Booking.com
Zanimljivosti Travel

Sve popularniji oblik turizma koji vas može “koštati glave”

turizam

Jedan od oblika turizma koji je itekako uzeo zalet pre nego što je pandemija zatvorila granice je duhovni, ili preciznije rečeno, psihodelični turizam.


Povlačenja u prirodu koje uključuje uzimanje šarolikih supstanci kako bi se izlečili od psihičkih i fizičkih bolesti, proširila svest, povezati se sa precima ili osloboditi od ega postala su sve traženija, a od same destinacije važnije je unutrašnje putovanje.

Letovališta u kojima se ritualno uzima ayahuasca, snažan halucinogeni napitak amazonskih plemena sve su popularnija mesta za odmor od realnosti.

Na Jamajci se i među turističkim brošurama nalaze ponude za povlačenje uz 5-MEO-DMT ili “božji molekul” koji se dobija iz tela retke vrste žabe krastače, Bufo Alvarius.

Reklamira se kao najjači enteogen (supstanca koja izaziva božansko ili mistično prosvijetljenje), a uzima se uz pripremu i nadzor pripremljenih vodiča. U raznim ponudama širom sveta su i nešto blaže čarobne pečurke tako da svako može da pronađe nešto za sebe ako to poželi.

U videima koji neumorno niču na društvenim mrežama sve više ljudi progovara o svojim iskustvima; i dok su se neki oslobodili ega na putovanju u središte sebe i spoznali autentičnost ili čudesno izlečili, drugi se nikada i nisu do kraja vratili jer ih kao uspomene na jedinstveno iskustvo vežu paranoje, anksioznosti i ozbiljniji psihički problemi.

Moderni psihodelični turizam s pravom može da se nazove “problematičnim”.

Iako su zapadnjaci vekovima odlazili plemenskim zajednicama u potrazi za širenjem svesti, to se činilo s više poštovanja, znanja i strpljenja.

Danas nije neuobičajeno da bogati dvadesetogodišnjaci smatraju kako ih iskustvo s ayahuascom čini kompetentnima da se nazovu šamanima i odlučeda svoje iskustvo prenesu svima koje to zanima, bez potrebnog znanja. Onima koji se odluče na psihodelični turizam savetuje se prethodno dobro istraživanje plana i programa na koji se prijavljuju, kao i ljude koji stoje iza aranžmana.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ punkufer.hr

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia