Booking.com
Travel

Specifični zakoni u Nemačkoj – Zbog ovih stvari možete biti strogo kažnjeni

Turisti presudili: Ovaj grad ima najbolji javni prevoz na svetu

Lokalni zakoni u evropskim zemljama mogu biti vrlo specifični. Evo nekih pravila kojih biste trebali biti svesni pre nego što krenete na sledeće putovanje.


 

Svet je pun neobičnih zakona, a među nacijama koje izuzetno vole da nameću svoja pravila, prednjače Nemci. Nije tajna da ova zemlja ima obilje zakona koji kontrolišu gotovo sve aspekte života. Oni su dobro organizovani i vrlo strogi, pa stvaraju pravila i propise kako bi održali dobar sistem.

Ubijanje ose

Ubijete li osu, Nemci vas mogu kazniti velikim kaznama, koje se penju i do 60.000 evra. Progledaće vam kroz prste ako ste alergični na ose. Ipak, realnost nije tako strašna pa se kazne za ubijanje osa gotovo nikad ne naplaćuju.

Krivudanje na biciklu

Vožnja bicikla pod uticajem alkohola u Nemačkoj nije dopuštena. Sednete li na dva točka nakon pića više, mogli biste izgubiti vozačku dozvolu, pa čak i polagati test psihološke procene. Oni koji padnu na testu mogu godinama dokazivati da su psihički zdravi pre nego što dobiju vozačku dozvolu nazad.

Borba jastucima

Jastuci se mogu smatrati potencijalnim, odnosno pasivnim oružjem, piše Thelocal.de – baš kao što je to i pancirka, oružje koje služi za samoobranu. Stoga, ako se upustite u borbu jastucima u Nemačkoj, budite nežni kako vas neko ne bi optužio za napad.

Pravo na prozor

U Nemačkoj svaka kancelarija mora imati prozor kako bi zaposleni imali dovoljno vazduha što je u  skladu s pravima radnika koji smeju raditi samo u sigurnom okruženju.

Odbijanje odžačara

Odžačarima u Nemačkoj lakše je ući u domove nego policiji, navodi Thelocal.de jer zakon propisuje da im građani ne smeju zabraniti pristup.

Sa policijom samo na VI

Policajcima u Nemačkoj se mora persirati – i tačka. Nepoštovanje ovog zakona građane može koštati i do 600 evra.

Pevanje prvog stiha himne

Das Lied der Deutschen (“Pesma Nemaca”) državna je himna, poznata u svetu kao Deutschland, Deutschland über alles, što je i prvi među stihovima koje je napisao August Heinrich Hoffmann von Fallersleben 1841. godine.

Ali, budući da je Hitlerova Nacistička stranka koristila pesmu u skladu sa svojom ideologijom i prvi stih protumačila kao “Nemačka mora vladati celim svetom”, zabranjeno ga je koristiti zbog negativnog prizvuka.

Kako Nemci ipak nisu hteli odbaciti pesmu jer je izvorno stvorena u želji za demokratijom, zadržali su je kao državnu himnu, ali ostavili su samo treću strofu.

(punkufer.hr/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia