Booking.com
VIP

TEŠKA ŽIVOTNA PRIČA MIRE FURLAN: Proterana iz domovine, životni udarci je nisu slomili!

Životna priča Mire Furlan: Proterana iz domovine, životni udarci je nisu slomili!
Foto: Printscreen

Nema ni jednog poznatog glumca iz perioda bivše Jugoslavije kojem politički lom 1990./91. nije u nekoj meri zakomplikovao karijeru, ako ne i život. Ipak, od svih glumaca iz nekadašnje zemlje, niko nije tako skupo platio cenzuru kao što je Mira Furlan.


U trenutku kad se Jugoslavija raspadala , Mira Furlan je bila možda najveća ženska zvezda tadašnje audiovizuelne industrije. Iza sebe je imala niz hitova, poput „Oca na službenom putu“ ili „U raljama života“. Igrala je u nizu popularnih TV serija, od „Velog mista“, preko „Kiklopa“ do „Boljeg života“.

Imala je uspešnu pozorišnu karijeru. A onda se na Dunavu i Drini dogodio rat. Mira Furlan bila je samo jedna od mnogih (mahom anonimnih) ljudi koji su se se u trenutku našli s jednom nogom na jednoj strani, a drugom na drugoj.

1986. godine upoznala je sprskog režitelja Gorana Gajića, sa kojim je ubrzo uplovila u vezu.Pošto je zbog ljubavi živela na relaciji Zagreb-Beograd, hrvatski mediji su je optužili da se priklonila Srbiji.

Mira Furlan je bila meta predrasuda i pretežno negativnih komentara, zbog veze sa Goranom Gajićem, danas njenim suprugom. Usledio je otkaz u Kazalištu, oduzet joj je stan koji je nasledila od bake, a koji je tek nedavno uspela da vrati u svoj posed.

Kako bi izbegli veće probleme Mira u Goran emigriraju u Ameriku, gde glumica reputaciju podiže ispočetka, a to je dovelo do nove popularnosti,  uloga u nekoliko zapaženih serija.

Ta „druga“ Mira Furlan ona je od koje se danas oprašta filmski svet. Svetske agencije su javile da je umrla u 65. godini.

Filmski svet se oprašta od te „druge“ Furlan, glumice globalno popularnih serijala kao što su „Babilon 5“ ili „Izgubljeni“. Svuda je tako, osim ovde. Jer za Balkan, Furlan će prvo i najpre ostati zaštitno lice 80-ih, zvezda perioda kad je jugoslovenski film stvarao hitove, a Furlan bila lepa, rasna zvezda tih hitova.

Mira Furlan rođena je 1955. u Zagrebu, gradu u kojem je odrasla, studirala i uz koji je vezana prvim delom karijere. Studirala je na Akademiji dramskih umetnosti i prvu ulogu dobila u 24. godini, u filmu „Novinar“ Fadila Hadžića.

Za svoju porodicu je rekla da je bila liberalna i da joj roditelji nisu bili strogi. Mirina majka je preminula od kancera, a sa ovom bolešću se borila još dok je slavna glumica bila devojčica.

Pre tridesete godine već postaje zvezda, i to najpre zahvaljujući televiziji. Sedamdesete i rane osamdesete zlatno su doba jugoslovenske televizije. TV je ušao u skoro sve kuće, a republički TV centri  takmiče se snimanjem sve više i više serija.

Furlan postaje jedna od perjanica te TV ere. Glumi krotku, pitomu Katu u „Velom mistu“ (1980). Seks simbol Enku u Vrdoljakovom „Kiklopu“ (1981., , za pozorišnu verziju te serije dobiće svoju prvu pulsku nagradu). Glumi u „Nepokorenom gradu“ (1982). U „Zadarskom mementu“ (1984), pa Evu Horvatek u „Povratku u Vučjak“ (1987) Ive Štivičića po drami Miroslava Krleže.

U tom periodu glumi puno i na filmu. Od filmskog segmenta rane karijere vredi spomenuti uloge u filmovima Rajka Grlića: ulogu u „U raljama života“ (1984), pozorišnom hitu po romanu Dubravke Ugrešić, te glavnu ulogu u radničkoj melodrami „Za sreću je potrebno troje“ (1985). Glumi glavnu ulogu u jednom od retkih crnogorskih hitova u jugoslovenskoj kinematografiji: u kontroverznom, erotsko-eksploatacijskom filmu „Lepota poroka“ Živka Nikolića, za koje dobija pulsku nagradu za najbolju glavnu žensku ulogu.

Glumi kod Zorana Tadića u „Osuđenima“, pa  manju, ali za zaplet važnu sporednu ulogu u najuspešnijem jugoslovenskom filmu svih vremena, Kanskom  pobedniku „Otac na službenom putu“ (1985) Emira KusturiceU tom filmu Furlan glumi fatalnu Ankicu Vidmar.

Furlan je u tom trenutku velika zvezda. Postaje i svojevrsni seks-simbol. Ali, kao da ju je tadašnja kinematografija koristila na jednodimenzionalan način.

Furlan u pravilu glumi dva tipska karaktera: jedna su krotke ženice – seljančice ili skromne radnice – koje su žrtve patrijarhata i neobuzdanih muških testosterona. Drugi je tipski karakter onaj seks simbola, fatalne žene zbog koje se muškarci idu u propast. Jugoslovenski je film, nažalost, bio jako mačistički.

Godine 1990. Furlan glumi u poslednjem važnom jugoslovenskom filmu: „Gluvom barutu“ Bahrudina Bate Čengića. Glumi i u „Steli“ Petra Krelje, što je njena poslednja uloga u jugoslovenskoj kinematografiji.

U tom trenutku Furlan je razapeta između dva grada koji će ubrzo postati glavni gradovi zaraćenih država. Član je ansambla HNK Zagreb, a udata je u Beogradu. Glumi sve više u beogradskim filmovima i pozorištu, sve više boravi u Beogradu.

Furlan tako na vrhuncu karijere ima rupu u filmografiji: sedam godina tokom kojih će snimiti samo jedan TV film i jedan kratki film. Počinje s audicijama, od nule, kao (ne baš najmlađa) početnica. Upisuje Actor’s Studio, glumi u pozorišnim produkcijama u Indijani. Uspeva da dobije dugoročni, profesionalno održivi glumački angažman. Dobija ulogu Delen, važnog sporednog lika u televizijskoj operi „Babilon 5“. Uz taj lik će biti vezana praktički čitave devedete.Nije slučajno što će se Furlan probiti upravo kroz SF: jer, fantastični i anrovi bili su dobro utočište glumcima nezavisno od akcenta. Stoga će – bilo to dobro ili loše – i daljnja američka karijera Furlan biti vezana za spekulativnu fantastiku i SF.

„Babilon 5“je vodi do uloge u još jednoj seriji, važnijoj i slavnijoj. Naime, 2004. počinje da glumi u kultnoj,TV seriji „Lost/Izgubljeni“ J.J. Abramsa i Damona Lindelofa.

Furlan se u njoj pojavljuje sredinom prve sezone u ulozi Francuskinje Danniele Rouseau. Njen važni sporedni lik provlači se kroz prve tri sezone serije, a upravo će po toj ulozi Furlan postati poznata širem, ne-jugoslavenskom auditorijumu.

Ona i suprug Gajić pravi zajednički povratak imaju sa serijom „Vratiće se rode“ (2008) koju je Gajić režirao i napisao, a Furlan u njoj glumi.

Glumi u srpskom filmu„Turneja“ (2008) Gorana Markovića, pa u ekranizaciji „Cirkusa Columbia“ (2010) Ivice Đikića u režiji Danisa Tanovića. Glumi glavnu ulogu u sarajevskom filmu „Sa mamom“ Faruka Lončarevića. To je sad jedna druga Furlan. Više nema jedre, mlade cure, seks simbola.  Likovi koje Furlan glumi sve su češće ogorčene, tragične heroine kojima su porodica, svet i društvo naneli nenadoknadivu nepravdu.

Furlan je karijeru prerano okončala ulogom u žanru koji je tokom američke karijere nosio: televizijskom space operom. Glumila je ulogu svemirske arheologinje Vonn O’ Daru u rimejku stare kanadske SF serije „Space Command“.

Kad su mediji objavili da je Furlan preminula u od komplikacija virusa Zapadnog Nila, većina svetskih agencija i medija objavila je nekrologe. U tim nekrolozima se, naravno, spominju njene globalno najpoznatije uloge, a to su one u američkim TV serijama. Spominje se „drugo poluvreme“ njene karijere, „poluvreme“ koje verovatno ne bi ni postojalo da se s Mirom Furlan nisu poigrale političke okolnosti.

Foto: Printscreen

Izvor: PRessSerbia/Stil

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia