Svetski dan bez duvana: U porastu upotreba elektronskih cigareta

Istraživanje: Više od 60 odsto ispitanika misli da e-cigarete treba izuzeti iz zabrane pušenja

Podaci iz 2022. godine, prikupljeni u Evropskom regionu SZO, ukazuju na ozbiljne nedostatke u zaštiti mladih od elektronskih cigareta.


„Trenutno samo četiri zemlje u regionu u potpunosti zabranjuju sve ukuse u ovim proizvodima, dok su u još četiri ukusa delimično regulisana ili dozvoljena. Kada je reč o marketingu, samo 11 zemalja ima potpunu zabranu reklamiranja, promocije i sponzorstva e-cigareta, dok većina – njih 36 – ima samo delimične zabrane, a čak šest nema nikakve propise u tom pogledu“, navodi Gradski zavod za javno zdravlje Beograd.

Takođe, ukazuju da takve zakonske praznine ostavljaju mlade potpuno izložene agresivnom i često manipulativnom marketingu industrije e-cigareta.

Upotreba nikotinskih proizvoda, kao što su elektronske cigarete i nikotinske kesice, u porastu je kod mlađe populacije i procene su da je 2022. godine, 12,5 odsto adolescenata koristilo e-cigarete, a dva odsto odraslih.

Primetno je i da je u nekim zemljama upotreba ovih proizvoda kod školske dece dva do tri puta više zastupljena u odnosu na konvencionalno pušenje, što ukazuje na alarmantan trend koji zahteva hitne intervencije.

„Svetski dan bez duvana 2025. predstavlja dobru priliku da se stavi fokus na ove izazove i da se radi na unapređenju javnozdravstvenih politika. Samo kroz zajedničke napore i odlučnu akciju možemo da obezbedimo mlađim generacijama zdraviju budućnost – bez zavisnosti i bez nikotina u bilo kom obliku“, navodi Zavod za javno zdravlje.

Ističe se da je jedan od primarnih izazova javnog zdravlja danas privlačnost duvana, nikotina i srodnih proizvoda, posebno za mlađu populaciju, kao i da industrija uporno pokušava da pronađe načine da te proizvode učini što atraktivnijim upravo najmlađima.

Samo neke od taktika duvanskih industrija su privlačna reklama, atraktivan izgled proizvoda, aditivi i sredstva za lakšu upotrebu i one imaju za cilj da doprinesu tome da deca i mladi ranije počinju da koriste nikotinske proizvode, što može da rezultira dugoročnom zavisnošću i ozbiljnim zdravstvenim problemima.

Ovakvim pristupom, industrija ne samo da širi svoje tržište među mladima, već i otežava proces prestanka, produžujući izloženost organizma štetnim supstancama.

„Ovogodišnja kampanja posvećena Svetskom danu bez duvana ima za cilj da rasvetli načine na koje industrija prodaje zavisnost i podstakne kolektivne napore ka formiranju zdravijeg društva. Razotkrivanje ovih marketinških i dizajnerskih trikova i podizanje svesti o manipulativnim strategijama koje duvanska industrija koristi kako bi privukla nove korisnike neophodno je kako bi se smanjilo interesovanje za duvan i nikotin, naročito među mladom populacijom“, navodi se.

Jedan od ključnih ciljeva kampanje jeste informisanje javnosti o ovim taktikama i osnaživanje građana, a posebno roditelja, nastavnika i samih mladih ljudi, da prepoznaju rizike i donesu informisane odluke.

Takođe, kampanja se zalaže i za promene u politici javnog zdravlja i poziva na sprovođenje jasnih i efikasnih mera kao što su zabrana upotrebe ukusa i aditiva koji olakšavaju početak upotrebe, zabrana reklamiranja, promocije i sponzorstava duvanskih proizvoda, kao i regulativa koja ograničava dizajn i pakovanje kako proizvodi ne bi bili toliko primamljivi.

Scroll to Top