Često ignornisanje nije najbolji način da se nosite sa svakodnevnim stvarima. A evo zašto ignorisanje određenih stvari u životu može da vas učini srećnijim.
Ako to radite u odnosima sa drugim ljudima, na primer, to se može smatrati vrstom emocionalnog zlostavljanja.
Na kraju krajeva, kao što je istakao Eli Vizel, suprotno od ljubavi nije mržnja, već ravnodušnost. Međutim, postoji nekoliko stvari u životu koje bi bilo bolje da potpuno ignorišemo.
Ovo su samo neki od razloga zašto ignorisanje ponekad može da bude zdravo za vaše psihičko zdravlje.
1. Ignorisanje je od vitalnog značaja
Na taj način svesno odlučujemo šta je vredno naše pažnje, a šta nije. Iako ignorisanje nekih aspekata života može dovesti do pogrešnih izbora zbog pristrasnosti pažnje, to i dalje čini život mnogo lakšim.
2. Pomaže vam da bolje razmislite o sebi
Ljudi, zapravo, mnogo razgovaraju sami sa sobom. U stvari, unutrašnji monolog može da sadrži čak 400 reči u minuti. Ako je vaš način razmišljanja “podešen” na samokritiku, to vas može navesti da se osećate emocionalno loše.
Ako odlučite da ignorišete takve misli ili razmislite o tome šta biste u tom slučaju rekli detetu ili prijatelju i pokušate da budete ljubazniji prema sebi, bićete mnogo srećniji.
3. Što više informacija imate, više ste pod stresom
Živimo u digitalnom dobu, gde se sve vrste podataka prosleđuju za nekoliko sekundi, a mi smo stalno izloženi gomili informacija.
Gledanje vesti, na primer, toliko je stresno za vaš nervni sistem da vaše telo oslobađa hormone stresa, a čak možete da osetite i simptome kao što su umor, problemi sa spavanjem i slično. Zato je bolje da ignorišete stvari koje možete.
4. Pomaže vam da se skoncentrišete
Istraživanja pokazuju da je mozgu ponekad mnogo lakše da uradi zadatak kada pokušate da ga ignorišete.
Dakle, kad god imate problem sa koncentracijom, zapamtite da naučnici preporučuju da koristite strategiju aktivnog ignorisanja umesto da pokušate da se još više skoncentrišete.
5. Možete postići više
Ignorisanje stvari, kao što je poriv da sve uradite savršeno i zadovoljite druge, definitivno vam može pomoći u karijeri.
Ako sve vreme želimo da sve uradimo savršeno, verovatno bismo se zaglavili u svojoj zoni komfora, radeći iste stvari jer bismo se previše plašili da probamo bilo šta novo. Nerealnu ideju savršenstva, u bilo kojoj sferi, zaista treba zaboraviti.
Svi treba s vremena na vreme da se podsetimo da je ponekad neophodno biti fleksibilan. Naši planovi ne idu uvek onako kako smo mi želeli, ponekad ne uspevamo, očekivanja se ruše i moramo da se prilagodimo i smislimo šta dalje.
(objektiv.rs/pixabay)
Dodajte komentar