Heljda je žitarica koja se koristi vekovima unazad, veoma je blagotvorna i za naš organizam ima niz benefita.
Zanimljivo je da pozitivno deluje na poboljšanje memorije, ali i ublažava posledice preteranog umnog naprezanja. Zato je neretko nazivaju i najboljom hranom za mozak.
Dobro je znati i da heljda može da pomogne u lečenju kardiovaskularnih bolesti, a najbolje rezultate daje u borbi protiv visokog krvnog pritiska. Čaj od heljdinog cveta dobar je za sve bolesti pluća i disajnih organa.
Nezamenjiva je u ishrani onih koji izbegavaju gluten, ali i svih onih kojima je cilj da izgube suvišne kilograme i preporode svoj organizam. U odnosu na sve druge žitarice, heljda je niskokalorična i sadrži čitav niz minerala, proteina, vitamina i aminokiselina.
Ova dijeta se sprovodi tokom 14 dana i njen osnov je heljda pripremljena na sledeći način:
Heljdu (proprženu u zrnu) preliti kipućom vodom, potom ocediti vodu, pa ponovo preliti proključalom. Na jednu čašu heljde u zrnu ide 1, 5 čaša vode.Možete spremati koliko god heljde želite. Poklopiti ovo i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan je spremna za upotrebu!
Jelovnik:
Heljdu pripremljenu na ovaj način, možete jesti u količini kojoj želite, ali potpuno nezačinjenu. Jedino je dozvoljen soja sos, po želji. Tokom dana treba u svom jelovniku da rasporedite i jedan litar kefira (ne više od 1-1,6% masti).
Obavezno unosite dva litra vode tokom dana, a preporučuje se i zeleni čaj kao i unos vitamina i minerala u tabletama. Kafa je dozvoljena, ali ograničite unos na dve šolje dnevno i to bez šećera.
Pored heljde, na vašem tanjiru mogu da se nađu jabuke, pomorandže, suve smokve, kupus salata, zelena salata, obareni spanać, brokoli, grašak. Ali, na so i začine uopšte zaboravite!
Poslednji obrok u danu trebalo bi da imate četiri sata pred odlazak na spavanje. Važno je i da se tokom dijete ne merite, te da konačnu težinu utvrdite tek nakon četiri dana od trenutka kada je završite… Jer proces čišćenja organizma mora da se završi.Foto: Guliver/Getty images
Dodajte komentar