Booking.com
Društvo Lepota i zdravlje

Ultrazvuk dojke i mamograf MOGU DA SPASU ŽIVOT: Evo šta treba da znate o pregledima i zašto su važni

KOLIKO JE ŠTETNO SPAVATI U GRUDNJAKU? Ovakav odgovor siguno niste očekivali

Svaka žena jednom godišnje treba da se podvrgne ginekološkom pregledu, kao i pregledu dojke.

Ultrazvuk dojki je bezbolna dijagnostička metoda kojom lekar posmatra tkivo dojke i kojim se može otkriti eventualno postojanje patoloških promena što pojednostavlje i olakšava njihovo lečenje.

Preventivni sistematski pregledi omogućavaju da se smrtonosne i opasne bolesti otkriju na vreme i da se počne sa terapijom dok je bolest tek u početnoj fazi. Rano otkrivene bolesti su izlečive u velikom broju slučajeva.

Rak dojke je najčešći tumor kod žena u Srbiji gde svake godine oko 4.600 žena oboli, a 1.600 umre. Crna statistika pokazuje da jedna od 8 žena tokom života oboli od raka dojke. Rak dojke je zloćudni tumor koji ukoliko se otkrije u ranoj fazi može da bude u potpunosti izlečen.

Radite samopregled i pratite u kakvom su stanju vaše grudi. Ukoliko primetite neku kvržicu ili izraslinu koja ranije nije bila tu, obavezno se javite lekaru. Zbog toga je veoma bitno da bar jednom godišnje odete na ultrazvučni pregled dojke.

Ultrazvuk dojke je pregled koji je uz redovne mesečne samokontrole dojki poželjno raditi jednom godišnje. Pri najmanjoj sumnji na opipanu čvrstu promenu u dojkama (čvorić) treba konsultovati ginekologa ili onkologa koji će izvršiti pregled i otkloniti sumnju na postojanje zloćudne promene u dojkama.

Ultrazvuk dojki je namenjen svim damama u reproduktivnom dobu i to sve do 40. godine, ali i u menopauzi. Za razliku od mamografije koja se mladim ženama ne savetuje zbog gustine tkiva dojki, ultrazvučni pregled dojki predstavlja najjednostavniju i u većini slučajeva dovoljnu dijagnostičku metodu u cilju ranog otkrivana malignih promena u dojkama. Ponekad lekar može tražiti da se uz ultrazvučni pregled uradi i mamografija. Mamografija se obično kao dopunska dijagnostička metoda savetuje ženama nakon 45 godine.

Ultrazvučni pregled dojki ne traje dugo, a priprema je jednostavna. Izbegnite da na pregled dođete sa nanešenim dezodoransom. Ukoliko ste ga naneli, obrišite pazuh navlaženim ubrusom kako bi se pregled nesmetano obavio.

U toku ovog pregleda pacijent nije izložen zračenju, metoda nije bolna, pa svakako, preporučuje se i kao preventivni pregled, koji je najbolje uraditi izmedju 5-tog i 12-tog dana menstrualnog ciklusa.

Pre samog pregleda, lekar će pogledati dojke dok stojite. Ono na šta lekar obraća pažnju je izgled i simetrija dojki, izgled bradavica i kože dojke. Ultrazvučni pregled se radi u ležećem položaju, sa rukom podignutom iznad glave. Lekar će prvo razmazati manju količinu gela na dojku i onda polako uz pomoć ultrazvučne sonde proveriti izgled tkiva dojke, eventualno potražiti uvećane limfne čvorove u pazuhu, a zatim sve to ponoviti i na drugoj dojci.

Kako zene, tako i muškarci, mogu odraditi ovaj pregled, radi praćenja neke promene, ukoliko je potrebno.

Redovno kontrolišite svoje dojke, jer tako radite uslugu svom zdravlju. Mesečni samopregledi dojki, uz ultrazvučni pregled jednom godišnje ili po potrebi češće su najbolji način da očuvate svoje zdravlje. Preventivni pregled može da vam sačuva zdravlje i život.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Telegraf

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia