Čist i mekan veš koji dugo miriše na svežinu je misija svake domaćice.
Međutim, ako znamo da četvoročlana porodica u proseku pere 5 do 8 veš mašina nedeljno – ponekad besprekorno oprana odeća bez mrlja predstavlja pravi izazov.
Uklanjanje fleka, ručno pranje, posebno sortiranje i tretiranje osetljivih tkanina, pravilna upotreba deterdženta – čini se da je održavanje veša čistim mnogo više od jednostavnog uključivanja mašine.
Kako da uštedite svoje vreme i novac i produžite vek svoje odeće? Uz trikove koji olakšavaju pranje veša i nekoliko korisnih saveta zaboravite na uporne fleke i uživajte u mirisnom i čistom rublju.
Koristite adekvatne programe na mašini za pranje i sušenje veša
Pranje i sušenje veša za većinu korisnika znači ubacivanje odeće u mašinu, pritisak na dugme i čekanje da se ciklus pranja završi. Međutim, ponekad se dogodi da zbog neodgovarajuće pripreme rublja i neadekvatnog programa „magija čistoće“ izostane.
Da ne biste oštetili svoju odeću i gubili vreme na duplo pranje, veoma je važno da znate koji program pranja i sušenja treba da izaberete. Pažljivo čitajte etikete na odeći i uskladite program na mašini tako da ne napravite grešku. Ako želite efikasne rezultate, jako zaprljanu odeću, posetljinu, donji veš, peškire i treba da perete na najmanje 60 stepeni. Samo na visokim temperaturama možete da ubijete sve bakterije, grinje i viruse.
Rublje od osetljivih materijala zahteva poseban tretman i niže temperature vode i vazduha da se ne bi skupilo. Novi modeli mašina za sušenje veša nude podešavanja stepena sušenja, tj. nivoa suvoće i imaju automatski sistem protiv gužvanja. Kada pratite uputstva i znate na kojim temperaturama treba da perete i sušite veš – od besprekorne čiste i mekane odeće vas zaista deli samo jedno okretanje programatora.
Pripremite odeću za veš mašinu
Kada odredite temperaturu pranja, pre nego što ubacite odeću u veš mašinu, obavezno proverite i ispraznite džepove. Zatvorite kopče, pričvrstite čičak trake, zatvorite rajsferšluse i otkopčajte svu dugmad na košuljama i bluzama. Tako ćete sprečiti habanje i oštećenja. Čarape razvijte, stavite u jednu jastučnicu i tako perite.
Kada je u pitanju odeća od osetljivih materijala, kao što su džemperi, bluze ili majice, poželjno je da ih okrenete naopako. Ovaj jednostavan trik primenite i sa tamnom odećom i sprečićete da boje tkanina izblede.
„Sredite“ fleke na odeći pre ubacivanja u veš mašinu
Fleke na odeći nisu retka stvar, pogotovo u porodicama sa decom. Najbolji način da se rešite mrlja i nerviranja zbog upropašćene majice ili haljine jeste da ih tretirate pre nego što ih stavite na mašinsko pranje. Problematično područje natopite deteržentom ili sredstvom za uklanjanje mrlja, sačekajte da deluje i potom istrljajte.
Ukoliko imate problem sa požutelim rubljem postoji nekoliko trikova koji mogu pomoći da veš ponovo bude blistavo beo. Pomešajte ¼ šolje soli i ¼ šolje sode bikarbone sa 4 litra vode u velikom loncu. Ubacite požutelu odeću i kuvajte je jedan sat.
Sredstvo za uklanjanje žutih mrlja možete napraviti i tako što ćete pomešati 4 sitno iseckana luka, 25 grama narendanog sapuna, 1 litar sirćeta i 100 grama pepela. Pošto zakuvate ovu mešavinu u loncu, sipajte je u manji lavor i tu potopite rublje na 12 sati. Potom dobro isperite odeću najpre ručno, a onda i u mašini.
Koristite hladnu vodu kad god je to moguće
Da bi veš bio mekan i čist nije uvek neophodno da ga perete na visokim temperaturama. Zapravo, poželjno je kad god je to moguće i izvodljivo odeću perete u hladnoj vodi. Tako ćete sačuvati kvalitet tkanine i njene boje. Uz to, ciklusi pranja od 20 i 30 stepeni manje troše električnu energiju, što pomaže životnoj sredini, ali i vašem kućnom budžetu.
Sačuvajte toplu vodu za pranje belog veša, farmerica i jako zaprljane odeće.
Ne preterujte sa deterdžentom
Jedna od najvećih grešaka prilikom pranja odeće jeste preterana upotreba deterdženta. Zabluda je da veća količina praška za veš znači čistije rublje. U stvari, kada stavimo više deterdženta za posledicu dobijamo krutu tkaninu izbledelih boja sa ružnim tragovima. Osim toga, vrlo lako se može dogoditi da odeća poprimi neprijatan miris kog se možete osloboditi samo ponovljenim pranjem.
Neke mašine sa razvijenom modernom tehnologijom imaju automatizovane dozatore koji ispuštaju pravu količinu deterdženta prilikom svakog ciklusa. Ukoliko vaš model nema ovu funkciju, sledite uputstvo na mašini i obavezno koristite mericu za prašak za pranje kada dozirate deterdžent. Jedno od rešenja jeste i upotreba kapsula.
Napravite sami omekšivač za veš
Ukoliko imate osetljivu kožu ili alergije, ostaci omekšivača na odeći i njihov jak miris mogu pogoršati vaše stanje. Zbog toga je važno da pažljivo birate i dozirate omekšivače rublja ili da se pak opredelite za „domaće“ sredstvo. Za mekanu odeću u pretposlednji ciklus ispiranja ubacite u mašinu jednu šolju belog sirćeta, a u poslednji glicerin.
Operite ručno osetljive tkanine
Rublje napravljeno od prirodnih vlakana, vuneni džemperi, svilene bluze i posteljine najbolje se mogu sačuvati ručnim pranjem. Potopite sve delikatne komade odeće u rastvor mlake vode i nekog blagog deterdženta na najmanje pet minuta. Potom isperite i nežno cedite višak vode, ali tako da ne iscedite do kraja. Postavite ravno odeću na peškiru, urolajte i tako istisnite vodu. Postupak ponovite sa suvim peškirom i na kraju okačite bluzu ili džemper na ofinger da se suši.
Osvežite zavese u slanoj vodi
Jednostavan trik koji će zavesama vratiti svežinu zahteva samo dva sastojka: so i vodu. Potopite zavese u slanu vodu i sačuvajte njihovu boju. Nakon nekoliko sati ih isperite čistom vodom i uživajte u njihovoj čistoći. Isti efekat dobija se ako otopite 500 grama sode u 10 litara vode i u tom rastvoru držite zavese.
Ne držite mokar veš u mašini
Sprečite neprijatne mirise i preterano gužvanje veša tako što ćete mokru odeću prebaciti iz veš mašine u mašinu za sušenje ili okačiti na žici – čim se ciklus pranja završi. Ukoliko ostavite mokru odeću „da prenoći“ u bubnju, rizikujete pojavu neugodnih mirisa i buđi. Najduže što smete da ostavite veš jeste 12 sati, ali to pod uslovom da redovno održavate mašinu čistom. Ako već ne možete odmah da izvadite veš iz mašine, barem otvorite vrata bubnja, radi protoka vazduha.
Čista i mirišljava odeća bez fleka ne zahteva puno posla, utrošenog vremena i novca ako sledite ove savete i redovno se služite korisnim trikovima. Pravilnim pranjem i održavanjem sačuvaćete kvalitet tkanina i svežinu veša.
Pressserbia