Booking.com
News Travel

Stupili na snagu kovid pasoši – šta treba da znamo o njima?

Nov soj i SZO: Poruka za putnike

Digitalni kovid pasoši su stupili na snagu u četvrtak.


Kovid pasoš – dostupan i u digitalnom i u papirnom obliku – uključuje informacije o vakcinaciji, testiranju ili oporavku od kovida. Građani mogu da dođu do njega ukoliko imaju bar jedan od ta tri uslova. Priznaju se i PCR i antigen test, a u slučaju oporavka od bolesti potrebno je priložiti pozitivan PCR test.

Pasoš je besplatan, a izdaje se građanima zemalja članica EU, Švajcarske, Lihtenštajna, Islanda i Norveške. Mogu ih dobiti i građani trećih zemalja koji imaju pravo boravka ili putovanja u EU. Tanjug prenosi da su iz Evropske komisije poručili da su u kontaktima sa Srbijom oko međusobnog priznavanja sertifikata, ali da će za to biti potrebno dodatno vreme.

Evropska unija je u pregovorima sa još nekoliko drugih zemalja, poput Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, oko zajedničkog priznanja kovid sertifikata.

Do srede uveče 21 evropska država se već povezala na mrežu sistema – među njima su i Hrvatska, Grčka, Španija, Italija i Francuska – a šest drugih je bilo tehnički spremno. Iz EK očekuju da će, počevši od četvrtka, sve države članice biti u poziciji da izdaju i prihvataju propusnice, sem Irske koja je u kašnjenju zbog sajber napada.

Predviđena je stoga postepena implementacija sistema, sa grejs periodom od 12. avgusta za zemlje one države koje nisu bile spremne 1. jula. Tokom tog perioda druge zemlje bi trebale da prihvataju nacionalna dokumenta uz uslov da sadrže podatke potrebne na evropskom nivou.

Zemlje su obavezne da prihvate vakcine odobrene od strane Evropske medicinske agencije (EMA), to su “Fajzer-Bajontek”, “Moderna”, “AstraZeneka” i “Džonson i Džonson”. Takođe mogu – iako nije obavezno – prihvatiti i ljude koji su primili druge vakcine koje su autorizovane u nekim članicama, na primer ruski “Sputnjik V” u Mađarskoj ili kineski “Sinofarm”.

Potvrde bi trebalo da uklone potrebu za dodatnim testovima ili karantinom po dolasku u drugu zemlju, međutim i dalje je moguće da članica EU uvede restrikcije ukoliko se naruši zdravstvena situacija u zemlji ili regionu iz kojeg je došao putnik.

U tom slučaju, zemlja u koju je došao treba da obavesti EK i drugu evropsku zemlju, ako je moguće 48 sati pre nego što restrikcije stupe na snagu.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ Blic

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia