. Nemaju dvorac u Transilvaniji kao Vlad Cepeš. Vrebaju i danju. Crpu životnu radost i energiju. Žive sa vama u kancelariji. Nečija nemoć je njihova moć.


Emocionalni vampiri nisu gnjavatori koji zapitkuju. Nisu dosadni poput komaraca koji zuje oko uha kad legnete da spavate. Njih lako možete da se rešite. Emocionalnih vampira ne možete. Oni su se, poput udava, čvrsto uhvatili za žrtvu i natenane joj isisavaju energiju. Manipulišu i uvlače druge u svoju mrežu “igranja igara”.

Katarina koja stalno kuka kako previše radi, a malo je plaćena, pritom ne obavlja svoj posao kako treba. Ona je mučenica savremenog doba, a stalno izbegava da prihvati odgovornost.

Vladimir koji u kancelariji priča o svojim privatnim problemima, kao da ih niko drugi nema. Zbog toga često traži da izađe ranije sa posla. Kolege mu izlaze u susret, ne shatajući da su upale u njegovu zamku.

Marina nikada ne želi da radi vikendom (iako svi rade ponekad). Njena potreba je iznad potrebe drugog da taj vikend provede sa porodicom. Ona se ne obazire na primedbe da drugima to smeta. Ona “hejtuje” sve što ostali rade i u stanju je da svojom negativnošću kontaminira radno okruženje.

Kada je Branko makar i malo prehlađen, to predstavlja kao nešto neizlečivo sa čime se nijedna osoba ranije nije suočila. On pati kao niko nikada. Stalno ga boli glava, stomak, noga. Izmišlja, a traži potvrdu okoline da se samo njemu to desilo.

Katarina, Vladimir, Marina i Branko mogu biti vaš kolega ili šef. Zbog toga se ljudi ustručavaju da reaguju, brinući se za svoj položaj ili imidž na poslu.

Psiholog Mirjana Vuksanović objašnjava za RTS da su to osobe koje ne vide druge ljude kao osobe koje imaju svoje potrebe, već kao objekte na kojima prazne svoje frustracije. Onaj kolega koji se odupre takvom uticaju više neće biti interesantan emocionalnom vampiru pa će on ubrzo naći drugu žrtvu.

Kako prepoznati emocionalne vampire? Kakvo ponašanje ih karakteriše?

Ne možemo da kažemo da postoji samo jedan oblik emocionalnog vampirizma i da postoji tipičan psihološki profil emocionalnog vampira. Neki previše pričaju o sebi i ne obraćaju pažnju na druge, pričaju samo o problemima, nesrećama i bolestima… Drugi stalno nešto kritikuju i umanjuju zasluge, uspehe i dobre osobine drugih, dižući svoje zasluge i svoj rad.

Emocionalni vampiri ne vode računa o tuđim potrebama i osećanjima. Njima ne trebaju sagovornici – oni traže slušaoce koji će potvrđivati njihove reči. Često su toliko obuzeti neprijatnim i teškim osećanjima i temama da, čak i kad ništa ne rade i ne govore, njihovo tmurno raspoloženje i negativnost prosto “isijavaju”.

Vampir na poslu – šef ili kolega koji se hrani vašom dušom

Kakav je njihov mehanizam delovanja? Šta ih motiviše?

Emocionalni vampiri su manipulativne osobe, narcisi željni pažnje, koji sebe postavljaju u centar sveta. Sličan je mehanizam kod onih koji vas zarobe svojom kuknjavom i slabošću, koji manipulišu vašim osećanjem krivice jer nećete ni da ih saslušate. Pasivnost i nesnađenost žrtve deluju kao potkrepljenje na ponašanje emocionalnog vampira.

U čemu leži njihova moć, koliko su opasni?

Njihova moć leži u nemoći žrtve da se odupre. Emocionalni vampiri izvlače energiju iz žrtve, oni samo uzimaju, a ništa ne daju zauzvrat. Vrlo su opasni, izazivaju loše emocije, poremećaje raspoloženja, anksioznost ili depresivnost, umor i nesposobnost žrtve da se odupre. Umesto proaktivnog, žrtva postaje pasivno reaktivno biće. Produženo ovakvo stanje može da dovede do psihosomatskih poremećaja i bolesti.

Kako im “oduzeti” tu moć, tj. učiniti ih nemoćnim? 

Moram reći nešto što se mnogima neće dopasti: svaki odnos čine bar dve strane. Ako mi ne prihvatimo emocionalne ucene, ako ne prihvatimo ulogu žrtve, emocionalni vampiri će izgubiti svoju moć. Ima osoba kojima uloga žrtve lepo legne, tako da se zapitamo da li su i one, zapravo, jedna vrsta emocionalnih vampira. Naravno, ovo se nikako ne može odnositi na većinu žrtava emocionalnih vampira.

Jesu li emocionalni vampiri svesni svojih postupaka?

Oni često nisu svesni svojih postupaka, ili bar nisu uvek svesni posledica koje njihovi postupci ostavljaju na njihove žrtve. Većini emocionalnih vampira nedostaje empatija, nedovoljno je razvijene socijalna i emocionalna inteligencija. Teško se menjaju jer ne uče iz iskustva. Manji deo emocionalnih vampira možemo klasifikovati kao psihopate, ljude koji se vode principom zadovoljstva, bez moralnosti i savesti.

Mogu li oni biti uspešni u firmi? Ima li ih i na vrhu piramide?

Emocionalnih vampira, nažalost, ima i u vrhu piramide. Uglavnom na taj vrh nisu dospeli zbog svog rada i znanja – postavljeni su u zamenu za odanost. Takve osobe će uvek biti snishodljive u odnosu na one koji su iznad njih, koji su jači i moćniji. Njihova psihopatska priroda će se pokazati u odnosu sa slabijima i nižima u hijerarhiji. Na njih viču, vređaju ih i ponižavaju ili im “smeštaju”, pogotovo onima za koje potajno misle da su bolji od njih i u ljudskom i u stručnom pogledu. Moć i uspeh u firmi ovih osoba trajaće dok traje podrška onh koji su ih postavili.

Kako se izboriti sa njima? Šta raditi u situaciji kada šef ima karakteristike emocionalnog vampira?

Opasno je ako osete da im se ne možete odupreti. Oni su najjači sa slabima. Njima se suprotstavljate tako što se aserativno zauzimate za sebe – na agresiju ne uzvraćate agresijom ili povlačenjem, već mu dajete do znanja, više stavom, nego rečima, da nećete da dozvolite da vam nametne ulogu žrtve, da ste svesni svoje vrednosti, da ste sigurni u sebe i samopouzdani.

Moramo reći da, nažalost, nije mnogo osoba u stanju da zauzme ovakav stav, jer mnogi imaju makar prikrivenu sumnju u svoju vrednost i svoju sposobnost. Ukratko, jačajte svoje kapacitete i kompetencije, pa ćete ojačati i svoju poziciju. Važno je da se postave granice vampiru i njegovom ponašanju.

Da li je takvo ponašanje mobing?

Ponašanje emocionalnih vampira na poslu, prema kolegama sa kojima rade, možemo da svrstamo u emocionalni mobing, koji je često vrlo teško dokazati. Osobe koje sprovode mobing – moberi su, prema opisu psihijatra M. F. Irigojena, osobe koje su opterećene psihozama i depresijama, koje vrlo često nose traume žrtava iz detinjstva. Odrasli bez ljubavi, izloženi maltretiranju i podsmehu u detinjstvu, nisu se naučili drugačijem ponašanju. Prema naučenom modelu ponašaju se i prema drugima. Oni imaju neprijateljski stav i prema svome i prema tuđem životu. Osećaju se stalno ugroženim zbog osoba za koje misle da su sposobnije i pametnije (a što je uglavnom tačno), i prema tim osobama usmeravaju patološku ljubomoru.

Šta raditi u situaciji kada nemate podršku kolega na poslu?

Danas, nažalost, manje nego ikada pre možemo da očekujemo podršku od strane kolega kad imamo problem na poslu, pogotovo kad se radi o lošoj komunikaciji sa nadređenim i kad se radi o mobingu. Moramo da se oslonimo na sopstvene snage i da znamo da emocionalni vampiri, ma kome tipu pripadali, nisu snažni i da njihova snaga leži u našoj nesigurnosti.

U strahu za svoj položaj i za svoj posao, kolege “neće da se mešaju” ili se prave da ne vide da imate problem. Često će se i sami pridružiti moberu da bi osigurali svoju poziciju i da bi se umilili šefu. Mobing baš zato tako dobro uspeva, jer imate ogromnu grupu tzv. posmatrača, koji svojim nečinjenjem u smislu suprotstavljanja moberu i izostankom podrške kolegi, zapravo podržavaju moberovo ponašanje. Ovde važi narodna izreka o tome da je ćutanje odobravanje.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/RTS

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia