U uzrastu u kojem većina dece ima poteškoća da savlada abecedu, dvogodišnji mališan iz Velike Britanije, Džozef Haris-Bertil, već može da čita cele knjige.
Sada prelazi na Morzeovu azbuku i grčki alfabet, a takođe pokazuje interesovanje za periodni sistem elemenata.
Prepoznajući izuzetne sposobnosti svog sina, roditelji Rouz i Dejvid su se obratili britanskom ogranku Mense za savet o negovanju Džozefovog potencijala, piše Science alert, prenosi N1.
Iako su Džozefova dostignuća izuzetna, to ne znači da će se kroz život kretati lako. Obrazovni sistemi su često bolje opremljeni resursima da podrže učenike koji ne ispunjavaju propisane standarde nego one koji su znatno iznad proseka.
Predviđajući izazove vezane za prilagođavanje obrazovnih i razvojnih potreba svog sina, Rouz i Dejvid su kontaktirali Mensu u Velikoj Britaniji za smernice.
„Tražila sam na mreži bilo kakvu dodatnu dostupnu podršku i videla da Mensa nudi resurse i članstvo za veoma sposobnu decu“, kaže Rouz.
Ona dodaje da se nada da će mu ovo dostignuće pružiti osećaj ponosa kada bude stariji jer je to veoma neobično priznanje i sve zasluge su njegove.
Prava čuda od dece su retka, događa se kod jednog u pet do 10 miliona prema nekim procenama, pri čemu veštine koje doprinose opštoj inteligenciji nastaju iz mešavine genetskih i faktora okoline.
Kakvu god prednost Džozef ima u svojim akademskim interesovanjima, očigledno je da ima ljubav i podršku da nastavi da istražuje kutke svog izuzetnog mozga tokom detinjstva.