Booking.com
Reč psihologa Saveti

Strah + Strah = Panika

Evo kako možete pomoći nekome ko ima napad panike ili pati od anksioznosti!

Marko je prolazio kroz buran period života…


U ispitnom roku nije dao nijedan ispit, iako se mnogo trudio da sve nauči. Pored toga je imao i problema sa devojkom koja nije imala razumevanja za njegovu odsutnost tokom spremanja ispita. Na sve to, Marko je saznao da mu je ostalo još 3000 dinara u džepu i da roditelji još 10 dana ne mogu da mu pošalju novac.

Shvatio je da mu je bolje da se ne nervira i uzme sebi mali odmor od obaveza. Rešio je da se vidi sa prijateljima koje nije video duži period. Dogovorio je da se vidi sa drugaricom na drugom kraju grada. Kada je ušao u autobus, imao je senzacije koje ranije nije doživljavao. Osetio je kako nema vazduha, da mu telo podrhtava, kako gubi tlo pod nogama. Pomislio je kako će se ugušiti i kako hitno mora da pobegne iz autobusa! Kada je izašao iz autobusa, seo je na pločnik dok nije procenio da ima dovoljno vazduha. Nakon toga mu je sama pomisao da uđe u autobus bila zastrašujuća. Često mu je prolazilo kroz glavu – „Šta ako doživim onu scenu i umrem u autobusu?“. Marko je postepeno izbegavao sve situacije sa puno ljudi i one u kojima je otežan „bezbedan izlaz“.

Marko je u autobusu doživeo nešto što se zove panični napad. Panični napad je katastrofična interpretacija telesnih senzacija koje su inače sasvim normalne. Naime, Marko je blago stezanje u grudima interpretirao kao da će se ugušiti i umreti. To je dovelo do ogromnog straha u situaciji u kojoj pretnja objektivno nije ni postojala. On je zatim i razvio strah od straha, odnosno, plašio se svakog narednog paničnog napada i gledao je da ga što više izbegne. To povišeno stanje straha ga je guralo na ivicu provalije, odnosno, dovodilo ga je do ivice da doživi novi panični napad. U situacijama kada bi doživljavao napad, preduzimao je akcije za koje je pogrešno mislio da će ga spasiti od gušenja. Tada bi izleteo iz busa i seo na pločnik, misleći da ga je upravo to spasilo da ne umre. Marko nije znao da je na taj način samo održavao svoj panični poremećaj.

Strah + Strah = Panika

Tretman paničnog poremećaja

Kao opšti cilj tretmana se izdvaja iščezavanje simptoma straha i napada panike, a to se najefikasnije postiže primenom psihoterapije, lekovima, usporavanjem disanja i putem samopomoći. Marko bi se u ovom slučaju edukovao o tome koje je poreklo telesnih simptoma i da te senzacije zapravo nemaju nikakve katastrofalne posledice po organizam.Psihoterapija može pomoći u tome da nestane strah od simptoma i strah od budućih napada panike. U radu sa njim bi se radilo na tome da postepeno prestane da izbegava situacije u kojima se boji da doživi panični napad, jer se strah može savladati jedino ukoliko se suoči sa njim. Kada se osoba suoči sa situacijom, uviđa da pretnja objektivno ne postoji.

Panični poremećaj ima tendenciju da se pogoršava vremenom ukoliko se ne leči. Osim sve učestalijeg doživljavanja napada panike, osoba može sve više da generalizuje „zastrašujuće“ situacije i da na kraju završi sa agorafobijom (odnosno strahom od otvorenog prostora). Blagovremeno javljanje terapeutu može preduprediti pogoršanje simptoma.

 

Stefan Dimić

dipl. psiholog i nosilac naprednog praktikuma iz Racionalno-emotivne bihejvioralne terapije

Savetovalište Metanoja

https://www.facebook.com/MetanojaSavetovaliste/

https://www.instagram.com/savetovalistemetanoja/

 

izvor: PRessSerbia.com

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia