Nikola Tesla jeo je samo „na kašiku“. Gladijatorima u Starom Rimu jelovnik se sastojao od kuvanih jela, salate i voća. Sve kuhinje sveta imaju kuvana jela po kojima su prepoznatljiva.
Kako izgleda svetska kuhinja?
Mađarska
U prevodu je perkelt (pörkölt) – zapečen (čak i malo pregoreo), paprikaš – jelo s paprikom, a gulaš – govedarska čorba! Mnogi i ne prave razliku među ovim jelima, ali najočiglednija je gustina. Perkelt je najgušći, a gulaš najređi paprikaš. Mnogi prave uvek jedno te isto jelo koristeći iste sastojke, a u zavisnosti od toga koliko su vode dodali, daju mu ime. Druga, ne manje važna razlika sastoji se u vrsti mesa koja se koristi. Originalni perkelt pravi se od piletine ili teletine, gulaš od govedine, junetine ili iznutrica, a paprikaš od piletine ili svinjetine. Kao sasvim posebna grupa izdvajaju se paprikaši od ribe. Po originalnom receptu, u gulaš ne ide paradajz!
Rusija
Šči, boršč i soljanka jedu se kašikom, sa hlebom ili kašom. U njima ima mesa i povrća, i dugo drže sitost. Osobina im je i da greju organizam. Boršč je čorba od povrća koja tradicionalno sadrži cveklu kao glavni sastojak, što joj daje jarkocrvenu boju. Kao i naša sarma – što se više podgreva sve je bolji i ukusniji! Šči se sprema od kupusa, slatke ili kisele pavlake uz dodatak raznog povrća. Soljanka se odlikuje intenzivnim začinima, a sastojci su manje-više isti kao i u prethodna dva jela.
Italija
Minestrone bi s italijanskog mogla da se prevede kao „supersupa“! Originalni recept je za svaku regiju drugačiji, ali ono što ih sve povezuje jeste korišćenje sezonskog povrća. Često se dodaje pirinač, a još češće neka testenina, pa nije nikakvo čudo da se na okupu nađu zajedno u tanjiru pasulj, krompir i testenina. I još dobijete svež hleb! Nutricionisti tvde da je minestrone obrok koji drži sitost i po 12 sati! Tajne minestrone supe su: dobar bujon (ponekad samo od kosti i pancete), obrada povrća na laganoj vatri i maslinovom ulju (ti ukusi su preovlađujući) i praćenje sezone (koristi se samo povrće koje sveže možete da kupite na pijaci). Brodet(to) je poznat u celom svetu i označava supu ili čorbu u kojoj je najmanje dve vrste morske ribe, mada su češće kombinacije s više vrsta i sa školjkama. Reklo bi se da je to u stvari riblja čorba, ali u brodetu nema crnog luka i ne pravi se zaprška.
Francuska
Ragu (ragout) je originalno francusko jelo, mada ga često mešaju s perkeltom, gulašem, čak i s paprikašem. Osnovna razlika u odnosu na pobrojana jela sastoji se u tome što se meso za ragu prvo peče, a zatim se dinsta i kuva, i što u ukusu mora da preovlađuje povrće koje se koristi za sos. Na primer, u gulašu preovlađuje luk, što sa raguom nije slučaj. Frikase (fricassée) je najpoznatiji ragu, i mada bi naziv mogao da se prevede kao „pečeno pa kuvano“, u žargonu se frikase koristi i da označi „od svega po malo“, nešto poput naše „papazjanije“. Originalni frikase je ragu od belog mesa u belom sosu. Međutim, može da se spremi i od teletine, jagnjetine ili mesa kunića. Kao poseban specijalitet u restoranima francuske kuhinje nudi se frikase od golubijeg mesa. A kao prilog uz frikase najčešće se služi pirinač. Za klasičan frikase isecite meso na male komade i ispecite ga na maslacu, pospite brašnom i nalijte bujonom. Tad dodajte povrće po receptu i kuvajte dok tečnost maltene potpuno ne ispari, a povrće se raspadne. Pred služenje se često kao grumen na frikase stavlja pavlaka umućena sa žumancima.
U nekim restoranima bujabes se prevodi kao marsejska supa jer je to originalna supa marsejskih ribara. Naime, pripremali su je od onog što bi im ostajalo posle prodaje i važila je za jeftino jelo, a danas je jedno od najskupljih. Legenda kaže da je Afrodita upravo bujabesom hranila svoje ljubavnike i muža Hermesa. Kako i ne bi, kad je ovaj specijalitet prepun sve samih afrodizijačkih sastojaka! Na prvi pogled, nalik je italijanskom brodetu, ali ima drugačije začine i služi se s ajali sosom i prepečenim hlebom natrljanim belim lukom. U Americi u bujabes stavljaju kineske tanke rezance, i to je standardna ponuda elitnih restorana.
Foto: Pixabay/Print Screen
Izvor: PRessSerbia/City magazine
Dodajte komentar