Booking.com
Travel

Šta vam je potrebno od zaštitne opreme za sigurno splavarenje?

rafting

Rafting na vodi je zabavna i uzbudljiva aktivnost na otvorenom i odličan način uživanja sa društvom bez obzira na vaše sposobnosti ili nivo iskustva. Ovaj sport je danas popularniji nego ikada pre. Međutim, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste osigurali da vaše iskustvo sa splavarenjem bude kvalitetno i nezaboravno.


 

Adekvatna odeća za zaštitu na radu je veoma važna, međutim malo ko razmišlja o zaštitnoj opremi prilikom bavljenja avanturističkim sportovima. Što se tiče splavarenja, uvek preporučujemo upotrebu licencirane i profesionalne opreme.

Skoro sve rafting organizacije obezbeđuju opremu svojim rafterima, međutim, ukoliko sami planirate splavarenje na vodi, ovo je neka osnovna sigurnosna oprema koju treba da imate sa sobom.

Napomena: Određena doza rizika je uvek prisutna

Ljudi se bave ekstremnim i avanturističkim sportovima od početka civilizacije. Sve avanturističke aktivnosti na otvorenom, uključujući rafting na vodi, sadrže određene elemente rizika.  U većini avanturističkih sportova mogu uživati početnici, pod uslovom da su pod nadzorom obučenog vodiča i da imaju jasne sigurnosne protokole.

Rafting je sigurno jedan od zabavnijih i uzbudljivijih načina da ubrzate srce i podstaknete adrenalin. Međutim, treba napomenuti da potapanje u hladnu vodu može dovesti do ozbiljnih medicinskih stanja, uključujući plućni ili srčani šok ili hipotermiju. Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru pre nego što krenete na splavarenje.

Zapamtite: Bezbednost je vaša lična odgovornost.

Obucite adekvatnu odeću i obuću

Kada su u pitanju vodeni sportovi, stručnjaci preporučuju oblačenje u skladu sa temperaturom vode, a ne temperaturom vazduha. Temperatura rečne vode retko prelazi 15 stepeni. Stoga, ronilačko odelo, prsluk za spašavanje, kapa za plivanje i vodonepropusne cipele su deo obavezne opreme. Ova oprema je najčešće dostupna kod komercijalnih splavarenja, a ukoliko želite da to organizujete u sopstvenoj režiji, postoje i mnoge agencije koje izdaju ovu opremu.

Veoma je važno da nosite odeću koja se brzo suši, kao što su najlonski donji veš ili kupaći kostimi. Trebalo bi poneti sa sobom i nešto od kišne opreme, poput jakne i kabanice.

Što se tiče obuće, potrebne su cipele ili sandale koje će vam neće skliznuti sa stopala. Nisu dozvoljene japanke ili kroksice. Za hladne dane i ranu sezonu upotrebite jakne, odela i čizme.

Sa stanovišta sigurnosti, još jedan deo obavezne opreme je prsluk za spašavanje. Najbolje bi bilo da ga stalno nosite kad god ste na vodi. Rečna voda je izuzetno nepredvidiva: čak i voda koja se sporo kreće može da krije mnoge opasnosti. Zato stavite svoj prsluk i rešite se briga!

Reka je puna krupnog kamenja i stena, pa se savetuje obavezno nošenje zaštitne kacige.

Obezbedite odgovarajuću zaštitu od sunca

Opekotine od sunca mogu biti velika opasnost tokom splavarenja. Nema zatvorenog prostora u koji biste se mogli sakriti od sunca, niti hladovine ispod drveta. Bićete prepušteni direktnim suncevim zracima, pa je zaštita od sunca preporučljiva.

Šešir, krema za sunčanje i naočare za sunce su obvezni na rafting izletima. Kremu nanosite počevši od lica i glave, posebno nosa, čela i ušiju. Zatim pređite na ostale delove tela izložene suncu. Znoj i prskanje vode iz reke će definitivno ukloniti prvobitni sloj, pa se postarajte da redovno nanosite dodatnu zaštitu.

Sunce je najjače između 12 i 15 časova, što je uglavnom najčešće vreme za rafting na vodi, pa možete iskoristiti pauzu za ručak da pronađete mesto u hladovini i predahnete od sunca.

Dodaci koji će vam olakšati avanturu

Veoma je bitno i da obezbedite sve ostale neophodne dodatke poput vodonepropusnog ruksaka sa džepovima gde ćete odložiti sve lične stvari. Ukoliko nesavesno ostavite stvari u čamcu, postoji šansa da se čamac prevrne, i znajte da će biti gotovo nemoguće da ih pronađete na dnu reke.

Najbolji način da osigurate da će vaše stvari ostati u potpunosti suve je da odložite sve u vodootporne plastične kese sa patentnim zatvaračem. U ruksak možete spakovati i dodatne slojeve, poput kape, jakne, grickalica, vode, itd. Novac će vam biti potreban za suvenire, osveženja i napojnice.

Rukavice za veslanje vam mogu pomoći da udove ugrejete u hladnoj vodi ili hladnim kišnim uslovima, a nude i dodatnu prednost u sprečavanju pojave plikova.

Ostala dodatna oprema koja će vam biti od koristi

Prva pomoć: Obavezno pripremite barem jedan komplet prve pomoći. Ne smete dozvoliti da vas iznenade nepredvidive situacije. Da biste komunicirali u hitnim slučajevima, posebno u glasnim brzacima, korisno je imati zviždaljku.

Spasilačka torba: Koristi se kada neko padne sa splava. Trebalo bi da uže bude dugačko približno 20 metara kako bi se rafter spasao u brzim strujama. Takođe bi trebalo da bude dovoljno čvrsto da se na njemu održi najveći splavar, pa se uverite da je uže izdržljivo.

Kompleti za zakrpljavanje rupa: Podrazumeva komplet za popravku vašeg splava ukoliko se ošteti i procuri vazduh. Treba da sadrži lepak, makaze i poliuretanske trake – sve zajedno će osigurati da se šteta brzo i efikasno otkloni.

Sigurnost je uvek briga broj jedan u svakoj rafting avanturi. Poverenje treba da položite u odgovarajuću zaštitnu opremu, kompetentnost rečnih vodiča i bezbedan prevoz do i od reke.

(putujsigurno.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia