Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi

Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi

Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.


Naime, redovno pevanje bebama ne samo da im popravlja raspoloženje već pozitivno utiče i na mentalno zdravlje roditelja, otkriva nova studija objavljena u časopisu „Child Development“.

Studiju je sprovela međunarodna grupa naučnika sa univerziteta Jejl, Prinston, Oukland i drugih ustanova, a cilj im je bio da provere da li jednostavna muzička intervencija preko pametnog telefona može podstaći roditelje da češće pevaju svojim bebama – i kakve bi koristi to moglo doneti.

U istraživanju je učestvovalo 110 roditelja s bebama, uglavnom iz SAD-a i sa Novog Zelanda. Učesnici iz eksperimentalne grupe dobili su uputstva da češće pevaju svojim bebama nego inače. Tokom dana su preko aplikacije ispunjavali kratke ankete u kojima su ocenjivali bebino raspoloženje, nivo stresa, kvalitet sna i prisutnost muzičkog ponašanja.

Rezultati su pokazali da su bebe roditelja koji su učestvovali u programu pevanja imale osetno bolje raspoloženje – naročito u situacijama kada ih je trebalo umiriti. Iako roditeljima nije izričito rečeno da koriste pevanje u tu svrhu, ono je bilo jedina aktivnost čija se učestalost značajno povećala.

Naučnici naglašavaju da je ovo jedno od prvih istraživanja koje uspostavlja uzročnu vezu između povećanog roditeljskog pevanja i poboljšanog raspoloženja kod novorođenčadi.

„Pevanje je univerzalna praksa – roditelji širom sveta i kroz istoriju intuitivno pevaju bebama kako bi ih umirili i povezali se s njima“, naglasio je istraživački tim, prenosi Klix.ba.

Iako je uticaj na raspoloženje roditelja bio manje izražen, naučnici ističu da postoji veza između dobrobiti deteta i roditeljskog stresa, što otvara prostor za dugoročne koristi.

„Za pedijatre i stručnjake koji rade s porodicama, preporuka o češćem pevanju bebama može biti jednostavan i dostupan način za podršku dečijoj dobrobiti“, navode autori studije.

Istraživanje nije bilo bez ograničenja – većina učesnika bila je bele rase, visokoobrazovana i finansijski stabilna, što smanjuje mogućnost generalizacije rezultata. Osim toga, svi podaci o raspoloženju dolazili su od roditelja, što uvodi rizik od subjektivnosti.

Uprkos tome, učestvovanje u istraživanju bilo je visoko, a interes dovoljno snažan da se već sprovode nova ispitivanja. Trenutno su u toku dve dodatne studije, uključujući osmomesečno istraživanje koje upoređuje efekte pevanja, slušanja muzike i čitanja bebama.

Nakon završetka studije čak 90,3 odsto roditelja izjavilo je da će nastaviti da peva svojim bebama. Većina ih je opisala iskustvo kao pozitivno, a posebno su cenili priliku da svakodnevno uključe muziku u svoju rutinu i primete njen pozitivan uticaj na dete, ali i na sebe.

„S obzirom na to da je raspoloženje novorođenčeta usko povezano s roditeljskim stresom, povezanošću roditelja i deteta i kasnijim emocionalnim razvojem, ovako jednostavna intervencija mogla bi imati dugoročne koristi“, zaključili su istraživači.

Scroll to Top