Kada ste u Rimu, trebalo bi da se ponašate kao Rimljani – što znači da pokazujete poštovanje prema istorijskim spomenicima grada i lokalnim običajima.
Ovu lekciju junakinja serije “Emili u Parizu” očigledno nije naučila, jer je u nedavnoj sceni napravila grešku koja je vrlo česta među turistima.
Na kraju najnovije sezone, Emili napušta Pariz i odlazi u Rim, a kasnije je vidimo kako se opušta na Španskim stepenicama sa svojim novim italijanskim dečkom.
Ovo čuveno mesto, koje se sastoji od 135 stepenika, povezuje Pjacu di Spanja sa crkvom Trinita dei Monti, a datira iz ranih 1700-ih godina.
Brojne reference na Španske stepenice u knjigama, filmovima i televiziji – od dela F. Skota Ficdžeralda “Tender Is the Night”, preko filma “Praznik u Rimu” sa Odri Hepbern, pa sve do “Talentovanog gospodina Riplija” iz 1999. godine sa Metom Dejmonom – dodatno su doprinele njihovom kultnom statusu. Takođe, ovde se nalazi stan u kojem je pesnik Džon Kīts proveo svoje poslednje dane.
Tolika istorija prirodno privlači turiste, ali kako su meštani saznali tokom godina, to nije uvek dobra stvar.
Zbog velikog broja posetilaca, stepenice su morale više puta biti restaurirane, a 2019. godine gradska uprava bila je primorana da pooštri pravila kako bi sprečila njihovo oštećivanje.
Uprkos postojećoj zabrani zadržavanja i jela na Španskim stepenicama, gradonačelnica Virdžinija Radži uvela je nova pravila kako bi osigurala strože sprovođenje i „garantovala pristojnost, sigurnost i zakonitost”.
Danas, zvaničnici paze na neprimereno ponašanje turista, naplaćujući kazne od 250 evra za sedenje na stepenicama i do 400 evra za prljanje ili oštećivanje stepenica – uključujući jelo ili guranje kolica po njima.
Emili, koju tumači Lili Kolins, možda je izbegla kaznu, ali ostali turisti verovatno neće imati toliko sreće.
Govoreći za Euronews, turistički vodič iz Rima Dino Marđiota, sa 15 godina iskustva, rekao je: “Rim nije kao bilo koji drugi grad. To je veliki muzej, dnevna soba kroz koju treba hodati na prstima.” Ovo je citat Alberta Sordija, jednog od najpoznatijih italijanskih glumaca.
„Smatram da, kada posetite bilo koji grad, treba da poštujete to mesto i izbegavate ponašanje koje bi moglo da smeta lokalnom stanovništvu“, dodao je vodič.
Stručnjak je naglasio da je bacanje smeća veliki problem među posetiocima, a neki čak ostavljaju otpad u blizini Fontane di Trevi i Koloseuma.
Takođe je istakao da turisti treba da obrate pažnju na pravila odevanja na određenim verskim lokacijama i da se nikada ne bave vandalizmom (što bi trebalo da bude očigledno, ali, nažalost, nije).
Govoreći o Koloseumu, Dino je rekao: “Nažalost, ovaj legendarni spomenik često je ispisan grafitima i unakažen od strane posetilaca koji žele da ostave ‘uspomenu’ na svoj put.”
Ako budete uhvaćeni u tome, sigurno nećete zaboraviti kaznu, jer vandali sada mogu da plate 15.000 evra i provedu do pet godina u zatvoru. Definitivno nije uspomena kakvu biste želeli, pa se zadovoljite fotografijom, piše Metro.co.uk.
(24sedam.rs/pixabay)