Booking.com
Zanimljivosti Lifestyle

Slučajna otkrića: Hrana koja je nastala iz osvete, lenjosti ili za kockarskim stolom!

RECEPT DANA: Zdrav sendvič

Ostavljanje mleka na suncu, soka na hladnoći ili bacanje trulih jabuka kroz prozor urodili su omiljenom hranom koju obožava ceo svet. Predstavljamo vam neka slučajna otkrića: ova hrana je nastala iz osvete, lenjosti ili za kockarskim stolom!


 

 Sendvič

U slučaju da se kineski car Shen Nong nije toliko bavio zdravstvenim pitanjima, čaj bi se skuvao pre ili kasnije, ali prema kineskoj legendi, to se dogodilo baš pre oko 5000 godina.

Smatrajući kako se voda pre ispijanja mora prokuvati, car je insistirao da mu se poslužuje vruća. Na jednom od svojih proputovanja, kada je Shen Nong odlučio malo se odmoriti i uživati u prirodi, u vodu koja je ključala palo je nekoliko listova suve kamelije. Car se oduševio okusom, a ostalo je istorija

Hrana za kartanje

Sendvič takođe ima svoju legendu o nastanku. Vreme radnje je 19. vek, a mesto kartaški sto Lorda of Sandwicha. Kako ne bi prekidao napetu igru i umrljao prste, engleski aristokrat poslao je po komad goveđeg pečenja između dve kriške hleba. To je zapisao Edward Gibbon u svom dnevniku, a omiljeni zalogaj dobio je ime po lordu. Bezimeni prethodnici podrazumevali su meso janjetine i gorkih biljaka u hlebu koje su godinama ranije pripremali Židovi, a u srednjem veku kriške hleba služile su umesto tanjira.

Dobri stari jogurt

Da nije lenjosti, crevna flora sigurno bi bila na gubitku. Istoričari se slažu da su superzdravi napici poput kiselog mleka i jogurta nastali fermentiranjem. Mleko je prvi put ostavljeno na suncu, a zatim i probano još u doba neolitika. Enzimi su učinili svoje, a nemar je nagrađen omiljenom namirnicom.

Neuredna baka

Jabuke Granny Smith duguju ime stvarnoj osobi. Zelene kiselkaste lepotice nastale su zahvaljujući tome što je Australka Maria Smith kupila tazmanijske jabuke na pijaci. Nije ih sve stigla iskoristiti pa je one koje su istrunule bacila u vrt. Uskoro je imala je što videti. Na mestu odbačenih jabuka izrasla je mladica, a baka Smith presadila je drvo na povoljnije mesto i oduševila se plodovima. Baš kao i stručnjaci koji su zaključili da se radi o hibridu evropske divlje i domaće jabuke.

Igra za decu

Sladoled na štapiću možemo zahvaliti jedanaestogodišnjaku koji nije popio svoj sok. Jedne prohladne večeri 1905. godine Frank Epperson seo je na svoj trem u San Franciscu kako bi popio napitak koji je promešao štapićem. Frank je otišao na spavanje, a ujutro se na hladnoći pretvorio u sladoled (sok, a ne dečak). Sedamnaest godina kasnije zamrznuti je sok pretvorio u posao i počeo ga prodavati kao zamrznuto piće na štapiću. Nazvao ga je Epsicle pop te kasnije preimenovao u Popsicle.

Od leka do zaslađivača

Budućnost popularnih pića s umetnim zaslađivačima bila bi drukčija da hemičar James Schlatter nije stavljao prste u usta. Marljivi naučnik radio je na ispitivanju leka protiv čira i toliko se zadubio u čitanje da je polizao prst kako bi okrenuo stranicu knjige. Srećom po Jamesa što nije oprao ruke jer otkrio je aspartam, umetni zaslađivač koji je slađi od šećera 200 puta.

(punkufer)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia