Booking.com
Travel

Trebič – Slikoviti grad u Češkoj!

Trebic

Trebič, češki grad nedaleko od Brna, dočekaće vas svojim pitomim i slikovitim ulicama, na kojima još možete videti lokalni dvorac, samostane, gradski toranj, prostran Karlov trg koji je jedan od najvećih u Češkoj… A udaljite li se malo od centra, pronaći ćete i neobičnu usamljenu vetrenjaču.


 

Ali, ono što ovaj gradić čini upečatljivim i poznatim je, između ostalog, njegova židovska četvrt s dve sinagoge i tradicionalnim kućama. Četvrt spada u jedne od najbolje očuvanih židovskih naselja u celoj Ebropi, zbog čega je 2003. godine stavljeno na popis UNESCO-ove svetske baštine.

Poželite li ga posetiti, pronaći ćete ga na obalama reke Jihlave.

Prvo židovsko naselje podignuto je još početkom 14. veka, a vrhunac je doseglo u 17. veku. Naime, tada je lokalni vladar Jan naredio zamenu kuća između Hrišćana i Židova kako bi sve Židove koji žive van „svog“ naselja okupio na isto mesto, formirajući tako jedno od brojnih židovskih geta u Evropi. Zanimljivo je da to toga nije došlo zbog pritužbi stanovnika, kako bi se možda moglo očekivati – dve zajednice živele su zajedno u miru vekovima.

Krajem 19. veka geto je ukinuto i Židovi su opet mogli živeti u delovima grada u kojima su hteli. U naselju je bilo oko 1 500 stanovnika, no nažalost ubrzo je počeo Drugi svetski rat i brojni su izgubili živote u logorima ili bili prisiljeni pobeći.

Njihove nekadašnje kuće, kancelarije i škole prestale su služiti svrsi, te su ih preuzimali drugi – zbog toga danas mnoge od njih više nisu u židovskom vlasništvu. Čak je i lokalna sinagoga nakon Drugog svetskog rata korišćena kao prostor za prodaju voća i povrća.

Šta još videti?

Svakako valja obići i Baziliku sv. Prokopija koja je danas također na UNESCO-ovoj listi svetske baštine. Ali, nije uvek bila dobro. U 15. veku je ova monumentalna struktura bila prilično oštećena tokom opsade grada koju je izazvao kralj Matijaš Korvin. Nakon toga je gotovo 200 godina služila kao štala, šupa, pa čak i pivara.

Ono što je preživjlo napade i turbulentno razdoblje bio je gradski toranj visok čak 75 metara. Zahvaljujući svojim čvrstim temeljima izdržao je pokušaje uništenja, a nakon renovacije 1997. godine otvoren je javnosti.

Nešto bolje prošao je kompleks dvorca Waldstein koji uključuje i benediktinski samostan, vrt s lekovitim biljem i nekoliko tematskih tura na kojima možete saznati više o prirodi, portalima, vratima, kraljevskoj porodici i običnim ljudima koji su činili ovaj dvorac.

Iako grad obiluje povijesnim spomenicima, neki od njih samo su diskretni podsetnici. Na primer, moderna arhitektura zgrada podignutih u međuratnom razdoblju – iako ih većina uzima zdravo za gotovo i posmatra kao stambene zgrade, one su svedok zanimljivom kubističkom stilu gradnje lokalnih arhitekata.

Ako ste fan malo drugačijih i neobičnih stvari, savetujemo vam da posetite galeriju Jaguara. Auti iz razdoblja nakon Drugog svetskog rata svidjeće vam se bez obzira na (ne)znanje o njima, a uostalom, to ćete naučiti tamo. Druga opcija je zaputiti se u astronomsku zvezdarnicu i prepustiti se zvezdanom nebu.

(punkufer.hr/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia