Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Šta raditi u slučaju ujeda krpelja i kako ga izvaditi?

UKOLIKO VAS UJEDE KRPELJ, OVO OBAVEZNO URADITE: Ne smete čekati kako ne biste dobili LAJMSKU BOLEST!

Boravak u prirodi može da se završi ujedom krpelja, koji, ako je zaražen, može da izazove ozbiljnu infekciju. Evo šta da radite u tom sluačju i kako možete da ga izvadite


 

Tokom proleća i leta najviše volimo da vreme providimo napolju, u prirodi, da hodamo po travi, pravimo piknik, izležavamo se u hladu drveća. Međutim, tu vrebaju krpelji. Oni su opasni jer prenose lajmsku bolest i krpeljski encefalitis. Krpeljski encefalitis uništava centralni i periferni nervni sistem, što dovodi do paralize udova. U nekim slučajevima, čak i do smrti. Lajmska bolest je manje opasna, ali ako se ne leči, može poremetiti funkcionisanje srca, jetre i zglobova. Infekcija se javlja nakon ujeda krpelja koji je zaražen virusom encefalitisa ili bakterijom Borrelia, ali ne uvek.

Kako krpelj ujeda?

Krpelj je parazit koji traži domaćina. Najčešće se zakači za područja gde je koža mekša oko linije kose, iza ušiju ili u naborima kože (prepone, ispod dojki, pazuh ). Kada krpelj pronađe odgovarajuće mesto za hranjenje, koristi delove usta kako bi probio kožu domaćina, ubacio cev za hranjenje u ranu i zatim se hrani krvlju dok se ne napuni. Mi najčešće i ne osetimo ubod, primetimo tek kada se koža okolo zacrveni i počne da svrbi. Ako ne pronađete krpelja i ne uklonite ga, on će sam otpasti kada je pun vaše krvi, a to može biti i nakon nekoliko dana.

Kako sprečiti da dođe do ugriza?

Kada idete napolje, nanesite na kožu repelent u spreju, a zatim obucite usku odeću svetlih boja, dugih rukava i nogavica. Obavezne su čarape koje štite članke. Na glavu stavite šešir ili kačket, jer krplj može da padne i s drveta. Ako pravite piknik, sklonite s trave suve grane, lišće. Ne sedite u viskoj travi, u senci niskog žbunja, jer tamo vrebaju krpelji. Kada dođete kući, pregledajte kožu, naročito prevoje i dobro istresite odeću, a zatim je stavite na pranje.

Šta raditi u slučaju ugriza?

Najbolji savet je da se što pre javite lekaru. Ukoliko ste daleko od ambulante, pokušajte sami da ga izvadite, ali vrlo pažljivo, tako što ćete pincetu staviti najbliže koži, najbolje ispod usta krpelja. Povucite nagore ujednačenim pokretima, bez uvrtanja. Ako deo tela ostane u koži, potražite lekarsku pomoć.

Ne sipajte na ranu nikakva sredstva, poput benzina, alkohola, acetona i slično jer u tom sučaju krpelj može povratiti crevni sadržaj u kome se nalazi bakterija koja izaziva infekciju.

Narednih dana pratite svoje stanje. Ako se pojavi groznica, malaksalost, bolovi u mišićima, odmah se javite lekaru.

(lovesensa/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia