Booking.com
Travel

Šta ne smete da zaboravite ako automobilom krećete na putovanje!

Zašto nam se dešava mučnina prilikom putovanja i kako da je se rešimo

Kao i pre svakog putovanja u bilo kom periodu tokom godine, automobil treba da proverite kako biste bili sigurni da vi i vaši saputnici putujete tehnički ispravnim vozilom koje vas neće ostaviti negde na putu. Evo šta ne smete da zaboravite ako automobilom krećete na putovanje.


 

Jun označava i početak sezone odmora i češćih putovanja. Saobraćaj je sada gušći, dok je dobra priprema automobila pre puta neophodna. Evo šta ne treba da zaboravite pre odlaska na odmor.

Kao i pre svakog putovanja u bilo kom periodu tokom godine, automobil treba da proverite kako biste bili sigurni da vi i vaši saputnici putujete tehnički ispravnim vozilom koje vas neće ostaviti negde na putu i upropastiti vam odmor.

Uvek odvojite vreme za proveru vozila jer to je jedini način da predupredite probleme koji vas mogu snaći.

Pre puta bi bilo najbolje da posetite servis ili tehnički pregled, a obavezno proverite sledeće komponente vozila:

Kočnice – Ne krećite na put sa pločicama kojima je došlo vreme za zamenu! Ako skoro niste proveravali tačku ključanja kočione tečnosti obavezno to učinite.

Sve tečnosti – Osim motornog ulja, obavezno proverite i rashladnu tečnost, kao i količinu tečnosti za pranje vetrobrana.

Akumulator – Ovo je deo vozila koji može da izazove nadosadniji problem dok ste putu. Zato nije na odmet proveriti njegovo stanje u servisu.

Klima-uređaj – Ukoliko skoro niste proveravali klima-uređaj u vozilu, onda pred put to obavezno uradite, jer najmanje od svega vam treba da na klima ne radi.

Metlice brisača – Ovo je obavezna provera put, jer posle zime metlice često budu oštećene. Za putovanje morate da imate dobre brisače kako se ne bi mučili sa vidikom usled pljuskova.

Pneumatici – Pre puta obavezno podesite pritisak za 0,2 bara više od propisanog.

To je preporuka jer se tokom putovanja krećete većim brzinama a i gume će biti pod većim opterećenjem, više će se grejati a, samim tim, i deformisati. Takođe, nadamo se da na vozilu imate letnje ili univerzalne gume, a ne zimske.

Voskiranje – Naša preporuka je i da voskirate automobil jer na taj način čuvate boju i lak od štetnih Sunčevih zraka. Uz to, automobil će duže vreme biti čist jer se nečistoće u manjoj meri zadržavaju na voskiranom vozilu. Kako sami možete da sredite automobil i uštedite novac, pročitajte ovde.

Neophodna oprema

Uz obaveznu opremu za automobile (sigurnosni trougao, reflektujući prsluk, komplet prve pomoći…) propisanu Zakonom, na letovanje treba da ponesete i tečnost za pranje stakala, alu-zaštitu za vetrobran, štitnik za zadnja stakla, baterijsku lampu jer nikada ne znate kada će vam biti neophodna ukoliko vam auto stane po mraku, a ne želite da trošite bateriju na mobilnom telefonu.

Ne zaboravite sprej za čišćenje insekata kako biste ih odmah uklonili jer što duže čekate da ih skinete, to će biti teže. Čim stignete na destinaciju upotrebite sprej za čišćenje insekata kako se ne bi dodatno zalepili na suncu i kako biste izbegli fleke po vozilu čak i posle profesionalnog pranja.

Punjač za telefon neka bude sa vama u kabini a ne negde u torbi, jer ako koristite navigaciju sa mobilnog telefona baterija će se brzo isprazniti.

Ako u vozilu imate navigacioni uređaj, pred put ažurirajte mape. Ako ne, onda možete preuzeti neki od navigacionih programa za mobilni telefon.

Važno:

Vožnja po jakom suncu mnogo više i brže zamara vozača. Zato nemojte računati koliko će vam vremena trebati do odredišta, jer to ne zavisi od kilometraže već od vašeg ali i stanja na putevima.

Fotokopirajte dokumenta – Pred sam polazak proverite da li ste poneli pasoše, novac, platne kartice, lična dokumenta, saobraćajnu dozvolu, zeleni karton ako putujete u zemlje u kojima je neophodan. Pametno bi bilo napraviti kopije svih dokumenata što u mnogome olakšava proceduru ukoliko, daleko bilo, ostanete bez njih.

Nemojte se prejedati – Uvek možete da uštedite dodatni novac tako što ćete hranu za usput spremiti kod kuće i izbeći skupe benzinske pumpe ili restorane od čijih obilnih obroka će vam se kasnije samo spavati.

I onako je preporuka da tokom putovanja jedete što više manjih obroka i tako ostanete koncentrisani na put, a ne na varenje. Ponesite dovoljno hrane i pića ako negde na putu budete u zastoju, kvaru i tome slično.

Ne oslanjajte se na radio – Opremite se dobrom muzikom za usput da ne biste zavisili od radio stanica čiji se signali redovno gube tokom puta.

(24sedam.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia