Španske aerodromske vlasti ograničiće pristup madridskom aerodromu tokom određenih delova dana kao preventivnu meru, kako bi se sprečilo da beskućnici spavaju na njegovim terminalima.
Samo putnicima sa kartama za ukrcavanje, zaposlenima na aerodromu i onima koji prate nekoga sa kartom biće dozvoljen ulazak na aerodrom, saopštila je španska uprava aerodroma (AENA).
AENA je saopštila da će ograničenja biti primenjena u narednih nekoliko dana, ali nije precizirala tačno kada, ni u koje vreme.
Mesecima se na aerodromu u Madridu na nekim terminalima okupljaju beskućnici. Lokalni mediji su pisali da se broj beskućnika meri u stotinama.
„Aerodromi nisu mesta namenjena za život, već su infrastruktura isključivo za tranzit, koja ni u kom slučaju ne nudi adekvatne uslove za noćenje“, navodi se u saopštenju AENA.
AENA je ove nedelje saopštila da je pre nekoliko meseci zatražila pomoć zvaničnika Madrida u rešavanju tog problema, ali da do sada nije dobila dovoljnu pomoć.
Prebacivanje krivice između vlasti na različitim nivoima ostavilo je to pitanje uglavnom nerešenim pre vrhunca letnje turističke sezone.
Španija je 2024. godine primila rekordnih 94 miliona stranih turista.