Home Lepota i zdravljeReč psihologa Spavaćemo kraće – evo kako pomeranje kazaljki na satu utiče na naše zdravlje i raspoloženje!

Spavaćemo kraće – evo kako pomeranje kazaljki na satu utiče na naše zdravlje i raspoloženje!

od Renata Kulic
0 komentara

Letnje računanje 2024. godine počinje u noći između 30. i 31.marta, i tada ćemo spavati sat vremena kraće. Kazaljka će se tada pomeriti sa 2.00 na 3.00 časova. Svake godine, kada dođe vreme za pomeranje kazaljki na satu zbog promene vremena, mnogi od nas osećaju promene ne samo u našim satima, već i u našim telima. Ali koliko to pomeranje kazaljki zaista utiče na naše zdravlje i raspoloženje?


 

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i drugi zdravstveni stručnjaci su istraživali ovu temu i došli do nekoliko važnih zaključaka.

Uticaj na san: Jedan od najuočljivijih efekata pomeranja kazaljki na satu je promena u našem ciklusu spavanja. Čak i jedan sat razlike može poremetiti naš unutrašnji sat (cirkadijalni ritam), što može dovesti do problema sa spavanjem, poteškoća u usnivanju ili buđenju rano ujutru.

Povećanje nivoa stresa: Za neke ljude, promena u vremenu može izazvati dodatni stres i anksioznost. Nesklad u našem unutrašnjem satu može nas učiniti nervoznijima i podložnijima stresu dok se prilagođavamo novim uslovima.

Uticaj na raspoloženje: Istraživanja su pokazala da pomeranje kazaljki na satu može imati negativan uticaj na naše raspoloženje. Osećaj umora i manjak energije koji često prate promene u vremenu mogu uticati na naše opšte dobrostanje i mogu nas učiniti manje motivisanim i produktivnim.

Fizički efekti: Neki ljudi takođe primećuju fizičke efekte pomeranja kazaljki na satu, poput glavobolja, gastrointestinalnih problema ili opšte nelagodnosti.

Iako su efekti pomeranja kazaljki na satu obično privremeni i prolazni, mogu biti neprijatni za mnoge ljude. Kako bismo umanjili ove negativne efekte, stručnjaci preporučuju nekoliko koraka:

  • Postepeno prilagođavanje: Pokušajte polako prilagoditi svoj raspored spavanja i budjenja nekoliko dana pre pomeranja kazaljki na satu kako biste lakše prebrodili tranziciju.
  • Održavanje rutine: Nastojte održavati redovne rutine spavanja i buđenja čak i nakon promene vremena kako biste stabilizovali svoj cirkadijalni ritam.
  • Zdrav životni stil: Ishrana, redovna fizička aktivnost i upravljanje stresom takođe mogu pomoći u smanjenju negativnih efekata pomeranja kazaljki na satu.

Iako pomeranje kazaljki na satu može izazvati privremene poteškoće, važno je zapamtiti da se naše telo obično brzo prilagođava novim uslovima. Međutim, ukoliko primetite da se problemi sa spavanjem, stresom ili raspoloženjem produžuju ili pogoršavaju, važno je potražiti savet lekara kako biste dobili odgovarajuću podršku i rešili eventualne zdravstvene probleme.

(pressserbia/pixabay)

Može vam se svideti

PRess Serbia