Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Šta bi svaka žena trebalo da zna o sindromu policističnih jajnika?

TIHI SIMPTOMI POLICISTIČNIH JAJNIKA: Ginekolog otkriva kako da prepoznate i pobedite ovaj sindrom

Sindrom policističnih jajnika jedan je od češćih poremećaja uzrokovanih hormonalnom neravnotežom i pogađa jednu od pet žena. 


 

Iako je taj poremećaj vrlo čest oko njega ima još dosta nejasnoća. Sledećih nekoliko činjenica svaka žena treba da zna.

“Sindrom policističnih jajnika (PCOS = engl. policystic ovary syndrome) je skup simptoma kojeg karakteristikuju jajnici (povećani ili normalne veličine) s brojnim folikularnim (vodenim) cistama, poremećaji menstrualnog ciklusa (produženi ciklusi ili potpuno izostali ciklusi), pojačana dlakavost, gojaznost, akne, poremećena tolerancija glukoze, smanjena otpornost ciljnih organa na insulin (insulinska rezistencija)”, piše portal plivazdravlje.hr.

Svi ovi simptomi ne moraju biti prisutni da bi se postavila dijagnoza. Lekari ne znaju zašto se kod nekih žena razvije sindrom policističnih jajnika, a kod drugih ne te ne mogu niti da predvide ko može dac oboli.

Postoje ipak indikacije da se rizičnom grupom smatraju žene čija je majka ili baka imala policistične jajnike, žene koje imaju neuravnotežene hormone i probleme s insulinskom rezistencijom.

Različiti simptomi

“Simptomi se drastično razlikuju od osobe do osobe. Više od polovine žena nema ili veruje da nema nijedan od simptoma.

Neki od češćih simptoma su: masna koža, akne, neredovne menstruacije ili njihov potpuni izostanak, preterana dlakavost na licu i telu, gubitak kose ili njeno stanjivanje ili debljanje.

Žene koje planiraju trudnoću mogu da se suoče sa teškoćama začeća i većim rizikom od spontanih pobačaja”, objasnila je Anželik Panagos, hormonalna terapeutkinja i nutricionista.

Depresija i povišen krvni pritisak su takođe neki od simptoma

I kao da svi navedeni simptomi nisu dovoljni, kod žena s policističnim jajnicima češće se javlja depresija uzrokovana hormonalnom neravnotežom i posledicama bolesti.

Ženama koje pate od depresije ili sniženog raspoloženja zbog sindroma policističnih jajnika preporučuje se da od svog lekara zatraže uput za psihologa ili psihijatra. Još neki od simptoma su perut, povišen krvni pritisak, a kod nekih i dublja boja glasa.

Teško se dijagnostifikuje

“Ne postoji jedna pretraga kojom je moguće utvrditi sindrom policističnih jajnika i to je sigurno važan razlog zbog kojeg brojne žene pate, a da ne znaju od čega.

Uglavnom lekari potvrde dijagnozu policističnih jajnika kada žena ima dva ili više simptoma kao što su ciste na jajnicima, neredovna ovulacija i visok nivo androgenih hormona.

Zlatni standard za postavljanje dijagnoze policističnih jajnika su ultrazvučni pregled i krvni test”, objašnjava Panagos.

Način ishrane je jako bitan faktor

Višak kilograma i gojaznost pogoršavaju simptome policističnih jajnika jer povisuju nivo insulina u krvi. “Okrutna igra tu ne prestaje”, kaže Panagos i objašnjava da je za sindrom policističnih jajnika tipična žudnja za masnom hranom i ugljenim hidratima.”

Panagos savetuje uravnoteženu dijetu i unos namirnica niskog i srednjeg Glikemijskog indeksa.

Preporučuje konzumaciju ugljenih hidrata iz voća i povrća, zatim unos zdravih belančevina iz orašastih plodova, sveže ribe i jaja i unos zdravih masnoća iz maslinovog ulja, semenki.

“Zdrave masnoće dobro regulišu osetljivost na insulin, a nalaze se u avokadu, orašastim plodovima, semenkama, belom mesu, jajima”, kaže Panagos i savetuje da se pije filtrirana voda i jede organski uzgojeno voće i povrće kako bi se smanjio unos štetnih hemikalija iz konvencionalno uzgojenog voća i povrća.

Takođe savetuje da se ograniči ili još bolje potpuno izbaci iz ishrane sva procesuirana hrana puna aditiva i alkohol.

Lekovi mogu biti od pomoći

Panagos kaže da postoji puno lekova koji se mogu prepisati, a jedan od njih je Metformin, lek za regulaciju insulina, zatim lek za izazivanje ovulacije Klomid i drugi lekovi za hormonalni balans.

“Još ne postoje samo jedan lek za lečenje sindroma policističnih jajnika. Ako se odlučite na uzimanje lekova, trebate da uvedete preporučenu dijetu kao i dodatke ishrani poput vitamina D i omega 3 masnih kiselina”, savetuje Panagos.

Druge bolesti koje može uzrokovati

Ako se ne leči sindrom policističnih jajnika može da ima negativan uticaj na zdravlje kasnije u životu, neke od bolesti čiji razvoj može podstaknuti su problemi sa srcem, dijabetes tip 2 i rak endometrija.

Ove bolesti ne moraju nužno da se razviju, ali trebaju da budu dovoljan podsticaj za lečenje sindroma policističnih jajnika.

(24sata/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia